Razmišljate o digitalnem detoksu?

DUŠEVNO ZDRAVJE

Razmišljate o digitalnem detoksu?

A.K
08.01.2020, 7:58
0

Ker se trenutno veliko pogovorov vrti v smeri novoletnih zaobljub, kamor sodijo tudi zaobljube o manjši uporabi telefona, družbenih omrežij in drugih spletnih platform, smo zbrali 3 učinkovite korake, ki vam lahko olajšajo težke začetke. Vsi vemo, da si danes bolj težko predstavljamo življenje brez prisotnosti na spletu, po drugi strani pa veliko preveč časa preživimo na aplikacijah, ki so postala slaba navada. Kako se odločiti za digitalni detoks in kako poiskati boljši nadomestek, si preberite v spodnjih namigih.

Danes smo vsi obkroženi s prenosnimi računalniki, tablicami, pametnimi telefoni in brezžičnim internetom, zato je postala naša prisotnost v virtualnem svetu nekaj običajnega, celo pričakovanega. Odločitev za digitalno razstrupljanje je torej smiselna za ljudi vseh starosti, tudi otroke in najstnike, ki so še v fazi razvoja možganov, zaradi česar so še toliko bolj dovzetni za negativne vplive tehnologije na živčni sistem in telo.

Kaj je digitalno razstrupljanje? Pri digitalnem razstrupljanju gre za obdobje, v katerem se posameznik vzdrži uporabe elektronskih naprav, povezanih z internetom in/ali družbenimi omrežji. To je priložnost za zmanjšanje stresa in večjo osredotočenost na interakcijo z drugimi, obenem pa takšni ‘oddihi’ pomagajo preprečevati zasvojenost z elektronskimi napravami. Digitalno razstrupljanje ponuja več časa za doživetja v naravi, telesno vadbo in čuječnost. Redno izklapljanje virtualnega sveta pa nam pomaga ohraniti ravnovesje med resničnim in digitalnim svetom.

3 koraki digitalnega razstrupljanja

⇒ Od česa si želite oddahniti?

Prvi, zelo pomemben korak pri digitalnem razstrupljanju je zavedanje, od česa se pravzaprav želimo razstrupiti. Ker smo si ljudje različni, se razlikujejo tudi problematična področja – nekaterim denimo delajo težave spletne klepetalnice, drugim  Instagram, Facebook, Twitter in podobne različice, tretji dneve preživijo na Googlu. Običajno se ‘zasvojenost’, če ji lahko tako rečemo, opazi tako, da posežemo po priljubljeni aktivnosti vsako prosto sekundo. Nenehno preverjanje družbenih omrežij, stalni klepeti čez dan zapolnijo ves prostor, ki bi sicer moral biti namenjen ustvarjalnosti, produktivnosti ali sprostitvi brez moderne tehnologije. Torej, v tej fazi je obvezno vprašanje, kaj je tisto, kar vam jemlje največ časa, ki bi ga sicer porabili drugače.

Kot nadomestek tehnologiji naj bodo sprehodi v naravo.
Kot nadomestek tehnologiji naj bodo sprehodi v naravo. / FOTO: Dreamstime

⇒ Zapolnite praznino

Največja težava, ki jo imajo posamezniki, ki se odločijo za razstrupljanje je, da poskušajo problematično vedenje odstraniti, a pri tem ne poskrbijo za nadomestilo. Za lažjo predstavo – vsi vemo, da vsaka slaba navada, npr. prenajedanje z nezdravo hrano, zahteva alternativo – v primeru hrane je to bolj zdrava različica prigrizka. Podobno je pri digitalnem razstrupljanju. Pomembno je najti nekaj, s čimer lahko nadomestimo obsesivno brskanje po Instagramu, maratonske klepete in podobno. Praznino, ki pri tem nastane, lahko zapolnite s stvarmi, ki so vam blizu, to je lahko branje knjig, sprehod v naravi brez telefona, športna aktivnost, čas za prijatelje in bližnje, skratka nekaj, kar ima pozitiven in predvsem produktiven preznak.

⇒ Jasno se zavežite k odločitvi

Vsi vemo, kako močno so v naša življenja vpeta družbena omrežja, ki omogočajo nenehno prisotnost, stalno dosegljivost in tekočo komunikacijo. Če boste naredili rez in se za nekaj časa odstranili z določenih omrežij, se bodo prijatelji verjetno spraševali, kje ste. Zato je koristno, da najbližje, s katerimi ste veliko v stiku, obvestite o vaši odsotnosti in cilju, kar vam še dodatno pomaga pri vztrajnosti.

Kako se boste lotili svojega digitalnega razstrupljanja, je seveda stvar okoliščin, vedenja, navad, obveznosti, ki jih imate v življenju. Razmislite o zgornjih korakih in si oblikujte potek razstrupljanja, ki vam je najbolj pisan na kožo. Pa da ne bo pomote – nobene potrebe ni, da se popolnoma izolirate, lahko pa začnete z majhnimi koraki. Odvisno od časa, ki ga preživite na internetu, si določite čas, ki ga boste raje namenili drugim aktivnostim. S tem boste poskrbeli za veliko boljše počutje in nenadoma boste spoznali, kako veliko lahko naredite v svojem prostem času, če niste venomer aktivni na telefonih. Če menite, da tudi vaši otroci veliko preveč časa preživijo na digitalnih napravah ali družbenih omrežjih, naredite načrt, ki se ga drži vsa družina.

Zasvojeni najstniki imajo bistveno višje tveganje za razvoj depresije.
Zasvojeni najstniki imajo bistveno višje tveganje za razvoj depresije. / FOTO: Dreamstime

Raziskave, ki dajo misliti

Nihče ne zanika, da imajo digitalne naprave in platfome svoje prednosti. Vendar čas, ki ga navadno preživimo na spletu, pomeni tudi manj časa za koristne aktivnosti, v katerih uživamo. Poleg tega imamo manj čas za ljudi, ki nam nekaj pomenijo. Prav zato obstaja vse več raziskav, ki se osredotočajo na uporabo digitalnih naprav in zdravje človeka. Ena od raziskav, v kateri je sodelovalo 38 najstnikov, pri katerih so odkrivali stopnjo zasvojenost in duševno zdravje, je pokazala, da imajo zasvojeni najstniki bistveno višje tveganje za razvoj depresije in tesnobe oz. že izražajo simptome in znake. Še ena od študij, objavljena v Journal of American Medical Association, je pokazala, da pri najstnikih, ki pogosto uporabljajo digitalne medije, obstaja dvakrat večja verjetnost za razvoj ADHD.

Pa še nekaj namigov:

- začnete lahko z majhnimi ukrepi, ki jih z vsakim dnem večate (digitalni mrk lahko začnete s 15 minutami na dan, nato naj bo 30 minut na dan, 1 uro itd.)

- v vsakem dnevu določite digitalni mrk (to je še zlasti pomembno med obroki in pred spanjem)

- načrtujte aktivnosti brez tehnologije (pojdite iz hiše ali stanovanja in se spomnite, kako je bilo nekoč, ko smo bili še brez pametne tehnologije; osredotočite se na športne aktivnosti, gibanje in pristno druženje z najbližjimi).

Vir: Digital detox; New port acadamy