Vztrajno otekanje je lahko znak neravnovesja v telesnih sistemih, kot so hormonska nihanja, kronična stanja, kot so težave s srcem ali ledvicami, ali celo določena zdravila. Pomembno je, da prepoznate, kdaj otekanje postane reden pojav, in poiščite zdravniško pomoč, da ugotovite vzroke in odpravite morebitne zdravstvene težave.
Otekanje oči
Koža v bližini oči je tanka in občutljiva. Nekateri se včasih spopadajo z zabuhlostjo oči, ki običajno izgine sama od sebe. Če pa se to dogaja pogosto, so lahko razlogi naslednji.
Uživanje preveč soli: Uživanje velike količine soli lahko povzroči zadrževanje vode v telesu, kar povzroči napenjanje. To je običajno po slanem obroku, zlasti zjutraj. Koža okoli oči je bolj verjetno otekla, kar vodi do zabuhlosti pod očmi ali 'vrečk'. Vaše telo se bo sčasoma naravno znebilo odvečne vode in zmanjšalo oteklino, običajno v nekaj urah ali več.
Pomanjkanje spanja: Pomanjkanje spanja lahko povzroči tudi zabuhlost pod očmi s povešenimi vekami, rdečimi očmi in podočnjaki. Drugi znaki vključujejo bledo kožo in povešena usta.
Alergije: Alergije lahko povzročijo nabiranje tekočine v sinusih in okoli oči, kar povzroči otekanje pod očmi.
Okužba oči: Okužba enega ali obeh očes ali vek lahko povzroči otekanje oči. Pogosto se začne na enem očesu, vendar se lahko hitro razširi na drugo oko.
Zamašeni solzni kanali: Če so vaši solzni kanali zamašeni, se lahko okoli oči nabere tekočina, kar povzroči zabuhle oči.
Gravesova bolezen: Je najpogostejša oblika hipertiroidizma, ki je tako kot Hashimotova bolezen avtoimunske narave in lahko povzroči spremembe v tkivu okoli oči, kar povzroči otekanje oči.
Mononukleoza: Spremembe oči in vida, vključno z otekanjem oči, lahko kažejo na mononukleozo, ki se včasih imenuje "bolezen poljubljanja", lahko pa se širi tudi s kihanjem in kašljanjem.
Oteklina spodnje tretjine obraza
Če so vaša brada in lica napihnjeni in to ni posledica vaše naravne oblike obraza ali povečane telesne teže, je tukaj nekaj potencialnih razlogov.
Hipotiroidizem: To se zgodi, ko ščitnica ne proizvaja dovolj hormonov za telo.
Cushingov sindrom: Pojavi se, ko nadledvične žleze proizvedejo preveč kortizola, hormona. Ljudje s tem sindromom se lahko zredijo in imajo zabuhel obraz. Drugi znaki vključujejo maščobo na vratu, grbo med rameni, vijolične strije in šibke mišice ali kosti.
Sjogrenov sindrom: To je dolgotrajno stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše žleze slinavke in solze. Zaradi oteklih žlez slinavk so lahko vaša lica videti napihnjena ali otekla.
Limfadenitis: To je stanje, pri katerem ena ali več bezgavk oteče zaradi okužbe v bližini. Če je okužba v vratu, lahko otečeta eno ali obe lici.
Kamni v žlezah slinavkah: To so trde usedline kalcija, ki se tvorijo v žlezah slinavkah. Najpogosteje prizadenejo ljudi med 30. in 60. letom starosti, pogostejše so pri moških.
Otekle roke in prsti
Včasih lahko roke otečejo, ko je v tkivih preveč tekočine. To se pogosto zgodi med nosečnostjo ali pri spremembi temperature. Ko roke otečejo, so lahko videti večje kot običajno, koža pa je lahko videti zabuhla ali sijoča. Pritisk na kožo lahko pusti udrtino. Obstaja več razlogov, ki lahko povzročijo otekanje rok.
- Zaužitje velikega slanega obroka lahko povzroči tudi otekanje rok, saj sol povzroči, da celice zadržujejo vodo, kar povzroči otekanje.
- Določene oblike raka in zdravila za kemoterapijo lahko povzročijo tudi otekanje rok, pa tudi stopal, gležnjev, nog in obraza.
- Ledvice običajno filtrirajo odvečno tekočino iz telesa, a če ne delujejo dobro, se lahko tekočina kopiči in povzroči otekanje.
- Artritis lahko povzroči otekanje in okorelost sklepov, zlasti v rokah.
Včasih lahko zaradi težav s krvnimi žilami ena roka oteče. Sindrom otekle roke lahko povzroči otekanje ene roke.
Vizita e-novice
Vir: net.hr/magazin
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV