Vizita.si
''Duševno zdravje otrok je ravno tako pomembno kot njihovo fizično zdravje in si zato zasluži enak nivo podpore. Nikomur ne bi bilo nerodno iskati pomoči za svojega otroka, če si zlomi roko, enako bi morali biti pripravljeni otroku pomagati, če se sooči s čustvenimi težavami,'' je povedala.

Novice

Redek posnetek, v katerem je spregovorila o zanjo pomembni temi

K.B.
16. 02. 2015 11.29
11

Čeprav je to redkost, je Kate Middleton posnela videoprispevek, v katerem je spregovorila o njej izjemno pomembni temi: o podpori otrok, ki se spopadajo s hudimi stiskami zaradi različnih življenjskih preizkušenj.

''Duševno zdravje otrok je ravno tako pomembno kot njihovo fizično zdravje in si zato zasluži enak nivo podpore. Nikomur ne bi bilo nerodno iskati pomoči za svojega otroka, če si zlomi roko, enako bi morali biti pripravljeni otroku pomagati, če se sooči s čustvenimi težavami,'' je povedala.
''Duševno zdravje otrok je ravno tako pomembno kot njihovo fizično zdravje in si zato zasluži enak nivo podpore. Nikomur ne bi bilo nerodno iskati pomoči za svojega otroka, če si zlomi roko, enako bi morali biti pripravljeni otroku pomagati, če se sooči s čustvenimi težavami,'' je povedala. FOTO: Reuters
Cambriška vojvodinja Catherine je posnela videoposnetek, s katerim je želela opozoriti na pomembnost preprečevanja težav, s katerimi se soočajo otroci in ki lahko vodijo v resne duševne bolezni, če otrokom pravočasno ne ponudimo ustrezne pomoči. S svojim govorom je podprla prvi britanski teden otroškega duševnega zdravja. ''Tako William kot jaz sva videla, da se veliko mladih spopada z zbadanjem, ustrahovanjem, izgubo družinskega člana, razpadom družine in drugimi težavami. Brez podpore so lahko vplivi teh življenjskih izzivov travmatični in lahko vodijo do resnih težav, kot so anksioznost, depresija, zasvojenost in samopoškodbe. Zaradi stigme, ki se še vedno drži težav v duševnem zdravju, pa številni otroci ne dobijo pomoči, ki jo tako zelo potrebujejo. To pa moramo spremeniti,'' je pojasnila Kate Middleton.
''Prav zato dobrodelna organizacija Place2Be vse nagovarja, da prihodnji teden o teh težavah spregovorimo odkrito. Mladim ljudem in njihovim staršem moramo pomagati razumeti, da spregovoriti o težavah ali prositi za pomoč ne pomeni, da so s tem pokazali svojo šibkost. Duševno zdravje otrok je ravno tako pomembno kot njihovo fizično zdravje in si zato zasluži enak nivo podpore. Nikomur ne bi bilo nerodno iskati pomoči za svojega otroka, če si zlomi roko, enako bi morali biti pripravljeni otroku pomagati, če se sooči s čustvenimi težavami.''

Tako je podprla program Place2Be, kjer v šolskem okolju pomagajo otrokom pri premagovanju duševnih težav, in dodala, da je prepričana, da je ključnega pomena prav zgodnje ukrepanje, saj lahko le na ta način preprečimo nadaljnje težave, ki bi se brez primerne obravnave lahko v odrasli dobi razvile tudi v duševno bolezen. ''Z odprtimi pogovori in boljšim razumevanjem lahko skupaj zagotovimo, da se bo odnos do težav v duševnem zdravju spremenil in da bodo otroci prejeli podporo, ki jo potrebujejo,'' je še dodala.

Zadnja raziskava dobrodelne organizacije Place2Be je namreč pokazala, da skoraj tretjina (30 odstotkov) staršev otrok, ki so stari od 5 do 18 let, priznava, da bi jih bilo sram, če bi njihov otrok želel posvet s psihiatrom v šoli. Več kot eden od petih staršev (22 odstotkov) pa svojega otroka ne bi spodbudilo k obisku psihiatra, četudi bi otrok prosil za pomoč. Anketa je še pokazala, da bi se očetje prej sramovali obiska otroka pri psihiatru kot mame (38 odstotkov očetov v primerjavi z 23 odstotki mater).

33-letna Kate Middleton je svoj čustveni govor posnela v bolnišnici Bethlem and Maudsley Hospital School v mestu Beckenham v južnem Londonu. Predstavnik za odnose z javnostmi iz Kensingtonske palače pa je povedal: ''Njeno visočanstvo je videlo težave, ki so povezane z odvisnostjo, revščino, zlorabo, zanemarjanjem, izgubo in boleznijo katerega od članov družine in hkrati kako dolgoročne in travmatične vplive imajo lahko te izkušnje, če mladim ne pomagamo pri premagovanju le-teh. Vojvodina Cambriška je še posebej zaskrbljena glede podpore mladih na področju duševnega zdravja, saj je pomembno, da težave pričnemo reševati že v najzgodnejši fazi. Tako imajo otroci večje možnosti za reševanje duševnih težav in bolj svetlo prihodnost, ki si jo zaslužijo.''

Podpore kraljeve družine pri ciljih organizacije Place2Be je bila izjemno vesela tudi predstavnica organizacije Catherine Roche: ''Presrečni smo bili, ko nas je podprla kraljeva družina. Podpora vojvodine Cambriške je izjemno pomembna za našo novo kampanjo. S povečevanjem osveščenosti o pozitivnih učinkih podpore v zgodnji fazi težav v duševnem zdravju bi radi spremenili odnos do duševnih težav in pomagali preprečiti razvoj v bolj kompleksne in resne težave, ki se lahko razvijejo v odrasli dobi.''
 

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631