Vizita.si
Pomembno je, da otroku ne dajete raztopin za grgranje, saj se okužba lahko razširi na srednje uho.

Bolezni

Angina lahko privede do bolečega vnetja srednjega ušesa

Katja Benčina
18. 01. 2020 11.23
0

Angina je diagnoza, ki jo pogosto dobijo otroci v zimskih mesecih. Gre za okužbo tonzil ali mandljev, ki ležita globoko v ustni votlini na vhodu v žrelni prostor. Mandlji veljajo za prvo obrambo pred mikroorganizmi in preprečujejo, da bi ti vstopili v spodnja dihala.

Angina tonzitilis je okužba tonzil, ki jim rečemo tudi nebnice ali mandlji. Vneta je lahko tudi žrelnica, ki želi v nosnožrelnem prostoru. Dojenčki redko zbolijo za angino, veliko pogosteje pa so prizadeti šolski otroci, ki so starejši od deset let. V tem času so pri otroku mandlji razmeroma veliki in žrelnica je v tem obdobju zelo izpostavljena okužbam z mikroorganizmi. Bolj kot je otrok kasneje odporen, redkejše so okužbe. Angina tonzitilis ni resna okužba, razen če jo spremlja okužba srednjega ušesa.

Simptomi vključujejo:

- Vneto, boleče grlo in težave pri požiranju;

- veliki pordeli tonzili, lahko posuti z gnojnimi oblogami in čepki;

- povišana telesna temperatura - nad 38 stopinj Celzija;

- povečane in boleče vratne bezgavke;

- dihanje skozi usta. smrčanje in nosljanje;

- neprijeten zadah.

Poskrbite, da otrok uživa dovolj tekočine in ga zdravite kot pri povišani telesni temperaturi.
Poskrbite, da otrok uživa dovolj tekočine in ga zdravite kot pri povišani telesni temperaturi.FOTO: iStock

Če sumite na angino, se takoj posvetujte z zdravnikom. Z odvzemom brisa žrela oziroma tonzil lahko zdravnik odkrije, ali okužbo povzroča virus ali bakterija. Na ta način se odloči, ali je potrebno zdravljenje z antibiotiki. Zdravnik bo pregledal tudi ušesa in v primeru bakterijskega vnetja predpisal antibiotike. Kadar se okužbe v žrelu in tonzilitis pogosto ponavljajo in povzročajo vnetje ušesa, zdravnik napoti pacienta k otorinolaringologu.

Kaj lahko storimo sami?

Pomembno je, da otroku ne dajete raztopin za grgranje, saj se okužba lahko razširi na srednje uho. Otroku ponudite jedi, ki gredo zlahka po grlu, da ga ne bodo 'praskale'. V tem času je namreč sluznica vneta in ranljiva, zaradi česar mu ne bodo ustrezale niti kisle jedi, ki sluznico dodatno dražijo. Prav tako ne jedi, ki bodo mehansko dražile sluznico. Poskrbite, da otrok uživa dovolj tekočine in ga zdravite kot pri povišani telesni temperaturi.

Če sumite na angino, se takoj posvetujte z zdravnikom. Z odvzemom brisa žrela oziroma tonzil lahko zdravnik odkrije, ali okužbo povzroča virus ali bakterija.
Če sumite na angino, se takoj posvetujte z zdravnikom. Z odvzemom brisa žrela oziroma tonzil lahko zdravnik odkrije, ali okužbo povzroča virus ali bakterija.FOTO: iStock

Kako se kaže vnetje srednjega ušesa?

Vnetje srednjega ušesa se odraža s povečano količino tekočine v evstahijevi cevi in srednjem ušesu. Velikokrat, kot že omenjeno, nastane kot posledica okužbe v žrelu. Evstahijeva cev povezuje žrelni prostor in srednje uho. Ob dolgotrajni kronični okužbi, sinusitisu, tonzilitisu ali ob vnetju srednjega ušesa v Evstahijevi cevi nastaja večja količina tekočine. Če je cev zožena zaradi vnetja, odtekanje tekočine iz cevi postane moteno. Tekočina se zgosti, postane lepljiva in s tem moti prenos zvoka ter okrni sluh. Kronično vnetje srednjega ušesa je treba učinkovito zdraviti, sicer lahko vodi v trajno izgubo sluha.

Simptomi:

- Bolečina v ušesu;

- delna ali popolna izguba sluha v prizadetem ušesu.

Pomembno je, da otroku ne dajete raztopin za grgranje, saj se okužba lahko razširi na srednje uho.
Pomembno je, da otroku ne dajete raztopin za grgranje, saj se okužba lahko razširi na srednje uho.FOTO: iStock

V teh primerih se takoj posvetujte z zdravnikom. Zdravnik bo s posebnim orodjem pregledal uho. V blažjih primerih bo predpisal antibiotik in zdravila, ki zmanjšujejo izločanje sluzi in nabrekanje sluznice. V hujših ponavljujočih se primerih pa bo pacienta napotil k specialistu za ušesa, nos in glo in na pregled sluha. Včasih je potrebna drenaža tekočine iz ušesa. Ko je vnetje srednjega ušesa posledica stalnega vnetja tonzil ali žrelnice, je treba zdraviti tudi njih.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602