Vizita.si
Zaprtje, bolečine in srbečica zadnjika, vidne otekline in kri v blatu lahko kažejo na hemoroide.

Bolezni

Kaj učinkovito pomaga proti hemoroidom?

Katja Benčina
25. 11. 2013 10.32
0

Nabreklim venam v danki in okolici zadnjika pravimo hemoroidi ali zlata žila. Ta neprijetna težava se pojavlja tako pri ženskah kot pri moških, pomembna dejavnika tveganja pa sta debelost in uživanje hrane z malo vlakninami. Preverite, kako si pomagati.

Zaprtje, bolečine in srbečica zadnjika, vidne otekline in kri v blatu lahko kažejo na hemoroide.
Zaprtje, bolečine in srbečica zadnjika, vidne otekline in kri v blatu lahko kažejo na hemoroide.FOTO: iStockphoto
Zadnja plat je tista, s katero se ljudje nočejo preveč obremenjevati in pri kateri običajno pomoč poiščejo, ko se težave že zapletejo, saj se svojih simptomov sramujejo ali jim je preveč nerodno, da bi se o njih posvetovali s svojim zdravnikom. A zdravniki se soočajo s številnimi neprijetnimi stanji, zato je pomembno, da jim razkrijete svoje simptome čim prej, še posebej, če dolgo časa trpite za zaprtjem, se pojavijo bolečine ali srbečica na področju zadnjika, če na toaletnem papirju ali v školjki po iztrebljanju opazite kri, če so vidne otekline okoli zadnjika, se pojavi odvajanje sluzi in občutek nepopolnega izpraznjenja črevesja.

Vse te težave lahko kažejo na hemoroide. Še posebej pa velja previdnost, če pojavite kri v blatu in ste starejši od 40 let. Ta lahko kaže na raka debelega črevesja, zato je pomembno, da se ob njej vedno posvetujete z osebnim zdravnikom. A če ostanemo pri hemoroidih, razlikujemo med notranjimi in zunanjimi. Hemoroidom, ki nastanejo v bližini zadnjika rečemo zunanji, tistim, ki nastajajo v spodnjem delu danke pa notranji. Če se slednji izbočijo navzven skozi zadnjik, jim pravimo prolabirajoči hemoroidi in ti so še posebej boleči.

Zlata žila se pogosteje pojavi pri ljudeh s prekomerno težo, tistih, ki uživajo premalo vlaknin, veliko sedijo ali stojijo, imajo analne spolne odnose ...
Zlata žila se pogosteje pojavi pri ljudeh s prekomerno težo, tistih, ki uživajo premalo vlaknin, veliko sedijo ali stojijo, imajo analne spolne odnose ... FOTO: iStockphoto

Kaj jih povzroča?

Hemoroidi se vsaj enkrat v življenju pojavijo pri skoraj polovici ljudi, pogostejši pa so pri ljudeh, ki se spopadajo z debelostjo, tistih, ki uživajo premalo vlaknin, nosečnicah ali ženskah po porodu. Najpogosteje nastanejo kot posledica zaprtja, ko se oseba napenja pri odvajanju blata in se zviša pritisk v trebušni votlini, to pa vodi do nabrekanja ven v okolici danke. Podobno deluje tudi prekomerna prehranjenost ali nosečnost, ki lahko povzročata pritisk na vene v okolici danke. Pritisk lahko v redkih primerih povzroči tudi tumor, hemoroide pa lahko izzove še dolgotrajno sedenje ali stanje, pogosto dvigovanje težkih bremen, driska, prirojena slabost žilnih sten in nekatere bolezni, kot sta ciroza jeter in že omenjena debelost. S spremembo spolnih praks se pogosteje pojavlja tudi pri posameznikih, ki izvajajo analne spolne odnose.

Kako si pomagati?

Najprej je pomembno, da prepoznate navade, ki so povzročile hemoroide in jih odpravite. Če se z njimi spopadate zaradi debelosti, je pomembno, da poskrbite za to, da uravnate svojo telesno težo, v svoj jedilnik pa vnesete več vlaknin in vode, ter poskrbite za redno vadbo. To velja tudi za ljudi, ki veliko sedijo. Po službi poskrbite za gibanje in rekreacijo. Če so hemoroidi posledica zaprtja, vam lahko v prvi fazi pomagajo odvajala, ključno pa je, da ugotovite, kaj povzroča zaprtje. Je to premalo gibanje, napačna prehrana … O tem se lahko posvetujete s svojim zdravnikom, ki vam bo svetoval, kako pospešiti prebavo. Nekaj nasvetov si lahko preberete tudi v članku na naši spletni strani. Hemoroidi, ki se pojavijo v nosečnosti, navadno kmalu po porodu izginejo.

Majhnih hemoroidov običajno ni treba zdraviti, oteklino in srbečico pa lahko omilite s kortikosteroidnimi mazili ali svečkami, ki se dobijo tudi brez recepta, bolečine pa ublažite z anestetičnim pršilom.

Ob pojavu hemoroidov povečajte količino zaužitih vlaknin in vode. Sadje in zelenjava, oreščki, stročnice in polnozrnata živila so bogata z vlakninami.
Ob pojavu hemoroidov povečajte količino zaužitih vlaknin in vode. Sadje in zelenjava, oreščki, stročnice in polnozrnata živila so bogata z vlakninami.FOTO: iStockphoto

Če se boste obrnili na osebnega zdravnika, vas ta lahko napoti na proktološki pregled, kjer bo specialist najverjetneje pretipal danko ali opravil kolonoskopijo. Majhne notranje hemoroide lahko zdravi s sklerozacijo, pri kateri v nabreklo veno vbrizga sredstvo, zaradi katerega se žila skrči, zdravnik pa lahko tudi podveže žilo in hemoroid sčasoma odpade. Vztrajne, boleče in krvaveče hemoroide lahko odstrani tudi lasersko, električno ali s toplotno energijo. Možna je tudi kirurška odstranitev.

Zdravljenje je običajno uspešno, a se hemoroidi radi ponovijo, zato je pomembno, da odkrijete vzrok njihovega nastanka in skušate storiti vse v smeri, da ga odpravite.

Več o hemoroidih pa si lahko preberete v intervjuju s kirurgom doc. dr. sci. Pavlom Košorokom, dr. med.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602