Vizita.si
Pljučni rak

Rakave bolezni

Najpogostejši miti o pljučnem raku

N.R.A.
17. 07. 2023 05.00
1

Pljučni rak je v svetu zelo razširjen. Leta 2020 naj bi bil drugi najpogostejši rak za rakom dojke z 2,21 milijona bolnikov. Z njim je povezanih veliko mitov, med drugim na primer ta, da za rakom na pljučih zbolijo samo kadilci ali da za bolnike, ki trpijo za to vrsto raka, ni rešitve. Poglejmo si še nekaj najpogostejših mitov o pljučnem raku.

Mit 1: Samo kadilci razvijejo pljučnega raka

Po podatkih ameriških centrov za nadzor bolezni (CDC) približno 10 do 20 odstotkov bolnikov s pljučnim rakom nikoli v življenju ni prižgalo cigarete. Vsako leto okoli 7300 nekadilcev umre zaradi pljučnega raka bodisi zaradi pasivnega kajenja, izpostavljenosti določenim strupom v okolju ali pa zaradi drugih razlogov. 

Mit 2: Tveganja za nastanek pljučnega ni mogoče zmanjšati

Obstaja več načinov za zmanjšanje tveganja za pljučnega raka. V prvi vrsti je to seveda opuščanje kajenja, nadaljnjo pa tudi izogibanje pasivnemu kajenju. Nekadilci, ki so doma ali na delovnem mestu izpostavljeni pasivnemu kajenju, lahko povečajo tveganje za razvoj pljučnega raka.

Rak
RakFOTO: Dreamstime

Mit 3: Pljučni rak prizadene samo starejše

Čeprav je več kot 50 odstotkov bolnikov starejših od 65 let, za pljučnim rakom zboli vse več ljudi, mlajših od 50 let, večinoma pa naj bi to bile ženske.

Mit 4: Življenje v mestu z onesnaženim zrakom je bolj škodljivo kot kajenje

Obstajajo trdni dokazi, da onesnaženost zraka, ki ga povzroča promet, poveča tveganje za pljučnega raka. Izpostavljenost dušikovemu dioksidu, dušikovemu oksidu, žveplovemu dioksidu in drobnim delcem je povezana s tveganjem za pljučnega raka. Ni pa študij, ki bi dokazovale, da je vse omenjeno bolj škodljivo kot kajenje. 

Pljuča
PljučaFOTO: Dreamstime

Mit 5: 'Ker kadim že leta, nima smisla prenehati'

Opustitev kajenja bistveno zmanjša tveganje za pljučnega raka. Poleg slednjega pa opustitev kajenja zmanjša tudi tveganje za razvoj številnih drugih stanj, vključno s srčno žilnimi boleznimi, osteoporozo in sladkorno boleznijo. Ni pomembno, koliko ste stari ali kako dolgo kadite, opustitev kajenja v vsakem trenutku izboljša vaše zdravje. Ko boste prenehali, boste verjetno svojemu življenju dodali leta, lažje zadihali, imeli boste več energije in prihranili boste denar.

Mit 6: Če imate pljučnega raka, lahko še naprej kadite

To ni res. Bolniki s pljučnim rakom, ki prenehajo kaditi, imajo boljšo prognozo.

Mit 7: Operacija pljučnega raka povzroči širjenje raka

Ne, operacija pljučnega raka ne povzroči širjenja le-tega. Operacija pljučnega raka se svetuje v zgodnji fazi bolezni, v kateri je rak mogoče pozdraviti. Če je tumor velik ali ima loko-regionalno diseminacijo, pa bo dodatna terapija, kot sta kemoterapija ali imunoterapija pred operacijo, dodatno zmanjšala tveganje za razvoj rakavih celic v krvi. 

Pljuča
PljučaFOTO: Shutterstock

Mit 8: Pljučni rak ima vedno simptome

Žal ni vedno tako. Pljučni rak je mogoče odkriti v popolnoma asimptomatskih primerih ali pri ljudeh z blagimi respiratornimi simptomi.

Mit 9: Pljučni rak je vedno smrtonosen

Na srečo tudi to ne drži. Tudi pljučni rak, ki je diagnosticiran v napredni fazi bolezni, ima v določenih situacijah veliko boljši potencial za dolgoročno preživetje. Napredek v terapiji in rezultati pri bolnikih z napredovalim pljučnim rakom, ki imajo specifične genetske mutacije, na katere je mogoče ciljati s posebnimi terapijami, je bil v zadnjem desetletju ogromen!

Kajenje je morda najbolj znan dejavnik tveganja za pljučnega raka, a zagotovo ni edini. Drugi dejavniki tveganja vključujejo družinsko anamnezo pljučnega raka, izpostavljenost onesnaženemu zraku, radonu in azbestu, predhodno obsevanje prsnega koša in kronično pljučno bolezen. Ogromno lahko naredimo s preventivo in preventivnimi ukrepi!

Pljuča
PljučaFOTO: Shutterstock

Vir: Adiva.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650