Vizita.si
Revma

Bolezni

/ Oglas

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!

PR
09. 11. 2023 05.00
0

Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

Revma je skupno poimenovanje široke skupine kompleksnih in pogosto kroničnih zdravstvenih težav, ki pomembno vplivajo na kakovost življenja posameznikov. 

So bolezni, ki imajo številne obraze in prizadenejo različne dele telesa, vključno s sklepi, mišicami, kostmi in notranjimi organi, ter postavljajo bolnike pred številne fizične in čustvene preizkušnje. 

Kljub temu pa obstaja eno ključno orodje v boju proti revmatičnim boleznim fizioterapija.

Fizioterapija kot pomembna sestavina celostnega pristopa k zdravljenju revmatičnih bolezni se je izkazala za ključno v pomoči pacientom pri obvladovanju bolečin, izboljšanju gibljivosti ter ohranjanju njihovega neodvisnega in aktivnega življenjskega sloga. 

Kako poteka zdravljenje v kliniki Medicofit, vam predstavljamo v nadaljevanju.

Revma je izraz, ki opisuje široko skupino bolezni, katerim je skupno vnetje.
Revma je izraz, ki opisuje široko skupino bolezni, katerim je skupno vnetje.FOTO: Arhiv naročnika

 

Katere so glavne vrste revmatskih bolezni?

Revma je izraz, ki opisuje široko skupino bolezni, katerim je skupno vnetje. Vsaka od teh bolezni ima svoje značilnosti, simptome in posebne izzive, ki zahtevajo prilagojeno zdravljenje in oskrbo.

Osteoartritis

Osteoartritis oz. osteoartroza je najpogostejša vrsta artritisa, ki nastane kot posledica obrabe sklepnega hrustanca. Sklepni hrustanec je mehko tkivo, ki obdaja sklepne površine z namenom blaženja trenja med gibanjem.

Z leti se zaradi staranja ali predhodnih poškodb/posegov v sklepu prične hrustanec tanjšati in izgubljati svojo funkcijo. Bolezen, ki so jo včasih imenovali kar degenerativna revma, prizadene predvsem močno obremenjene sklepe, kot so kolena, kolki in hrbtenica

Zdravljenje se osredotoča na lajšanje simptomov in izboljšanje kakovosti življenja s sodobno fizioterapijo. Pomembno je prilagoditi zdravljenje glede na stopnjo bolezni in individualne potrebe bolnika ter sodelovati z zdravniki, fizioterapevti in drugimi strokovnjaki za optimalno upravljanje osteoartroze, saj lahko v nasprotnem primeru vodi do pomembne invalidnosti.

Revmatoidni artritis

Revmatoidni artritis povzroča avtoimunsko vnetje sklepov (sklepne ovojnice), ki ga sproži imunski sistem. Ključno vlogo pri razvoju bolezni imajo genetska nagnjenost, spolni hormoni, okoljski vplivi ter protitelesa RF. Bolezen prizadene vsakega desetega Slovenca, zlasti ženske med 30. in 60. letom starosti

Revmatoidni artritis je kronično obolenje sklepov, ki lahko močno vpliva na vsakdanje življenje. Simptomi vključujejo bolečino, togost, oteklino, utrujenost in jutranjo okorelost sklepov. Bolezen lahko prizadene tudi druge organe, kar lahko privede do resnih zapletov.

Kljub pomanjkanju zdravila, ki bi bolezen popolnoma ozdravilo, obstajajo terapevtske možnosti, ki omogočajo nadzor nad simptomi in izboljšajo kakovosti življenja bolnikov. 

Fizioterapija ima pomembno vlogo pri ohranjanju gibljivosti sklepov in preprečevanju nepopravljivih poškodb. V kliniki Medicofit v zdravljenje vključimo še kineziološko vadbo, ki se prilagodi posamezniku, da okrepimo mišice, izboljšamo gibljivost in povečamo stabilnost sklepov.

Simptomi revmatskih bolezni so različni.
Simptomi revmatskih bolezni so različni.FOTO: Arhiv naročnika

Sponidloartritisi

Spondiloartritisi predstavljajo skupino kroničnih vnetnih bolezni, ki prizadenejo predvsem sklepe hrbtenice in okoliških struktur. Najpogostejše vrste spondiloartritisov so: ankilozirajoči spondilitis, psoriatični artritis in enteropatični artritis.

Te bolezni se odlikujejo z vnetjem sklepov hrbtenice, kar lahko vodi do bolečin v spodnjem delu hrbta, ki se pogosto izboljšajo s telesno aktivnostjo in poslabšajo s počitkom. Bolečina se pogosto širi po hrbtenici navzgor, vse do vratu.

Poleg hrbtenice lahko spondiloartritisi vplivajo tudi na periferne sklepe – še posebej dlani in zapestja. Sklepi so običajno prizadeti asimetrično, kar pomeni, da so prizadeti sklepi zgolj na eni strani telesa, ne na obeh – kot je značilno za revmatoidni artritis.

Pravočasna diagnoza in fizioterapevtsko zdravljenje sta obvezna, saj lahko nezdravljeni spondiloartritisi privedejo do zapletov, kot so zakostenitev hrbtenice, težave z dihanjem zaradi slabše premičnosti prsnega koša in trajne poškodbe sklepov.

Protin

Putika, znana tudi kot protin, je bolezen, ki se pojavi zaradi prekomernega kopičenja sečne kisline v telesu. Sečna kislina je naravna spojina, ki nastaja med presnovo purinov, ki se nahajajo v nekaterih živilih. Ko sečna kislina v telesu preseže določene ravni, se lahko kristalizira – ti kristali imajo tendenco usedanja prav v sklepe ter okoliška tkiva, kar povzroči vnetje in hude bolečine. 

Napadi putike se pogosto pojavijo nenadoma, običajno ponoči, in prizadenejo enega ali več sklepov. Bolečina je intenzivna, ostra, oteklina in rdečina pa se pogosto pojavita na prizadetem območju.

Najpogosteje prizadeti sklep je velik prst na nogi (podagra), vendar se lahko putika pojavi tudi v drugih sklepih, vključno z gležnji, koleni, zapestji in komolci.

Faktorji tveganja za putiko vključujejo prekomerno uživanje alkohola, prehrano, bogato s purini (kot so rdeče meso in alkohol), genetsko nagnjenost ter debelost. Prav zaradi povezave bolezni z uživanjem veliko mesa so putiko včasih imenovali revma izobilja.

Protin je kronična bolezen, ki zahteva dolgoročno upravljanje. S pravilnimi zdravili in podpornim fizioterapevtskim zdravljenjem se lahko odlično nadzorujejo simptomi in preprečijo ponovni napadi

Lupus (SLE)

Sistemski lupus eritematozus (SLE) je kompleksna avtoimunska bolezen, ki lahko vpliva na različne organe, vključno s kožo, sklepi, ledvicami, pljuči, srcem in številnimi drugimi. 

Bolezen se najpogosteje pojavi pri ženskah, zlasti med 15. in 30. letom starosti, pri čemer se tveganje poveča z genetskimi, imunskimi in okoljskimi dejavniki ter hormonskimi vplivi. 

Lupus ima raznolike simptome, vključno s splošnimi znaki, vnetjem sklepov, težavami z ledvicami, pljuči in drugimi organi. Za bolezen žal še ne poznamo zdravila, zato je ključno obvladovanje simptomov.

Fizioterapija ima ključno vlogo pri izboljšanju kakovosti življenja bolnikov s SLE, saj pomaga zmanjšati šibkost mišic, izboljšati gibljivost sklepov ter zmanjšati bolečine. Naša ekipa izkušenih fizioterapevtov bo z vami gradila mišično moč, izboljševala gibljivost sklepov ter pomagala zmanjšati bolečine. Z našim pristopom lahko dosežete višjo kakovost življenja in ostanete aktivni.

Za revmatskih bolezni je nujno celostno zdravljenje.
Za revmatskih bolezni je nujno celostno zdravljenje. FOTO: Arhiv naročnika

Celostno zdravljenje revmatskih bolezni v kliniki Medicofit

Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit poteka v štirih fazah: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.

Diagnostični pregled 

Diagnostični pregled pri revmatičnih boleznih začnemo s skrbnim pogovorom z bolnikom. Ta pogovor je ključen, saj nam omogoča boljše razumevanje bolnikovih težav in simptomov. Pri tem se osredotočimo na trajanje simptomov, sklepne bolečine ter morebitne druge zdravstvene težave.

Sledi klinični pregled, kjer se posebno pozornost namenja pregledu sklepov, ki so pri revmatskih boleznih pogosto prizadeti. 

Inspekcija in palpacija: Preverjamo občutljivost sklepov in prisotnost morebitnega vnetja v okoliških tkivih – pri artritisu so pogosto vnete obsklepne strukture prizadetega dela.

Aktivna in pasivna gibljivost: Preverjamo sklepno gibljivost – ob bolnikovi aktivni udeležbi, kakor tudi ob pasivnem premikanju s strani terapevta.

Ocena mišične moči: Ugotavljamo morebitne pomanjkljivosti ali neravnovesja v mišični moči – nekatere vrste revmatičnih bolezni (miopatije) lahko močno zmanjšajo mišično moč.

Vse zbrane informacije služijo kot temelj za oblikovanje individualiziranega načrta zdravljenja. Ta načrt se prilagodi bolnikovim potrebam in pomaga pri izboljšanju stanja, zmanjšanju bolečin ter povrnitvi gibljivosti sklepov.

Akutna fizioterapija 

Revmatske bolezni, ki prizadenejo mišice, sklepe in kosti, pogosto povzročajo bolečino, zmanjšano gibljivost ter poslabšano kakovost življenja posameznika.

Pri obvladovanju teh stanj igra ključno vlogo fizioterapija. Gre za celosten pristop, ki se osredotoča na izboljšanje funkcionalnosti, zmanjšanje bolečin ter povečanje kakovosti življenja bolnika.

Fizioterapevti pravilno izbirajo vadbe, ki so individualno prilagojene bolniku. Cilj terapevtske vadbe je okrepiti mišice, izboljšati gibljivost sklepov ter zmanjšati bolečino. To pomaga bolnikom ohranjati aktivno življenje in preprečiti poslabšanje stanja.

Z mobilizacijo in manipulacijo sklepov fizioterapevti izboljšajo gibljivost ter zmanjšajo okorelost sklepov – to bolnikom omogoča boljše gibanje in lajša bolečino.

Najsodobnejše fizioterapevtske naprave, kot so TECAR WINTECARE terapija, SUMMUS laser, 6D Action, ultrazvočna terapija, terapija z udarnimi valovi (ESWT), diamagnetoterapija PERISO in elektrostimulacija HiTOP, so v kliniki Medicofit vedno integrirane v zdravljenje. Sodobne naprave pomagajo zmanjševati vnetje in spodbujajo naravne procese celjenja.

Fizioterapevti in kineziologi pomagajo bolnikom razviti boljše razumevanje svoje bolezni ter jim nudijo nasvete, kako obvladovati simptome v vsakdanjem življenju. To je ključno za boljše upravljanje s simptomi revmatskih bolezni.

Revmatske bolezni pogosto povzročajo bolečino, zmanjšano gibljivost ter poslabšano kakovost življenja posameznika.
Revmatske bolezni pogosto povzročajo bolečino, zmanjšano gibljivost ter poslabšano kakovost življenja posameznika.FOTO: Arhiv naročnika

Postakutna kineziologija

Postakutna kineziologija igra ključno vlogo pri nadaljnjem okrevanju pri revmatskih boleznih. Ko je fizioterapija uspešno končana, strokovnjaki za kineziologijo prevzamejo vodenje nadaljnjega procesa telesne priprave. 

Revmatične bolezni lahko privedejo do omejitve gibljivosti sklepov, zmanjšanja mišične mase in moči ter vplivajo na kostno gostoto. Kljub bolečinam v sklepih je ključno, da se ohranja aktivno gibanje, saj pomanjkanje aktivnosti lahko privede do izgube mišične moči in deformacije sklepov.

Specializirana kineziološka vadba je osredotočena na krepitev mišic okoli sklepov, izboljšanje gibljivosti, povečanje stabilnosti sklepov in boljšo zaznavo gibanja telesa. Vadba vključuje različne elemente, kot so vaje za gibljivost, raztezanje, krepitev mišic in vzdržljivost. 

Pomembno je tudi, da se vaje postopoma stopnjujejo, vključujejo kompleksnejše gibe ter zajamejo tudi druge dele telesa. 

Naš celostno usmerjen pristop kineziologije prispeva k telesni pripravljenosti bolnika in pomaga pri ponovni pridobitvi funkcionalnosti ter izboljšanju kakovosti življenja, kar je ključno pri obvladovanju kroničnih bolezni.

Preventivna kinezioterapija

V kliniki Medicofit smo razvili poseben preventivni program kinezioterapije, ki ima ključno vlogo pri obvladovanju revmatskih bolezni. Naš program je namenjen ohranjanju optimalne funkcije telesa pri kroničnih boleznih, ki zahtevajo dolgoročno skrb. Preventivna kinezioterapija igra pomembno vlogo pri obvladovanju bolezni in preprečevanju negativnih vplivov na gibljivost sklepov ter splošno telesno funkcijo.

Fizioterapevti in kineziologi pomagajo bolnikom razviti boljše razumevanje svoje bolezni.
Fizioterapevti in kineziologi pomagajo bolnikom razviti boljše razumevanje svoje bolezni.FOTO: Arhiv naročnika

Osredotočamo se na pravilno tehniko izvajanja vaj in individualno prilagojene vadbeni programe. Naš cilj je pomagati bolnikom ohranjati visoko aktivnost, zmanjševati bolečine ter preprečevati gibalne omejitve, ki se lahko pojavijo v naprednejših fazah revmatskih bolezni.

 S celostnim pristopom želimo v kliniki Medicofit zagotoviti, da bolniki ohranijo svojo neodvisnost, kakovost življenja ter upravljajo z boleznijo na najboljši možen način. 

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA!

Viri in literatura

Interna medicina (6. izd., p. XXXVIII, 1693). (2022). Medicinska fakulteta; Buča.

Gravaldi LP, Bonetti F, Lezzerini S, De Maio F. Effectiveness of Physiotherapy in Patients with Ankylosing Spondylitis: A Systematic Review and Meta-Analysis. Healthcare (Basel). 2022 Jan 10;10(1):132.

Golder, V., & Schachna, L. (2013). Ankylosing spondylitis: an update. Australian family physician42(11), 780–784.

Smolen, J. S., Aletaha, D., & McInnes, I. B. (2016). Rheumatoid arthritis. Lancet (London, England)388(10055), 2023–2038. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(16)30173-8

Martel-Pelletier, J., Barr, A. J., Cicuttini, F. M., Conaghan, P. G., Cooper, C., Goldring, M. B., Goldring, S. R., Jones, G., Teichtahl, A. J., & Pelletier, J. P. (2016). Osteoarthritis. Nature reviews. Disease primers2, 16072. https://doi.org/10.1038/nrdp.2016.72

Lorena, S. B., Lima, M.doC., Ranzolin, A., & Duarte, Â. L. (2015). Effects of muscle stretching exercises in the treatment of fibromyalgia: a systematic review. Revista brasileira de reumatologia55(2), 167–173. https://doi.org/10.1016/j.rbr.2014.08.015

 

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602