Vizita.si
Stres

Duševno zdravje

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje

Ma.K.
01. 04. 2022 09.41
0

Ko govorimo o zdravju, se pogosto osredotočamo zgolj na fizično stanje telesa, pa čeprav v to kategorijo sodi tudi duševno in socialno blagostanje. Stres, preobremenjenost, izčrpanost, utrujenost in temačne misli so le nekateri znaki, da naše duševno zdravje ni v najboljšem stanju, in le s pravočasnim ustreznim ravnanjem lahko preprečimo, da bi se iz teh simptomov razvile resnejše težave.

Duševno zdravje je neločljiv del celotnega zdravja posameznika, obenem pa tudi vir blaginje. Kdor je duševno zdrav, vzdržuje svojo duševno kondicijo in je odporen proti stresu in kriznim dogodkom, ki so sestavni del življenja in jim ne moremo ubežati. Žal Slovenke in Slovenci na tem področju ne blestimo, saj naj bi imela po podatkih NIJZ kar vsaka četrta družina vsaj enega člana s težavami v duševnem zdravju. Podatki so skrb vzbujajoči, a nas ne bi smeli preveč presenečati, sploh glede na sodoben način življenja, ki zahteva izjemne napore tako na profesionalni kot tudi na osebni ravni. Večkrat na dan se soočamo z negativnim stresom, številne obveznosti doma in v službi nas izčrpavajo, svoje pa doda še strah pred izgubo dela in posledično finančno nestabilnostjo.

Preobremenjenost je zelo pogosto stanje posameznikov v moderni družbi.
Preobremenjenost je zelo pogosto stanje posameznikov v moderni družbi. FOTO: Shutterstock

Tipične tegobe sodobne družbe

Preobremenjenost je na žalost zelo pogosto stanje posameznikov v moderni družbi in ima lahko resne posledice: vodi lahko v izčrpanost z občutki ujetosti in nemoči, čez čas pa celo v resnejša bolezenska stanja, ki jih spremljajo občutki razvrednotenja, sprememba vedenja in depresija. Zaradi preobremenjenosti smo veliko bolj izpostavljeni stresnim situacijam, ki še dodatno rušijo ravnovesje v našem duševnem zdravju. Razlika med občasnim stresom in trajno izpostavljenostjo številnim obremenitvam doma in v službi iz dinamičnih in samozavestnih posameznikov ustvarja utrujene, fizično izčrpane in psihofizično izgorele ljudi. Taki ne koristimo nikomur, še najmanj sebi, saj izgubimo pozitiven odnos do sebe, drugih in sveta ter se posledično nismo sposobni uspešno soočati z izzivi vsakdanjega življenja. To pa samo še dodatno krepi osebno stisko. 

Pandemija nam je nastavila ogledalo

Svoj delež je v zadnjih dveh letih pristavilo še aktualno dogajanje v svetu, ki je pri ljudeh povečalo  strah pred smrtjo. Iz znanstvenega poročila Svetovne zdravstvene organizacije je mogoče razbrati, da sta se pojava anksioznosti in depresije v prvem letu pandemije pri vseh starostnih skupinah povečala za kar 25 odstotkov, predvsem zaradi negotovosti, strahu in napetosti, ki vladajo v družbi. Virus, karantene, skoraj vsak dan drugačni ukrepi in zahteve, teorije zarote, sovražno družbeno ozračje in še kaj so močno vplivali duševno zdravje, ob tem pa je dodatno stisko povzročalo omejevanje stikov, saj mnogi niso imeli nikogar, h komur bi se lahko zatekli po pogovor in tolažbo. To pa sta izjemno pomembni sestavini duševnega zdravja.

A v resnici je pandemija le razkrila stanje, ki je bilo vrsto let zanemarjeno, ker je bilo duševno zdravje v družbi tabu tema, o kateri se ni veliko razglabljalo. Dejstvo je, da se lahko težave v duševnem zdravju pojavijo pri vsakem od nas, saj se vsi soočamo s hudimi stresnimi situacijami in življenjskimi krizami. Od različnih dejavnikov pa je odvisno, kako reagiramo na krizo. Na težave se lahko odzovemo z jezo, žalostjo, nekateri se zaprejo vase in se obkrožijo s temačnimi, negativnimi mislimi, drugi imajo težave s koncentracijo, spanjem ali apetitom, nekateri postanejo nasilni ali imajo panične napade, mnogi se zatečejo k drogam ali alkoholu.

Kako si pomagati?

Pomembno je pravočasno prepoznati znake, da naša duša potrebuje pomoč, in ustrezno ukrepati. Kajti življenje čaka, da mu vrnemo utrip. Mnogi se v takih situacijah takoj zatečejo k zdravilom. Ta so večinoma res na dosegu roke, niso pa edina rešitev. Ob duševnih stiskih si lahko pomagamo na naraven način. Predvsem je pomembno, da se naučimo vzeti čas zase in da se o svojih čustvih pogovarjamo, jih izrazimo in se ne zapiramo vase. Za boljše počutje lahko poskrbijo tudi aktivnosti, ki nas veselijo in pri katerih smo uspešni, k boljšemu počutju pa lahko prispevajo tudi meditacija, joga in skupinske vadbe, v katerih lahko združimo aktivnost in druženje. 

Naravno prehransko dopolnilo Ansovit deluje pomirjevalno.
Naravno prehransko dopolnilo Ansovit deluje pomirjevalno.FOTO: Arhiv naročnika

Ob tem nam je v pomoč naravno prehransko dopolnilo Ansiovit, ki nam pomaga, da se spopademo s tegobami sodobnega časa, in nas usmeri k dobremu počutju. Ansiovit pomaga, da najdemo tisti dobri jaz, ki se je izgubil v stresni rutini vsakdana. Pomirjevalni učinek mu daje izjemna sinergija tradicionalnih zdravilnih zelišč: sivka podpira sprostitev in nam pomaga pri mirnem spoprijemanju s stresom, pomaga pa tudi pri zmanjševanju napetosti, nemirnosti in razdražljivosti. Žafran pripomore k čustvenemu ravnovesju ter podpira sprostitev in vzdrževanje dobrega razpoloženja, brahmi pa pomaga izboljšati koncentracijo in spomin.

Zavedati se moramo, da ne more svojih skrbi nihče nositi sam. Prav zato je izjemno pomembno, da se obkrožimo z ljudmi, ki jim lahko zaupamo svoje misli in težave, ter se zatečemo v njihov varen pristan. A ker ti prijatelji niso vedno na voljo, je pri roki dobro imeti še Ansiovit, saj nam lahko pomaga premagovati negativne občutke, ki nastanejo zaradi preobremenjenosti, stresa in drugih psihičnih obremenitev. S pravimi odločitvami bomo postopoma našli svoje notranje ravnovesje, naš korak bo postal lahkotnejši in vsako jutro bomo lahko zadovoljno zadihali s polnimi pljuči. 

Sponzorirana objava

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602