Vizita.si
V naših vodah največ težav povzroča mesečinka, ki pa ni prisotna nenehno, temveč se pojavlja samo občasno.

Kje vas boli?

Prva pomoč po ožigu meduze

Lina Eržen
17. 07. 2012 07.51
4

Čeprav v naših vodah ni meduz, ki bi bile smrtno nevarne, je njihov ožig vseeno sila neprijeten. Poleg tega morate vedeti, kako prizadeto območje pravilno oskrbeti.

POPova zdravnica dr. Mantel Hauptman svetuje uporabo hladnih obkladkov.
POPova zdravnica dr. Mantel Hauptman svetuje uporabo hladnih obkladkov. FOTO: osebni arhiv
V vodah severnega Jadrana na našo srečo ne prebivajo ožigalkarji, ki bi bili nevarni, so pa njihovi ožigi vseeno neprijetni. Ne le da bolijo, pečejo in srbijo, prizadeto območje postane rdeče, pojavijo se lahko tudi izpuščaji. Še posebej previdno moramo ukrepati, kadar meduze oplazijo otroke ali starejše. Četudi v naših vodah ne spustijo strupa, vseeno lahko izločijo toksine, na katere se lahko telo odzove z večjo ali manjšo mero občutljivosti, najbolj pa ogrožajo tiste, ki niso zelo močni ali popolnoma zdravi. Zdravnika morate obiskati, kadar se pojavi kakršna koli hujša reakcija: slabost, omotičnost, bruhanje, povišana temperatura, glavobol. Njegovo pomoč raje poiščite tudi, kadar je mesto ožiga veliko oziroma že tako bolj občutljivo. Če je prizadeto oko, nujno potrebujete tudi posredovanje oftalmologa.

Kako oskrbeti prizadeto območje?

Splošna zdravnica dr. Tadeja Mantel Hauptman svetuje, da ožig v prvem trenutku speremo z morsko vodo, medtem ko ožigalke, ki so ostale na koži, odstranimo s kamnom ali papirjem, nikakor ne s samo roko. Doma nato prizadeto območje hladimo s hladnimi obkladki, morda celo z ledom (ki pa ga prej zavijmo v čisto krpo). Bolečine lajšajmo s protibolečinskimi sredstvi, v primeru hujše reakcije poiščimo pomoč zdravnika, ki nam bo lahko predpisal antihistaminske tablete in lokalni anestetik.

V naših vodah največ težav povzroča mesečinka, ki pa ni prisotna nenehno, temveč se pojavlja samo občasno.
V naših vodah največ težav povzroča mesečinka, ki pa ni prisotna nenehno, temveč se pojavlja samo občasno.FOTO: Tihomir Makovec

Nova raziskava priporoča tudi vročo vodo

Čeprav se za oskrbo ožiga po navadi odsvetuje uporaba sladke vode, so na univerzi v Kaliforniji ugotovili, da naj bi bila ta, če je vroča, prav tako dobra kot morska. Dr. Nicholas T. Ward pravi, da vroča sladka voda pravzaprav deluje podobno kot morska: prepreči, da bi se iz ožigalk, ki so se prilepile na kožo, izločili toksini, ki se do tedaj še niso. Zaradi tega je treba te ožigalke tudi izredno previdno odstraniti. Dr. Ward svetuje, da jih počasi odmaknete s kreditno kartico ali čem podobnim, nikakor pa ne kar z brisačo. Seveda pazite, da ne uporabite vode, ki je tako vroča, da se lahko za povrh še opečete.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650