Kako oskrbeti prizadeto območje?
Splošna zdravnica dr. Tadeja Mantel Hauptman svetuje, da ožig v prvem trenutku speremo z morsko vodo, medtem ko ožigalke, ki so ostale na koži, odstranimo s kamnom ali papirjem, nikakor ne s samo roko. Doma nato prizadeto območje hladimo s hladnimi obkladki, morda celo z ledom (ki pa ga prej zavijmo v čisto krpo). Bolečine lajšajmo s protibolečinskimi sredstvi, v primeru hujše reakcije poiščimo pomoč zdravnika, ki nam bo lahko predpisal antihistaminske tablete in lokalni anestetik.
Nova raziskava priporoča tudi vročo vodo
Čeprav se za oskrbo ožiga po navadi odsvetuje uporaba sladke vode, so na univerzi v Kaliforniji ugotovili, da naj bi bila ta, če je vroča, prav tako dobra kot morska. Dr. Nicholas T. Ward pravi, da vroča sladka voda pravzaprav deluje podobno kot morska: prepreči, da bi se iz ožigalk, ki so se prilepile na kožo, izločili toksini, ki se do tedaj še niso. Zaradi tega je treba te ožigalke tudi izredno previdno odstraniti. Dr. Ward svetuje, da jih počasi odmaknete s kreditno kartico ali čem podobnim, nikakor pa ne kar z brisačo. Seveda pazite, da ne uporabite vode, ki je tako vroča, da se lahko za povrh še opečete.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV