Vizita.si
Popokane žilice so najprej vidne na predelih gležnjev.

Lepota

So vam popokale žilice na nogah?

Sandra Cvetkovič
22. 12. 2011 08.01
1

Zaradi premalo gibanja in nihanja telesne teže, predvsem pa zaradi dednosti, se marsikdo spopada s popokanimi in razširjenimi kapilarami na nogah ter krčnimi žilami, ki pa številnim ne predstavljajo le estetskega problema, pač pa povzročajo tudi otekline in bolečine.

Popokane žilice pronicajo skozi povrhnjico in so vidne v rdečkastem in modrikastem odtenku.
Popokane žilice pronicajo skozi povrhnjico in so vidne v rdečkastem in modrikastem odtenku. FOTO: iStockphoto
Kapilare so najtanjše žile v telesu, imenovane tudi lasnice. Stene kapilar so zgrajene le iz enega sloja endotelijskih celic, ki pa je tako tanek, da lahko majhne molekule kisika, vode ali lipidov prehajajo skozi v okolno tkivo. Medtem ko odpadne snovi, kot so ogljikov dioksid in sečnina, prehajajo v kapilare in se nato odstranijo iz telesa. Pozitivna stran tankega sloja je torej lažje prehajanje snovi, negativna pa je zagotovo ta, da so krhke in lažje počijo.

Kapilare so povsod v telesu, najbolj vidne pa so na predelih, kjer je koža najtanjša. Ko se razširijo ali počijo, presevajo skozi kožno povrhnjico in dobijo rdečkast ali modrikast videz. Zaradi estetskega videza največ težav povzročajo na obrazu, sicer pa se najpogosteje pojavljajo na nogah, v predelu gležnjev in stegen.

Vidne in popokane kapilare na nogah mnogim povzročajo ne le estetskega problema, pač pa tudi otekline in bolečine. Ponavadi najprej postanejo vidne okoli gležnjev, kar je lahko tudi prvi znak katere izmed hujših venskih bolezni. K obolenju ven največ prispevajo geni. Zaradi podedovanega oslabljenega vezivnega tkiva namreč v 95 odstotkov primerov pride do pojava krčnih žil. Popokane kapilare pa so lahko tudi posledica premalo gibanja in nezdravega načina življenja.

Raziskave so pokazale, da se s popokanimi kapilarami sooča vedno več mladih žensk.
Raziskave so pokazale, da se s popokanimi kapilarami sooča vedno več mladih žensk. FOTO: iStockphoto

Popolnoma se jih sicer ne morete znebiti, lahko pa si pomagate z nekaterimi metodami, ki bolj ali manj uspešno izboljšajo videz vaših nog ter odpravijo bolečine.

Lasersko odstranjevanje

Največ se jih odloči za lasersko odstranjvanje, ki je še najmanj boleče in tudi najbolj učinkovito. Laserski žarek prodre skozi kožo in se absorbira v hemoglobinu. Svetlobna energija povzroči v razširjeni žilici termokoagulacijo, kar pomeni, da pride do uničenja krvnih elementov in žilne stene. Takšna uničena žilica v nekaj tednih izgine. Uspešnost laserskega zdravljenja je odvisna od velikosti, globine in števila razširjenih oziroma popokanih žilic. Večina potrebuje več posegov, med katerimi pa mora biti šest do osem tednom premora.

Sklerozacija

Žilice lahko zaprete tudi z injekcijami polidokanola, katerim se lahko za boljši učinek doda tudi posebna penasta raztopina, ki zlepi stene žil. Postopek imenujemo sklerozacija ali skleroterapija, ki temelji na polnjenju bolne vene z raztopino, ki iz nje izprazni kri in povzroči vnetje stene krvne žile. Kot posledica tega se stene vene zabrazgotinijo, vena se zapre in ni več opazna.

Popokane žilice so najprej vidne na predelih gležnjev.
Popokane žilice so najprej vidne na predelih gležnjev. FOTO: iStockphoto

Radijski valovi

Pri večjih venskih spremembah je učinkovita metoda radijskega valovanja, pri čemer v veno vstavijo elektrodo, ki jo radijski valovi segrejejo na 85 stopinj. Ko kateter izvlečejo, se zgrbančena vena zapre kot zadrga.

Kompresijske nogavice

Obstajajo tudi kompresijske nogavice, s katerimi lahko ublažite posledice popokanih kapilar in krčnih žil. Stopnjevalna kompresijska masaža pomaga krvnemu obtoku, da kri lažje steče proti srcu in tako zmanjša občutek trudnosti. Največja kompresija je na gležnjih, kjer se najraje zadržuje kri, in se postopno zmanjša do stegna, kjer je najnižja.

Kostanj je odlično zdravilo za blaženje venskih obolenj, še bolj kot običajen pa je učinkovit divji.
Kostanj je odlično zdravilo za blaženje venskih obolenj, še bolj kot običajen pa je učinkovit divji. FOTO: iStockphoto

Pripravki iz divjega kostanja

Doma si lahko pomagate s pripravki iz divjega kostanja, ki velja za najboljše naravno zdravilo za utrujene, boleče noge ter krčne žile in popokane kapilare. Izboljšuje cirkulacijo krvi v nogah in tako lajša motnje perifernega venskega obtoka. Raziskave na živalih in številne klinične raziskave so potrdile njegov protivnetni učinek in izboljšanje bolezenskih znakov, ki nastanejo pri kroničnih venskih obolenjih. Zato si dvakrat dnevno vtrite kremo ali gel iz divjega kostanja v kritične predele, za večji učinek pa lahko noge povijete v elastične povoje ali obujete kompresijske nogavice.

Predvsem pa je pomembno, da se dovolj gibljete, še posebej, če ste sicer večino dneva v sedečem položaju. Pomagate pa si lahko tudi z raznimi masažnimi tehnikami, ki bodo poskrbele za boljšo prekrvavitev vašega telesa.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602