Vizita.si
image (28)

Novice

Bi njeno smrt lahko preprečili?

K.B.
10. 07. 2013 08.08
5

V teh dneh se je predstavnik britanske bolnišnice Tony Spotswood Bournemouth opravičil družini mlade Olivie Wicks, ki je umrla po tem, ko so ji zdravniki v bolnišnici postavili napačno diagnozo. Menili so, da najstnica trpi le za blago dehidracijo, v resnici pa je šlo za smrtonosni možganski tumor.

14-letna Olivia Wicks iz Velike Britanije je prišla v bolnišnico, ko je nekaj dni trpela za močnim glavobolom, slabostjo in motnjami vida. Neizkušena triažna medicinska sestra, ki jo je sprejela, je napačno ocenila njene simptome, zaradi česar je hudo bolna najstnica kar šest ur čakala na pregled pri zdravniku. Ta je nato odločil, da trpi za dehidracijo in jo poslal nazaj domov. Šest tednov kasneje so se njeni simptomi tako poslabšali, da so jo z reševalnim vozilom odpeljali v drugo bolnišnico, kjer pa so ji po sprejemu takoj opravili pregled z računalniško tomografijo (CT). Pokazala je, da najstnica trpi za neoperativnim možganskim tumorjem, ki ga niso mogli odstraniti, ker je bil preblizu hrbtenice. Kljub radioterapiji, je najstnica po 10-ih mesecih boja z rakom, bitko izgubila in prejšnji teden umrla.

Obupani starši najstnice Olivie so prepričani, da bi lahko zdravniki storili več, če bi pravo diagnozo postavili prej. ''Bilo ji je resnično nenehno slabo in ni mogla pojesti obroka brez, da bi bruhala. Poleg tega je trpela za hudimi glavoboli in moja sestra je bila čisto iz sebe od skrbi, ko jo je odpeljala v bolnišnico. Olivia je povedala zdravniku, da glavobol ni običajen, a je ta rekel, da z njo ni nič narobe. Niti pregleda s CT-jem ji niso opravili,'' je za Mail Online povedala njena mati Rebecca iz vzhodnega Londona. ''Ko je šla nazaj v šolo, je mešala besede, ni več normalno hodila in nekaj je bilo narobe z njenimi očmi. Ko je drugič prišla v bolnišnico, ji je odpovedala že vsa desna polovica telesa. Misli so, da je utrpela kap, ni mogla normalno hoditi ali požirati,'' je še dodala.

Svoje napake se zavedajo tudi v bolnišnici Bournemouth, kjer so družini že poslali pismo, s katerim so se opravičili. Priznali so, da bi morala triažna medicinska sestra reagirati takoj in jo označiti kot bolnika s prednostjo. ''Njena ocena ni bila pravilna. Sprejemamo odgovornost, da smo se pri tem zmotili in da bi morala biti Olivia pacient, ki potrebuje nujno pomoč in bi jo morali takoj obravnavati. Triažno sestro smo poslali na dodatno izobraževanje v triaži (izbiranje in registracija poškodovancev in bolnikov glede nujnosti zdravniške pomoči). Opravičujem se, da triaža ni bila izvedena pravilno. Vse, kar lahko storim je, da se za opravičim zamudo, da Olivia ni bila sprejeta prej. Oddelek je bil takrat poln izjemno bolnih pacientov, sploh na oddelku za oživljanje, a bi jo morali kljub temu sprejeti prej,'' je zapisal vodja bolnišnice Tony Spotswood.

Družina Olivie pa se je pritožila varuhu pacientovih pravic Gwenu Bramwellu, ki je izrazil še zaskrbljenost glede zdravnikove odločitve, da najstnice ni takoj poslal na nadaljnje preiskave.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 643