Vizita.si
Winnie Harlow si je z ličili prikrila bele lise na obrazu, a pokazala lise na drugih delih telesa.

Novice

Lise vidne tudi v kostumu

K.B.
05. 11. 2018 14.28
0

Manekenka Winnie Harlow, ki je poznana po tem, da si je pot v modni svet utrla, ko je popolnoma sprejela svojo kožno bolezen vitiligo, si je za noč čarovnic dala duška in se na zabavo, ki jo je priredila Heidi Klum, odpravila v kostumu kraljice preobleke RuPaula.

Winnie Harlow si je z ličili prikrila bele lise na obrazu, a pokazala lise na drugih delih telesa.
Winnie Harlow si je z ličili prikrila bele lise na obrazu, a pokazala lise na drugih delih telesa.FOTO: Profimedia
Manekenka Winnie Harlow ima sedaj že kar nekaj let izkušenj v modni industriji, prav tako jo vabijo na najbolj prestižne zabave njenih manekenskih prijateljic. Tokrat je bila povabljena na vsakoletno zabavo, ki jo v New Yorku za noč čarovnic priredi manekenka Heidi Klum. V ta namen je izbrala kostum kultne kraljice preobleke RuPaule. Bila je videti natanko tako kot kanadska televizijska osebnost RuPaula, le da je bila izpod kostuma vidna tudi njena polt, ki je tako značilna zanjo in je posledica kožne bolezni vitiligo, ki ni nalezljiva.
Za zabavo na noč čarovnic je izbrala kostum kultne kraljice preobleke RuPaule.
Za zabavo na noč čarovnic je izbrala kostum kultne kraljice preobleke RuPaule.FOTO: Profimedia

Vitiligo je avtoimunska bolezen, pri kateri posamezniku prične primanjkovati kožnega pigmenta. Če je bila ta bolezen nekoč nekaj, kar so ljudje skrivali, je prav z osebnostmi, kot je Winnie Harlow, ki si je pravzaprav z njo utrla pot v modni svet, vitiligo postala bolezen, ki je ljudje ne skrivajo več. Vitiligo prinaša kožne spremembe, predvsem se spremeni barva kože in nastanejo bele lise, ki so področja kože brez pigmenta. Ta področja se lahko razširijo na večji del telesa. Tako je tudi pri Winnie, ki si je kot kaže spremembe na obrazu za noč čarovnic sicer prikrila z močnimi ličili, a vitiliga, ki je viden na nogah in na prsnem košu, ni skrivala.

Sicer vitiligo razen kožnih sprememb, zaradi katerih mora posameznik izjemno paziti na ta področja kože, da jih redno ščiti pred sončnimi žarki, ne prinaša hujših težav, kot so denimo bolečine ali kaj podobnega. Prav zato lahko ljudje, ki utrpijo vitiligo, kljub temu živijo povsem kvalitetno življenje.

Tako kot ga s polno žlico zajema tudi Winnie, ki je avgusta letos potrdila, da ima tudi novega partnerja in je trenutno v vezi z raperjem Wiz Khalifom. Njen hektični urnik, ki ga ima kot danes svetovno znana manekenka, je še vedno nabito poln. Trenutno se Winnie že pripravlja na novembrski šov Victorie Secret, kjer bo nastopila prvič. Zdaj ves čas preživlja v telovadnici, kjer oblikuje svojo postavo. Pred kratkim je na svojem Instagram profilu zapisala: ''Vadba za šov Victorie Secret pomeni toliko več kot samo preživljanje časa v telovadnici. Letos bom prvič stopila na modno brv za Victorio Secret in želim si, da je moje telo v najboljši formi, kot je bilo kdajkoli in hočem ohraniti tudi miren um. Moj cilj letos je, da ostanem v dobri formi in da preberem nekaj novih knjig.''

Winnie Harlow
Winnie HarlowFOTO: Profimedia

Več o vitiligu in možnostih zdravljenja nam je povedala dermatologinja Mateja Lisjak, dr. med.

Kaj je vitiligo?

Vitiligo je kronična kožna bolezen, ki je lahko estetsko zelo moteča, ni pa nalezljiva. Nastane zaradi pomanjkanja melanocitov v koži. Melanociti so celice v koži, ki tvorijo kožni pigment melanin. Kaže se predvsem z belimi lisami po koži. Običajno se te bele lise pojavijo na obrazu, hrbtišču rok, hrbtišču stopal. Lahko pa tudi drugod po telesu. Na obrazu se večinoma pojavijo okoli oči, ust, lahko so prizadete tudi obrvi, lasišče in druge dlake po telesu.

Kaj je vzrok za nastanek bolezni?

Vzrok še ni natančno razjasnjen. Najverjetneje gre za avtoimuno reakcijo organizma in posledično odmrtje melanocitov – se pravi celic, ki tvorijo kožni pigment melanin. Pri nastanku verjetno sodeluje tudi živčni sistem s sproščanjem določenih nevrotransmitorjev iz živčnih končičev v koži, kopičenje prostih radikalov – tako imenovani antioksidativni stres, in predvideva se, da tudi programirana celična smrt melanocitov. Verjetno obstaja tudi dedna nagnjenost, saj v eni tretjini primerov oboli tudi kakšen izmed družinskih članov.

Kateri so sprožilni dejavniki?

Sprožilni dejavniki so lahko različni. Izbruh bolezni in nastanek belih lis lahko sproži okužba, psihična stiska, psihična obremenitev, avtoimuno obolenje drugje v telesu ali pa poškodbe kože, na primer opekline, drgnjenje, ureznina – to je tako imenovani kebnerjev fenomen.

Pri veliki večini bolnikov pride do povezave tudi z drugimi avtoimunimi obolenji v telesu. Predvsem z avtoimunim obolenjem ščitnice, sladkorno boleznijo in parniciozno anemijo. Zato je ob pojavu vitiliga smiselno opraviti pregled pri specialistu za bolezni ščitnice – tirologu. Svetuje se pregled krvi in krvnega sladkorja.

Kako pogost je vitiligo?

V slovenski populaciji je pojavnost približno enoodstotna, torej približno en bolnik na sto prebivalcev. Pojavlja se najpogosteje med 10. in 30. letom starosti, običajno tam okoli 20. leta starosti. Pri majhnih otrocih je ekstremno redek.

Poleti in jeseni so lise bolj vidne. Zakaj?

Zaradi večje pigmentiranosti okoliške kože, ki ni prizadeta, in je potem ta predel brez pigmenta bolj viden.

Je vitiligo nalezljiva bolezen?

Nikakor ne.

Zakaj ne?

Ker gre za avtoimuno dogajanje v telesu. Nalezljive bolezni so tiste bolezni, ki jih povzroča neka okužba: ali je to virus, glivica, bakterija. Tukaj pa ne gre za nikakršno okužbo.

Kako zdravite vitiligo? Se lahko ozdravi sam po sebi?

Potek vitiliga je izjemno nepredvidljiv. Univerzalnega načina zdravljenja, ki bi bil primeren za vse bolnike, ni, zato je treba prilagoditi zdravljenje vsakemu bolniku posebej, glede na starost bolnika, trajanje bolezni, razširjenost bolezni inmorebitne pridružene bolezni. Mogoča je sicer spontana repigmentacija, vendar je ta na žalost redkejša. Dober prognostični znak je, če se znotraj belih lis pojavljajo rjavkaste pege. To pomeni, da se vitiligo repigmentira iz otočkov melanocitov, ki so ostali v dlačnih foliklih. Lahko se repigmentira še z roba kože, kar vidimo tako, da se z roba kože lise manjšajo. Lahko tudi s preostalih melanocitov v samem žarišču. To tudi vidimo kot rjave pege.

Verjetno so ljudje prestrašeni, ko pridejo k vam zaradi belih lis in jih skrbi, kako se bodo širile. Lahko napoveste, kako bo bolezen napredovala?

To je zelo zelo težko prognozirati. Enostavno v tem trenutku ni diagnostičnega kriterija, ki bi lahko napovedoval, kako hitro se bodo lise širile. Obstajajo primeri, ko se lise širijo zelo počasi, ostanejo omejene na nekem predelu kože, na primer na zapestjih, obrazu. Pri nekaterih bolnikih pa se širijo zelo hitro in se v nekaj mesecih lahko razširijo po vsem telesu.

Kakšne so možnosti zdravljenja?

Manjša žarišča na lokaliziranih območjih zdravimo predvsem z lokalnimi zdravilnimi učinkovinami, predvsem kortikosteroidi, in zdravljenje poteka nekaj tednov. A na obrazu se izogibamo daljši uporabi kortikosteroidov, zato se lahko uporabljajo tudi imunomodulatorna zdravila v kremah, tako imenovani inhibitorji kalcijnevrina, kot sta pimekrolimus, takrolimus. Ti se sicer uporabljajo predvsem za zdravljenje atopičnega dermatitisa, uravnavajo pa delovanje imunskega sistema.

V razširjenih oblikah in če z zdravilnimi učinkovinami v kremah ne dosežemo repigmentacije, začnemo tudi z zdravljenjem s fototerapijo. Fototerapija pomeni, da s posebnimi svetilkami, ki sevajo določeno valovno dolžino – UVB311 nanometrov valovne dolžine in UV-žarke – nadzorovano obsevamo kožo. Zdravljenje je dolgotrajnejše. V primeru UVB-obsevanja traja nekaj tednov, kjer obsevamo dva- do trikrat na teden in je potrebnih od 30 do 40 obsevanj, da dosežemo zadovoljiv rezultat. V primeru obsevanja z UV-žarki nanašamo na kožo snovi, ki dodatno povečajo občutljivost kože za to obsevanje – tako imenovane fotosensibilizatorje. Zdravljenje se imenuje fotokemoterapija, ki pa jo navadno izvajamo dlje časa kot obsevanje z UVB311-svetilkami. Včasih je potrebno tudi 100, 200 ali 300 obsevanj. Tudi v tem primeru obsevamo dvakrat do trikrat na teden. Je pa potrebna dosledna zaščita pred UV-žarki po vsakem obsevanju vsaj še 12 ur, vključno z očali. Ker je koža v tem času še občutljiva na sončne žarke.

V koliko primerih vitiligo sam izzveni in v koliko primerih ostane?

To je zelo zelo težko odgovoriti. Predvsem lahko pričakujemo repigmentacijo, ko vitiligo traja krajši čas in je omejen na manjše predele na koži. Pri vitiligu, ki traja daljši čas in obsega večje območje kože, je možnost spontane repigmentacije manjša, prav tako ni pričakovati spontane repigmentacije dlak in lasišča.

V koliko primerih je zdravljenje učinkovito?

Študije so pokazale, da je učinkovitost zdravljenja tam nekje do 70-odstotna. Ko nam ne uspe doseči repigmentacije kože, si lahko pacienti pomagajo z raznimi korekturnimi sredstvi. Pri tem so učinkovite tudi samoporjavitvene kreme. Če je prizadeta večina kože – se pravi 80 do 90 odstotkov kože, pa je smiselno opraviti razbarvanje kože z različnimi belilnimi sredstvi. Tudi ta proces je dolgotrajen. Belilna sredstva se navadno nanašajo dvakrat dnevno, nekako 3 do 12 mesecev in je to potem permanentni učinek.

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602