Vizita.si
Znotrajžilno zdravljenje poteka s pomočjo rentgenskih žarkov in je namenjeno zdravljenju zožanih ali zaprtih arterij.

Operacije

Preprosta metoda zdravljenja poškodovanih žil

Eva Doljak
18. 11. 2010 11.31
0

Znotrajžilno zdravljenje je pri nas že ustaljena praksa, naši strokovnjaki so se z njim srečali že pred približno 40 leti. Metoda je namenjena zdravljenju zožanih ali zaprtih arterij, poteka pa ob pomoči rentgenskih žarkov.

Znotrajžilno zdravljenje poteka s pomočjo rentgenskih žarkov in je namenjeno zdravljenju zožanih ali zaprtih arterij.
Znotrajžilno zdravljenje poteka s pomočjo rentgenskih žarkov in je namenjeno zdravljenju zožanih ali zaprtih arterij.FOTO: Aljoša Kravanja
Intervencijski radiologi iz ljubljanskega Kliničnega centra so s pomočjo profesionalne ekipe iz Nemčije posneli štiri primere takšnega znotrajžilnega zdravljenja sprememb na arterijah, primere pa bodo januarja predstavili na enem največjih evropskih srečanj strokovnjakov za znotrajžilno zdravljenje. Na povabilo k sodelovanju so se takoj odzvali in pravijo, da je to zanje velik uspeh ter priznanje.
''Moram reči, da se kaže vse večja potreba po znotraj žilnem zdravljenju,'' je pojasnil specialist radiolog asist. mag. Dimitrija Kuhlja.
''Moram reči, da se kaže vse večja potreba po znotraj žilnem zdravljenju,'' je pojasnil specialist radiolog asist. mag. Dimitrija Kuhlja. FOTO: Aljoša Kravanja

Sicer tovrstno zdravljenje sprememb na arterijah pri nas ni novost, se je pa v zadnjem času veliko bolj razvilo in začelo širše uporabljati. Samo v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani letno oskrbijo približno 2000 bolnikov, to metodo pa uporabljajo tudi v drugih slovenskih bolnišnicah, tako da je skupna številka še toliko večja. ''Moram reči, da se kaže vse večja potreba po znotrajžilnem zdravljenju. Največ naših pacientov je s področja žilne patologije – to so v glavnem pacienti z zožitvami ali z zaporami arterij. Pride pa to zdravljenje v poštev tudi pri poškodbah, delamo pa tudi razne druge posege. Zdravimo na primer tudi onkološke, urološke, abdominalne bolnike … Skratka, indikacije tega zdravljenja so zelo zelo široke,'' je pojasnil specialist radiolog asist. mag. Dimitrija Kuhlja, sicer vodja intervencijske radiologije v ljubljanskem Kliničnem centru.

Znotrajžilno zdravljenje poteka s pomočjo rentgenskih žarkov in tako, da zdravnik v poškodovano žilo vstavi žilno opornico, ki pomaga, da ostane arterijska stena dlje časa odprta. Pacient je med posegom pri zavesti, saj se izvaja s pomočjo lokalne anestezije. Tudi okrevanje po takšni operaciji je hitro. ''Današnji materiali omogočajo, da takšne paciente spustimo domov zelo hitro, lahko bi jih poslali domov celo nekaj ur po posegu. Vendar pa načeloma bolnik pride v bolnišnico en dan prej in je spuščen domov en dan po posegu,'' pojasnjuje asist. mag. Kuhelj. Pa vendar se lahko pri tovrstnem znotrajžilnem zdravljenju pojavljajo tudi zapleti, a so k sreči sila redki, še dodaja sogovornik: ''Najbolj huda komplikacija je krvavitev iz vbodnega mesta. Zapiranje tega vbodnega mesta je zelo pomembno in zato tudi mora pacient, če ne zašijemo te žile, v bolnišnici ostati vsaj 24 ur in ne sme hoditi. Problem je, da je poseg relativno enostaven za paciente – pacienti so v lokalni anesteziji, vmes se z njimi pogovarjamo in si mislijo, da to vse skupaj ni nič takšnega, da smo jim naredili le eno majhno luknjo v žilo. Tako da se potem včasih spozabijo in prehitro vstanejo. Tako da krvavitev je najbolj možen zaplet.'' Tako znotrajžilno zdravljenje sploh ni primerno za tiste, ki imajo težave s strjevanjem krvi in za bolnike, ki imajo tako močno spremenjene arterije, da jim tudi s tovrstnim posegom ne morejo pomagati.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 637