Vizita.si
osteoporoza

Starostne bolezni

Osteoporoza je resna nevarnost za vaše zdravje

S.B.
13. 06. 2022 05.00
0

Osteoporoza je bolezen kostnega tkiva, s katero prihaja do izgube organskega in mineralnega dela kosti, zaradi česar te postanejo krhke in lomljive. Spada med pet najpogostejših kroničnih bolezni nasploh, 80 % prizadetih pa predstavljajo ženske.

Osteoporoza je bolezen starejših ljudi. Pogostost bolezni narašča s starostjo. Po podatkih za Slovenijo ima bolezen nad 50. letom 27,5 % žensk in moških, nad 60. letom 14,6 %, nad 65. letom pa 40,6 % žensk ter 16,7 % moških.

Kosti začnejo izgubljati svojo moč in se lažje zlomijo.
Kosti začnejo izgubljati svojo moč in se lažje zlomijo.FOTO: iStock

Kosti začnejo izgubljati svojo moč in se lažje zlomijo. Poleg kosti podlakti in zgornjega dela nog je še posebej ogrožena hrbtenica. Poškodovano vretence se namreč sesede in posledično se razvije trajna deformacija, imenovana kifoza oziroma grba prsne hrbtenice. Gre za ukrivljen hrbet, kar pripisujemo nastanku osteoporoze. Znak za preplah pri nenormalni izgubi kostne mase je velika bolečina v hrbtenici ali v prsnici. Tovrstna bolečina nakazuje, da se je sesedlo eno ali več vretenc.

Preprosta vaja, ki okrepi kosti
Preberi še
Preprosta vaja, ki okrepi kosti

Po diagnosticirani osteoporozi, je še posebej treba paziti na redno telesno aktivnost ter pravilno in zdravo prehrano.

"Jesti čim bolj pestro hrano, bogato s kalcijem, vitaminom D, vitamini B skupine, skratka takšno, kakršno opisujejo priporočila zdrave – uravnotežene prehrane. Pomembno je, da preko dneva zaužijete okoli 1000 mg kalcija, obvezno razporejenih v več obrokov. Živila bogata s kalcijem: stročnice, semena in oreščki, temna listnata zelenjava, ribe, ki jih jemo s kostmi, npr. sardine. Mleko in mlečni izdelki še posebej, saj je mleko odličen vir kalcija – že res, da je njegova biodostopnost nekoliko nižja, a je zato vsebnost kalcija v 100 g toliko večja in je zato še vedno pomemben del prehrane za preprečevanje osteoporoze. Tudi homogenizirano mleko in pasterizirano zaradi procesa obdelave nič ne izgubi na vsebnosti kalcija. Mleko je še toliko bolj priporočljiv vir kalcija, ker vsebuje tudi nekaj D vitamina (ki ga ravno tako potrebujemo za ohranjanje čvrstosti kosti in omogoča vgradnjo kalcija v kosti ...), ker vsebuje laktozo, ki izboljšuje biodostopnost kalcija ... Sedaj pa o količini – dnevno naj bi zaužili okoli 1000 mg kalcija, deloma z mlekom ali mlečnimi izdelki, deloma z rastlinskimi viri, saj so, poleg kalcija, za čvrstost kosti odgovorni še drugi dejavniki. In ker verjetno ne živite samo od mleka, je vprašanje, ali dejansko potrebujete od 1 do 2 litra mleka dnevno? V zdravem življenjskem slogu naj bi bilo dnevno od 2 do največ 3 PE mleka in mlečnih izdelkov oz. nekoliko več za vegetarijance. In 1 PE znaša po 2 dcl mleka ali fermentiranega mleka ali 50 g skute ali 35–40 g sira. Zmožnosti naših prebavil so sicer omejene in ne glede na to, koliko kalcija zaužijemo v enem obroku, vedno se ga enako omejeno izkoristi – vsrka. Višek pa se izloči. Kalcij se veliko lažje absorbira, če ga istočasno pokrijemo z nekim živilom, ki vsebuje organske kisline (C vitamin ali limonino kislino ali kis (ocetna kislina))", pove o prehrani bolnikov z osteoporozo, dietetik Jože Lavrinec.

Mleko in mlečni izdelki so še posebej odličen vir kalcija.
Mleko in mlečni izdelki so še posebej odličen vir kalcija.FOTO: Dreamstime
Ljubljančanki se je kar naenkrat zlomilo šest vretenc
Preberi še
Ljubljančanki se je kar naenkrat zlomilo šest vretenc

Da pa bi bolnikom z osteoporozo omogočili čim bolj varno in udobno bivanje, imamo za vas nekaj predlogov:

– hodniki in prehodi v bivalnih prostorih naj bodo vedno prehodni, umaknite vse dodatne predmete, ki bi ovirali prehod,
– v kolikor se pojavijo na tleh mastni madeži, jih je treba nemudoma očistiti,
– vse preproge, ki drsijo s podlage, je treba zamenjati z nedrsečimi,
– v tuš kabino, kad in poleg straniščne školje je treba namontirati ročaje,
– poskrbeti je treba za primerno osvetlitev bivalnih prostorov,
– stole s koleščki je treba zamenjati s stabilnimi stoli, primerne višine, pri katerih bolnik lahko doseže tla,
– poskrbeti je treba za primerno, ortopedsko obutev.

80 % bolnikov z osteoporozo predstavljajo ženske.
80 % bolnikov z osteoporozo predstavljajo ženske. FOTO: Dreamstime

Bistvo zdravljenja bolezni je namreč v preprečevanju zlomov. Osteoporoza brez osteoporoznega zloma je klinično nema bolezen, kar pomeni, da bolnik nima klinično vidnih simptomov in znakov bolezni, ima pa povečano tveganje za osteoporozni zlom. Najtežja oblika osteoporoznega zloma je zlom kolka, ki ima resne posledice, saj 80 % ljudi, ki utrpi tak zlom, ni več sposobnih za samostojno življenje, v prvem letu po zlomu pa jih skoraj 25 % umre. Tveganje ženske, da bo umrla zaradi zapletov po zlomu kolka, je enako tveganju za smrt zaradi raka dojke.

Jasno je torej, da je osteoporoza resna nevarnost za vaše zdravje in morda celo za vaše življenje, opozarja združenje zdravnikov družinske medicine.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602