Vizita.si
Starši

Puberteta

Kako vzdrževati dober odnos s starši, ko se ti zdijo nemogoči?

Vizita.si
05. 09. 2024 04.13
0

Odnos med starši in najstniki je pogosto zapleten. Med odraščanjem se spremeni tvoj način razmišljanja, začneš razvijati lastno identiteto in se postavljaš na svoje noge. Hkrati pa imajo tudi starši svoje poglede na svet in določena pričakovanja, kar lahko privede do nesoglasij. Čeprav se ti včasih zdi, da so starši nemogoči, je pomembno, da ohraniš dober odnos z njimi.

1. Razumi njihovo perspektivo

Starši te imajo radi in želijo zate najboljše, tudi če se ti včasih ne zdi tako. Njihovo obnašanje in pravila pogosto izvirajo iz želje, da te zaščitijo ali da ti pomagajo. Poskusi se postaviti v njihovo kožo in razumeti, zakaj delajo določene stvari. Morda so zaskrbljeni zaradi tvojega uspeha v šoli, tvojega zdravja ali varnosti. Če se potrudiš razumeti njihove skrbi, boš lažje našel/-a skupno točko za pogovor.

Starši silijo v določen študij? Naredi to
Preberi še
Starši silijo v določen študij? Naredi to

2. Komuniciraj odkrito in spoštljivo

Odprta in spoštljiva komunikacija je ključna za dober odnos s starši. Če te kaj moti ali se ne strinjaš z njihovimi pravili, jim to povej na miren in spoštljiv način. Namesto da se prepiraš, poskusi razložiti svoje občutke in poglede. Na primer, če se ti zdi, da so preveč zaščitniški, jim lahko mirno pojasniš, da potrebuješ več svobode in jim predlagaš kompromis. Pomembno je, da ostaneš spoštljiv/-a, saj to pokaže, da ceniš njihov trud in skrb.

Starši
StaršiFOTO: AdobeStock

3. Bodi pripravljen/-a na kompromise

V odnosih so kompromisi neizogibni. Če želiš izboljšati odnos s starši, moraš biti pripravljen/-a sklepati kompromise. Morda ne boš vedno dobil/-a vsega, kar si želiš, vendar lahko najdeš srednjo pot, s katero bodo zadovoljni vsi. Na primer, če ti starši ne dovolijo ven tako pogosto, kot bi želel/-a, lahko predlagaš, da jim boš vnaprej sporočil/-a, kam greš, s kom in kdaj se boš vrnil/-a. Tako bodo vedeli, da se lahko zanesejo nate, ti pa boš dobil/-a več svobode.

8 načinov, kako izboljšati komunikacijo s starši
Preberi še
8 načinov, kako izboljšati komunikacijo s starši

4. Postavljaj meje na spoštljiv način

Med odraščanjem je normalno, da želiš več zasebnosti in avtonomije. Vendar pa je pomembno, da to izraziš na spoštljiv način. Pojasni staršem, da potrebuješ svoj prostor in čas zase, vendar brez obtoževanja ali jeze. Na primer, lahko rečeš: "Razumem, da te skrbi zame, vendar bi rad/-a imel/-a več časa zase, da lahko razmislim o svojih stvareh." S takšnim pristopom boš pokazal/-a, da ceniš njihov trud, hkrati pa izraziš svoje potrebe.

Starši najstnikov
Starši najstnikovFOTO: Dreamstime

5. Razumi, da popolni odnosi ne obstajajo

V vsakem odnosu pride do nesoglasij in konfliktov, tudi med starši in najstniki. Pomembno je, da se zavedaš, da ni nič narobe, če se kdaj sporečete. Namesto da se osredotočaš na negativne strani, poskušaj videti celotno sliko in ceni tiste trenutke, ko se dobro razumete. Vsi delamo napake in tudi starši niso popolni. Včasih bodo naredili nekaj, kar se ti zdi nepravično ali nerazumno, vendar to ne pomeni, da te ne cenijo ali nimajo radi.

Kako učinkovito komunicirati s starši, ko se zdi, da te sploh ne razumejo?
Preberi še
Kako učinkovito komunicirati s starši, ko se zdi, da te sploh ne razumejo?

Vzdrževanje dobrega odnosa s starši, ko se ti zdijo nemogoči, je lahko izziv, vendar je z odprto komunikacijo, razumevanjem in pripravljenostjo na kompromise mogoče izboljšati situacijo. Ne pozabi, da so starši pomemben del tvojega življenja, ki ti lahko nudijo podporo in modrost. Tudi če se včasih ne strinjate, je pomembno, da ohranjaš spoštovanje in razumevanje v vašem odnosu.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602