Pandemija nam je vzela veliko, vendar nas je obenem tudi ustavila ter nam podarila dragocen čas, ki nam ga je pred tem v življenju primanjkovalo. V tem obdobju je zanimanje za počasnejši življenjski slog močno naraslo. Mnogi so začeli razmišljati o tem, ali so resnično srečni in če jih hiter tempo življenja, poln distrakcij in osredotočenosti na kariero zares izpolnjuje.
Koncept 'slow living' se je sicer rodil v 80-ih letih prejšnjega stoletja v Italiji, ko se je skupina aktivistov zavzela proti odprtju McDonald'sa na znamenitem trgu Piazza di Spagna v Rimu. Danes ta način življenja spodbuja posameznike, da se ustavijo, najdejo notranji mir in uživajo v preprostih trenutkih, kot so preživljanje časa z bližnjimi, ukvarjanje s hobiji in povezovanje z naravo.
Kako se počasno življenje razlikuje od tipičnega hitrega načina življenja?
1. Tempo življenja
Počasno življenje spodbuja prisotnost v sedanjem trenutku in uživanje v njem namesto slepega hitenja od ene naloge k drugi. Opominja nas, da ni nujno, da je hitro vedno boljše; z večjo osredotočenostjo lahko dosežemo boljše rezultate in opravimo delo bolj kakovostno.
2. Potrošnja
Počasni življenjski slog zagovarja zavesten pristop k potrošnji, kjer se večja pozornost posveča kakovosti namesto količini ter spodbuja cenjenje tega, kar že imamo, namesto nenehnega iskanja več. V hitrem sodobnem svetu se potrošnja nenehno spodbuja, materialne dobrine pa se pogosto predstavljajo kot ključ do sreče in merilo uspeha.
3. Povezanost
Počasni slog življenja nas spodbuja k večji povezanosti s seboj in z drugimi. Z bolj premišljeno preživetim prostim časom več trenutkov namenimo družini in prijateljem, za katere prej nismo imeli časa.
Napačne predstave o počasnem življenju
Izraz 'počasno življenje' lahko ustvari napačne predstave. Takšen življenjski slog ne pomeni lenobe ali neproduktivnosti, temveč se osredotoča na bolj namerno in premišljeno porabo časa. Počasno življenje ni omejeno le na podeželje ali manjša mesta, kjer bi se povsem odklopili od mestnega vrveža, ustvarimo si ga lahko v katerem koli okolju. Kljub poudarku na bolj zavestni uporabi tehnologije to ne pomeni, da se ji povsem odpovemo, ampak nas spodbuja k večjemu nadzoru nad uporabo.
Prednosti počasnega življenskega sloga
Zmanjšanje stresa in tesnobe je verjetno ena izmed največjih prednosti počasnega življenjskega sloga. Ko si vzamemo čas za umiritev in osredotočenje na sedanji trenutek, v naše življenje vnesemo več miru in sproščenosti.
Počasno življenje prinaša izboljšano duševno in fizično zdravje. Čuječnost in skrb zase prispevata k boljšemu duševnemu stanju. Ko se bolj posvečamo svojemu zdravju, dobremu počutju in dejavnostim, ki nam prinašajo veselje, v življenje vnašamo večji namen ter smo bolj motivirani za zdrav življenski slog.
Počasnejši življenjski slog omogoča več časa za druženje z našimi bližnjimi, kar krepi medsebojne vezi in poglablja odnose. Z več časa, namenjenega kakovostnemu preživljanju trenutkov s prijatelji in družino, v življenje vnašamo občutek skupnosti, podpore in razumevanja.
Preprosti načini za vključitev počasnega življenja v vsakdan
Počasen slog življenja je dostopen vsakomur. Tukaj je nekaj preprostih načinov, kako ga lahko vnesemo v svoj vsakdan:
– obroke jejmo počasneje in v hrani uživajmo;
– pojdimo na sprehode v naravo in si sprostimo misli ter napolnimo energijo;
– nastavimo si omejitve uporabe digitalnih naprav in omrežij;
– več časa namenimo bližnjim in poglobimo svoje odnose.
Koncept počasnega življenja nima formule, kateri bi lahko vsi slepo sledili, temveč nas spodbuja, da sami odkrijemo in ustvarimo način življenja, ki nam prinaša notranji mir in zadovoljstvo. Motivira nas, da se poglobimo vase, prilagodimo življenje svojim vrednotam in željam ter se naučimo ceniti preproste trenutke.
Vizita e-novice
Vir: prettyslow.life, bbc.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV