Vizita.si
Alergija na sonce

Zdravje

Kožne reakcije, ki so izjemno pogoste v tem času

S.P.
31. 05. 2023 05.00
0

Ljubitelji piknikov, rekreacije na prostem, morskih radosti in nasploh uživanja na svežem zraku, medtem ko vas božajo topli sončni žarki, ste končno prišli na svoj račun. Poletje je namreč skorajda tu in prav je, da ga zaužijete s polno žlico. Kljub temu pa ne pozabite, da ima tudi najbolj priljubljen letni čas svoje manj prijetne strani in skriva kup nevarnosti. V nadaljevanju preverite, o katerih nevšečnostih govorimo in kako se z njimi spopasti.

Med preživljanjem časa na svežem zraku predvsem v poletnih mesecih je potrebno pomisliti tudi na nevarnosti, ki nas nas prežijo, in se pred njimi ustrezno zaščititi. V kolikor pa se jim vendarle ne moremo izogniti, je pametno vedeti, kako si lahko pomagamo. Pa poglejmo nekaj najpogostejših ...

Alergija na sonce

Če so spomladi, ko je zrak nasičen s cvetnim prahom, najbolj na udaru vsi, ki jih pestijo sezonske alergije, pa so vse močnejši sončni žarki največja grožnja tistim, ki se spopadajo z alergijo na sonce. Pri njih se ob izpostavljenosti ultravijolični svetlobi na najbolj izpostavljenih delih kože, kot so obraz, dekolte, zadnja stran rok in noge, pojavijo rdeči izpuščaji ter srbečica, stanju pa pravimo tudi polimorfni izbruh svetlobe (PMLE). 

Kako se zaščititi? Edina učinkovita zaščita pred alergijo je izogibanje sončenju in uporaba širokospekterne sončne kreme, ki kožo varuje pred UVA in UVB žarki. Tudi nekatera zdravila, parfumi, mila ali dezodoranti lahko kožo naredijo bolj občutljivo na sončne žarke in sprožijo izpuščaje na koži, zato se jim je smiselno izogibati. 

Kako si pomagati? Če se alergija pojavi, kožo zaščitite s kremo z visokim zaščitnim faktorjem (50) in se izogibajte sončnim žarkom vse dokler se stanje ne umiri. Srbečico in rdečico pa si lahko lajšate tudi z učinkovitimi namenski izdelki, na primer gelom z vsebnostjo dimetindenijevega maleata, ki ga dobite v lekarni ali specializirani prodajalni brez recepta.

Protialergijski gel bo pomiril kožo v primeru sončnih opeklin.
Protialergijski gel bo pomiril kožo v primeru sončnih opeklin. FOTO: Dreamstime

Opekline

Seveda pa močno sonce v poletnih mesecih ni škodljivo zgolj za alergike, ampak tudi za vse ostale. Ne le, da pretirana izpostavljenost UV žarkom povečuje tveganje za pojav kožnega raka, že 15 minut, preživetih na žgočem soncu, je dovolj, da pride do opeklin, predvsem pri ljudeh svetlejše polti. Prva poškodba kože se pojavi v obliki rdečice in nelagodja, kar smo verjetno že skoraj vsi izkusili. V najhujših primerih lahko močne opekline privedejo tudi do otekanja in mehurjev na koži, včasih pa celo do simptomov gripe, kot so povišana telesna temperatura, slabost, glavobol in slabo počutje. Sicer pa se navadno soočimo z rdečo kožo, ki peče in se kasneje lahko olupi.

Kako se zaščititi? Nanesite kremo za sončenje, ki ima zaščitni faktor najmanj 30, pol ure pred odhodom na sonce in postopek ponovite vsaj na vsaki dve uri. Ne pozabite na omejitve izpostavljenosti soncu med 10. in 16. uro, za dodatno zaščito pa nosite tudi sončna očala, zaščitna oblačila in pokrivalo.

Kako si pomagati? Da bi čim prej pomirili opečeno kožo, si lahko pomagate z naravnimi domačimi pripomočki in pripravki, na primer z jogurtom, ali pa na prizadeta mesta nanesete kremo ali protialergijski gel, ki kožo pomirja in hladi, ko peče in srbi. V primeru hujših opeklin poiščite zdravniško pomoč.

Piki žuželk

Poleti smo bolj izpostavljeni tudi pikom komarjev, čebel, os ali ugrizom klopa. Na prizadetem mestu se po piku ali ugrizu po navadi pojavi vnetna kožna reakcija, na primer rdečica in oteklina, področje pa srbi in peče. V primeru alergije na pike žuželk pa se lahko pojavijo hujše reakcije, zato morajo imeti znani alergiki s hudo reakcijo v preteklosti nujno pri sebi ustrezna zdravila. 

Kako se zaščititi? Da bi se popolnoma izognili stiku z omenjenimi žuželkami, je skoraj nemogoče. Pomaga pa, da nosite temna dolga oblačila in uporabljajte repelente, še posebej, če ste v bližini jezer, močvirij in drugih stoječih voda, kjer mrgoli komarjev. Če ste pogosto v naravi, tudi če greste zgolj na sprehod, se dobro preglejte, če niste kje slučajno pobrali' kakšnega klopa. Na domačem vrtu pa se še posebej rade zadržujejo čebele in ose, ki obožujejo sladko hrano in pijačo ter močne vonjave, zato bodite pazljivi, da jih na ta način ne privabljate. Žuželke pomagajo odganjati tudi nekatera eterična olja.

Kako si pomagati? V primeru pika ali ugriza se kljub srbečici nikar ne praskajte, raje prizadeto mesto čim prej začnite hladiti, po možnosti z namenskim gelom, ki ga lahko kupite v lekarni ali specializirani prodajalni brez recepta.

Metida gel je učinkovita pomoč tudi pri pikih komarjev in drugih žuželk.
Metida gel je učinkovita pomoč tudi pri pikih komarjev in drugih žuželk.FOTO: Arhiv naročnika

Hitra in učinkovita rešitev, ki kožo pomirja in hladi

Ker so vse zgoraj omenjene nevšečnosti, ki nas lahko doletijo v poletnih mesecih, pravzaprav izjemno pogoste in se jim težko izognemo, je je smiselno vedno imeti pri roki METIDA protialergijski gel, ki kožo pomirja in hladi, ko peče in srbi. Gre za hitro in učinkovito pomoč pri pikih žuželk, sončnih opeklinah, površinskih opeklinah (prve stopnje), kožnih izpuščajih in tudi urtikariji (koprivnici).

Zdravilo Metida vsebuje učinkovino dimetindenijev maleat, ki sodi v skupino antihistaminikov. Ustavi srbenje, tako da zavira delovanje histamina, ki ga telo sprošča pri alergijskih reakcijah. Potem ko gel dobro prodre v kožo, srbenje in draženje mineta v nekaj minutah. Ima tudi lokalno anestetičen učinek. Gel ugodno hladi in na oblačilih ne pušča mastnih madežev. Priporočljivo ga je na prizadeto območje nanesti dva do štirikrat na dan. Izdaja zdravila je brez recepta v lekarnah in specializiranih prodajalnah.

Poskrbite torej, da bo poletje čim lepše in predvsem čim bolj brezskrbno!

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631