Vizita.si
Periimplantitis

Zdravi zobje

Vnetno stanje zob, ki prizadene tkivo

N.R.A.
10. 09. 2024 04.41
0

Periimplantitis je vnetno stanje, ki prizadene tkivo, ki obdaja zobne vsadke, ki so nadomestili izruvane ali manjkajoče zobe. Periimplantatna bolezen se pojavi, ko se mehko tkivo okoli zobnega vsadka okuži in začne razpadati. To lahko povzroči bolečino, oteklino, težave z grizenjem in žvečenjem ter če se ne zdravi, odpoved implantata.

Periimplantitis je običajno posledica slabe ustne higiene in ga je mogoče zdraviti s kombinacijo globinskega čiščenja in protimikrobne terapije. V hudih primerih bo morda treba vsadek odstraniti in zamenjati.

Kaj je periimplantatni mukozitis?

Zgodnja stopnja periimplantatne bolezni, periimplantatni mukozitis, je podobna gingivitisu (zgodnja faza bolezni dlesni). To okužbo v zgodnji fazi je lažje zdraviti kot naprednejši periimplantitis, prav tako pa jo je enostavno preprečiti z ustrezno ustno higieno in rednim čiščenjem zob.

So pa ustni vsadki manj odporni kot naravni zobje na naravno erozijo, ki jo povzroča kopičenje biofilma. Zato je še vedno pomembno preprečiti razvoj periimplantatnih in parodontalnih bolezni, da bodo vaši umetni in naravni zobje zdravi in na svojem mestu.

Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni

Kaj povzroča periimplantitis?

Periimplantitis je običajno posledica slabega oralnega zdravja, ki omogoča kopičenje bakterij pod robom dlesni. Nepreverjene ustne bakterije lahko povzročijo okužbo in vnetje gingive (tkiva dlesni) in/ali sluznice. Drugi dejavniki tveganja, za katere vedo, da povečajo tveganje za razvoj periimplantitisa, vključujejo:

Periimplantitis
Periimplantitis FOTO: AdobeStock

Kajenje: Kadilci imajo večje tveganje za razvoj periimplantitisa zaradi zmanjšanega pretoka krvi v dlesni. Bolniki, ki kadijo, imajo tudi več bakterijskih oblog v ustih.

Sladkorna bolezen: Ljudje z nenadzorovano sladkorno boleznijo imajo povečano tveganje za razvoj periimplantitisa zaradi zmanjšanega pretoka krvi. Slaba cirkulacija krvi ovira vašo sposobnost zdravljenja poškodb ali okužb.

To se zgodi, če si preveč umivate zobe
Preberi še
To se zgodi, če si preveč umivate zobe

Slab imunski sistem: imunsko oslabljeni bolniki imajo večje tveganje za periimplantitis. Oslabljen imunski sistem se ne more učinkovito boriti proti patogenom, ki povzročajo parodontalno bolezen in periimplantitis, kar povzroči hujšo okužbo.

Slaba namestitev vsadkov: nepravilno nameščeni vsadki ali vsadki, nameščeni na območjih z nezadostno podporo kosti, povečajo tveganje za bakterijsko okužbo periimplantnega tkiva.

Periimplantitis
Periimplantitis FOTO: AdobeStock

Preobremenitev: Prevelika sila na vsadek, kot sta grizenje ali žvečenje trde hrane, lahko povzroči periimplantitis, saj povzroči pospešeno obrabo in poškodbo vsadka. Drobne razpoke v vsadku ustvarijo skrivališča za bakterije.

Slabo prilegajoče se krone: Če se krona ne prilega pravilno, lahko povzroči draženje in vnetje v tkivu na mestu vsadka, kar povzroči periimplantitis.

Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?
Preberi še
Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?

Preskakovanje nadaljnjih pregledov: Vaš paradontolog ali zobozdravnik vas bo želel obiskati vsaj enkrat na kontrolnem pregledu po zdravljenju z zobnimi vsadki. Na tem obisku bodo preverili morebitne težave z vsadkom ali okoliškim tkivom. Če preskočite spremljanje, lahko majhne težave nenadzorovano rastejo in postanejo večje težave.

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?
Preberi še
Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?

Kakšni so znaki periimplantitisa?

- Oteklina ali pordelost dlesni okoli implantata.

- Izcedek gnoja iz okolice implantata (gnojenje).

- Bolečina ali občutljivost dlesni okoli implantata.

- Slab okus v ustih.

- Zrahljanje vsadka.

- Napredovali periimplantitis lahko povzroči lezije ali izgubo kosti.

Periimplantitis
Periimplantitis FOTO: AdobeStock

Katere so faze periimplantitisa?

Začetno vnetje

To je najzgodnejša faza periimplantitisa, pri kateri dlesni okoli vsadka postanejo rdeče in otekle. To je pogosto posledica bakterij, ki so se nabrale na površini vsadka.

Vse o zobni protezi
Preberi še
Vse o zobni protezi

Progresivno vnetje

V tej fazi vnetje okoli vsadka postane hujše in lahko povzroči izgubo kosti okoli vsadka. Dlesni lahko postanejo tudi bolj otečene in boleče.

Napredovali periimplantitis

V tej fazi sta vnetje in izguba kosti okoli vsadka hujša. Vsadek se lahko zrahlja in lahko so vidni znaki okužbe, kot je gnoj.

Periimplantitis
Periimplantitis FOTO: AdobeStock

Če periimplantitisa ne zdravimo, lahko implantat sčasoma odpove. Na tej točki je treba vsadek v celoti odstraniti in potrebna bo regeneracija kosti ali presaditev, preden se lahko znova poskusi z vsadkom. Če nas odkrijejo zgodaj, se lahko izognemo večjim poškodbam in rešimo implantat. Pravilno zdravljenje periimplantitisa zahteva posredovanje parodontalnega strokovnjaka.

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?
Preberi še
Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?

Ali je periimplantitis reverzibilen?

Medtem ko je mogoče zdraviti periimplantitis in ustaviti napredovanje bolezni, ne gre vedno reverzibilno stanje. Uspeh zdravljenja periimplantitisa je odvisen od resnosti bolezni in od tega, kako zgodaj ste začeli zdravljenje.

Si sploh znamo pravilno umivati zobe?
Preberi še
Si sploh znamo pravilno umivati zobe?

V zgodnjih fazah periimplantitisa je pogosto mogoče odpraviti poškodbe s kombinacijo luščenja in skobljanja korenin (vrsta globinskega čiščenja) ter uporabe protimikrobnih ustnih vodic ali gelov. Če je bolezen napredovala, bo morda potrebno dodatno zdravljenje, kot je kirurško zdravljenje za odstranitev okuženega tkiva ali presaditev kosti za zdravljenje izgube kosti.

Vir: mdperio

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631