Vizita.si
pik komarja

Zdravje

Piki žuželk in nega kože po pikih

P.R.
07. 07. 2023 05.00
0

Učinkoviti nasveti za pomiritev razdražene in srbeče kože

S prihodom toplega vremena se pojavijo tudi bolj ali manj prijazne žuželke, ki hočeš nočeš kar naprej brenčijo nekje v bližini – pa naj smo na pikniku ali pohodu na Šmarno goro. In čeprav se z vse več sončnimi dnevi in vse višjimi temperaturami razveselimo tudi raznih druženj s prijatelji na prostem, lizanja okusnega sladoleda in raznolikih športov v naravi, so žal neizogiben del tega čudovitega obdobja tudi občasni piki žuželk.

Piki insektov lahko sicer res povzročijo nelagodje, srbenje in draženje kože, treba pa je vedeti, da lahko kožo po piku zelo učinkovito pomirimo in srbečico ublažimo. Če le znamo prepoznati simptome in vemo, katere izdelke uporabiti. Preverimo, kako!

Kako ločiti pik komarja, čebele in ugriz klopa?

O piku insekta govorimo, ko določena žuželka z vbodom v kožo vbrizga strup ali slino. Na mestu vboda običajno nastane manjša lokalna rdečina, ki srbi, mravljinči ali peče. V večini primerov simptomi izzvenijo v nekaj urah ali dneh in predstavljajo zgolj neprijetno nadlogo.

V nekaterih primerih pa strup žuželke izzove alergijsko reakcijo, ki je lahko izredno nevarna, saj v najtežjih primerih povzroči krče, močno bolečino, intenzivno otekanje, oteženo dihanje in celo izgubo zavesti. V teh primerih je nujna medicinska pomoč.

Piki komarjev

Komarji so znani po tem, da na koži pustijo srbeče rdeče pike. Slina, ki jo komarji vbrizgajo med ugrizom, povzroči imunsko reakcijo, zaradi česar se pojavita vsem znana izboklina in srbenje.

Kako prepoznati simptome: Komarjev pik se običajno kaže kot dvignjena, okrogla ali ovalna izboklina rdečkaste ali rožnate barve. Lahko srbi, na njem pa lahko opazimo tudi osrednjo sled vboda.

Kako olajšati simptome: Če želimo ublažiti simptome komarjevega pika, uporabimo hladen obkladek in izdelke, ki vsebujejo aloe vero, kot je OXILVER Skin gel za kožo. Njegova edinstvena sestava pomirja, hladi in neguje kožo po pikih žuželk. 

Pik komarja povzroča nadležno srbečico.
Pik komarja povzroča nadležno srbečico.FOTO: Arhiv naročnika

Piki čebele in ose

Čebele in ose lahko povzročijo boleče pike, ki jih pogosto spremljajo lokalna oteklina, rdečina in oster ali pekoč občutek. Pri nekaterih posameznikih lahko pride tudi do alergijske reakcije na te pike, ki zahteva takojšnjo zdravniško pomoč.

Kako prepoznati simptome: Na mestu pika boste začutili takojšnjo bolečino. Območje je lahko oteklo, rdeče in vroče na dotik. Na sredini oteklega območja je lahko vidna majhna bela pika ali želo.

Kako olajšati simptome: Pri piku čebele najprej previdno odstranimo želo, ki ga žuželka navadno pusti v koži (pri tem pazimo, da ga ne stiskamo, saj sicer v telo vnesemo še več strupa), šele nato nadaljujemo s hlajenjem prizadetega mesta. Pri lajšanju bolečin in zmanjševanju otekline si lahko pomagamo s hladnimi obkladki in protibolečinskimi zdravili, ki so na voljo brez recepta. Če pik žuželke ni povzročil alergijskega odziva, temveč samo rdečino, skelenje in srbenje, lahko kožo pomirimo z OXILVER Skin gel za kožo. S procesom oksigenacije blaži simptome ter pospeši regeneracijo prizadetega dela kože.

Pik čebele ali ose je izjemno boleč ter pogosto povzroči oteklino.
Pik čebele ali ose je izjemno boleč ter pogosto povzroči oteklino.FOTO: Arhiv naročnika

Ugriz klopa

Klopi se pritrdijo na kožo in se hranijo s krvjo. Njihovi ugrizi so neboleči, vendar lahko prenašajo bolezni, kot je borelioza. Ključnega pomena je takojšnja odstranitev klopa in spremljanje morebitnih znakov okužbe ali bolezni.

Kako prepoznati simptome: Ugrizi klopov se pogosto pojavijo kot majhne, rdeče izbokline ali dvignjena območja na koži. Klopi lahko ostanejo pritrjeni na kožo, zato je pomembno, da po preživljanju časa v naravi in po prihodu skrbno preverite, ali je klop prisoten. Priporočamo vam, da za pregled težje dostopnih predelov telesa prosite družinskega člana (hrbet, zadnji del nog, lasišče). Spremljajte znake okužbe ali bolezni, kot so izpuščaj, vročina ali gripi podobni simptomi, in po potrebi poiščite zdravniško pomoč.

Kako olajšati simptome: Če na koži najdete klopa, ga s pinceto zagrabite čim bližje površini kože in z enakomernim pritiskom potegnite navzgor. Po odstranitvi očistite mesto ugriza z vodo in milom. Mesto vboda ne praskajte, saj lahko s tem srbečico še poslabšate. V primeru, da pride do okužbe zaradi praskanja, uporabite OXILVER Skin gel za kožo, ki deluje blago antiseptično. Gel nudi takojšnje olajšanje in pušča osvežujoč občutek na koži.

Ugriz klopa je nevaren, če ta prenaša bolezen.
Ugriz klopa je nevaren, če ta prenaša bolezen.FOTO: Arhiv naročnika

NE POZABITE!

Upoštevajte, da ugrizi klopov niso omejeni samo na tiste, ki veliko časa preživijo v gozdu. Klop vas lahko ugrizne tudi med povsem običajnim sprehodom na (in celo ob!) travniku ali sedenjem na travi med poletnim piknikom pri družinskih prijateljih. Izdelke za pomiritev  razdražene in srbeče kože je zato pametno vedno imeti pri sebi.

4 glavni nasveti za domačo nego kože po ugrizu

NASVET ŠT. 1: Dobro umijte prizadeto območje. Po ugrizu žuželke mesto nežno umijte z blagim milom in vodo, da odstranite morebitno umazanijo, bakterije ali ostanke strupa žuželke. Kožo osušite s čisto brisačo.
NASVET ŠT. 2: Nanesite hladen obkladek. Za zmanjšanje otekline in ublažitev srbenja na prizadeto mesto za 10 do 15 minut položite hladen obkladek ali v krpo zavit zavojček ledu. To lahko pomaga pri omrtvičenju območja in zagotovi začasno olajšanje.
NASVET ŠT. 3: Za blaženje vnetne reakcije uporabite zdravila (antihistaminike), ki se dobijo v lekarni brez recepta. OXILVER Skin gel za kožo vsebuje naravne sestavine, kot sta aloe vera in aktivni kisik, ki pomagata pomiriti rdečo in razdraženo kožo. Dodano ionsko srebro ojača protimikrobni učinek, hialuronska kislina pa intenzivno vlaži prizadeti del kože.
NASVET ŠT. 4: Izogibajte se praskanju. Čeprav je to lahko kar zahtevna naloga, se po najboljših močeh poskusite upreti želji po praskanju ugriza. Praskanje lahko poškoduje kožo, poveča tveganje za okužbo in podaljša proces regeneracije kože.

Naročnik oglasa je Enikam d. o. o.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631