Vizita.si
Če se spopadate z depresijo ali tesnobo, je telovadba lahko tista, ki vam močno pomaga izboljšati simptome.

Aktivno življenje

Katera telesna aktivnost je najboljša za blaženje tesnobe in depresije?

K.B.
23. 03. 2020 18.36
8

Če se spopadate z depresijo ali tesnobo, je telovadba lahko tista, ki vam močno pomaga izboljšati simptome. Predvsem ker obstaja močna povezava med fizičnim in mentalnim zdravjem.

''Danes že dobro vemo, da je stara delitev telesa in uma napačna,'' je za The Huffington Post povedal dr. Ben Michaelis, evolucionarni klinični psiholog in dodal, ''telo je um in um je telo. Ko skrbiš zase, pomagaš celemu sistemu.'' Če se spopadate s tesnobo ali depresijo, se seveda vedno o tem pogovorite s svojim zdravnikom. A pomagalo bo tudi, če boste v svoj vsakdan vključili kakršnokoli telesno aktivnost. Kljub vsemu pa obstaja nekaj aktivnosti, ki še posebej pomagajo blažiti simptome depresije in anksioznosti. Med njimi so tek, joga in sprehod v naravi.

Med tekom in po njem se sproščajo hormoni sreče. Prav tako ritmično gibanje, ko tečemo, deluje meditativno na možgane.
Med tekom in po njem se sproščajo hormoni sreče. Prav tako ritmično gibanje, ko tečemo, deluje meditativno na možgane.FOTO: iStock

Tek

Z razlogom ste že večkrat slišali, da je tek eden najboljših vadb za vaše zdravje –razen če se spopadate z debelostjo, saj tek v tem primeru lahko predstavlja preveliko obremenitev za vaše sklepe. Kljub temu tek pomaga kuriti kalorije, zmanjševati občutek lakote in znižuje tveganje za bolezni srca in ožilja. Samo 5 minut teka na dan vam lahko pomaga živeti dlje, kaže raziskava, objavljena leta 2014.

A tek pomaga tudi izboljšati razpoloženje, in to na številne načine, pove dr. Ben Michaelis: ''Tek povzroči trajne spremembe pri proizvodnji nevrotransmitorjev, ki prinašajo občutke sreče, kot sta serotonin in norepinefedrin, saj se oba sproščata med vadbo in po njej.'' Poleg tega ima ponavljajoče gibanje med tekom meditativne učinke na možgane.

Pozitivni učinki se lahko še posebej pokažejo pri ljudeh, ki se spopadajo z depresijo. Leta 2006 so strokovnjaki odkrili dokaze, da vadba deluje podobno kot antidepresivi in da blaži večje simptome depresije tako, da spodbuja rast novih nevronov v možganih.

Pozitivno je tudi to, da nam tek pomaga, da lažje zaspimo ponoči, kar je na splošno dobro za naše mentalno zdravje, saj se tako izboljšuje spomin, niža se raven stresa, na ta način pa se obvarujemo pred depresijo.

Strokovnjaki verjamejo, da je osredotočenost na dih pri jogi še posebej dobrodejno za mentalno zdravje, saj je težko biti anksiozen, ko globoko dihaš.
Strokovnjaki verjamejo, da je osredotočenost na dih pri jogi še posebej dobrodejno za mentalno zdravje, saj je težko biti anksiozen, ko globoko dihaš.FOTO: iStock

Joga

Manjša študija, ki je bila leta 2007 objavljena v strokovni reviji Evidence based Complementary and Alternative Medicine, je pokazala, da se je pri ljudeh, ki so se spopadali z depresijo, jezo, anksioznostjo in nevrotičnimi simptomi, stanje močno izboljšalo, ko so začeli redno vaditi jogo.

V drugi študiji so leta 2012 raziskovalci preiskovali vplive joge na stopnjo tesnobe in stresa. V 25 od 35 študij se je pokazalo, da so ljudje, ki so redno vadili jogo, močno izboljšali svoje simptome tesnobe in stresa. ''Dobra stran joge je, da je poleg raztezanja in krepitve telesa velik poudarek tudi na dihanju, kar pomaga upočasniti in umiriti um,'' je povedal psiholog.

Strokovnjaki verjamejo, da je osredotočenost na dih pri jogi še posebej dobrodejno za mentalno zdravje, saj je težko biti anksiozen, ko globoko dihaš.

Preživljanje časa v naravi je ključnega pomena za naše mentalno zdravje.
Preživljanje časa v naravi je ključnega pomena za naše mentalno zdravje.FOTO: iStock

Sprehod v naravi

Da bi izboljšali svoje mentalno zdravje, je priporočljivo, da se potite tudi v naravi. Telovadba v naravi je odlična za naše zdravje, saj ima narava pomirjevalni učinek na naše telo. ''Obstajajo dokazi, da se samo, ko so v prisotnosti rastlin, dreves, lahko tesnoba močno zmanjša,'' še pojasni dr. Michaelis.

V študiji, ki je bila objavljena leta 2009 v reviji Environmental Health and Preventive Medicine na Japonskem, se je pokazalo, da so imeli ljudje, ki so vsak dan šli za 20 minut v naravo (sprehod po gozdu), nižjo raven hormona stresa kot tisti, ki so bili ves čas v mestu.

Nove študije so podale dodatne dokaze, da je preživljanje časa v naravi ključnega pomena za naše mentalno zdravje. Študija, ki je bila objavljena lansko poletje, je pokazala, da so mladi odrasli, ki so odšli vsak dan na 50-minutni sprehod po naravi, občutili manj tesnobe in imeli boljši spomin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662