Vizita.si
Potovalno lekarno vedno hranite nedosegljivo otrokom.

Zdravje

Brez tega se nikar ne odpravljajte od doma

Ma.K.
13. 12. 2021 05.00
0

Čas božično-novoletnih praznikov mnogi izkoristijo za potovanje. Nekateri se odpravijo obiskat sorodnike ali na daljše izlete, drugi gredo smučat, tretji pa pred mrazom pobegnejo v tople kraje. Ne glede na destinacijo in dolžino dopustovanja je treba vedno poskrbeti za ustrezno potovalno lekarno, ki mora vsebovati nekaj osnovnih zdravil za prvo pomoč in pripomočke za oskrbo ran. Pripravili smo podroben seznam, ki vam bo med pripravo na naslednjo dopustniško avanturo zagotovo prišel zelo prav.

Proste dneve ob koncu leta mnogi izkoristijo za odhod v tujino. Ljubitelji zimskih radosti se običajno odpravijo na smučanje, tisti, ki jim mraz ni ravno pri srcu, pa komaj čakajo, da pobegnejo v tople kraje. V obeh primerih je s seboj vselej nujno vzeti veljavno kartico evropskega zdravstvenega zavarovanja, potrdilo o zdravstvenem zavarovanju v tujini, knjižico in potrdila o cepljenjih ter potrdilo o jemanju določenih zdravil. Ob tem je v kovčku obvezno narediti prostor še za ustrezno potovalno lekarno, saj zdravniška pomoč ni vedno na dosegu roke, najbližja lekarna pa je lahko oddaljena tudi več deset kilometrov. Glede vsebine v osnovi ni bistvenih razlik, saj večina potencialnih zdravstvenih težav, kot so bolečine v različnih delih telesa in prebavne tegobe, ni vezanih na letni čas. Bolj pomembna je količina, ki mora biti prilagojena trajanju potovanja, sploh pri zdravilih, ki jih je potrebno jemati redno. 

Osebna lekarna je na potovanju nujna, saj zdravniška pomoč ni vedno na dosegu roke, najbližja lekarna pa je lahko oddaljena tudi več deset kilometrov.
Osebna lekarna je na potovanju nujna, saj zdravniška pomoč ni vedno na dosegu roke, najbližja lekarna pa je lahko oddaljena tudi več deset kilometrov.FOTO: Shutterstock

Kaj mora vsebovati zimska potovalna lekarna?

Poleg obveznih zdravil, ki jih predpiše zdravnik in jih morajo redno jemati predvsem kronični bolniki, mora potovalna lekarna vsebovati še vsa osnovna zdravila, s katerimi je mogoče odpraviti ali pa vsaj omiliti manjše poškodbe in pogoste zdravstvene tegobe. Sem sodijo:

- Zdravila proti prehladu in gripi – pripomočki za lajšanje simptomov prehlada in gripe so obvezni del potovalne lekarne ne glede na to, ali greste na smučišče ali v trope. Tudi če potujete na toplo, je pri nas namreč še vedno zima in tudi velika temperaturna razlika lahko povzroči simptome, podobne prehladu. V vsakem primeru je torej pozimi na pot potrebno vzeti sredstva, ki blažijo simptome, kot so kašelj, izcedek iz nosu, povišana telesna temperatura in bolečine v grlu. Koristno je vzeti s seboj tudi kako sredstvo za krepitev imunskega sistema z vitamini, kalcijem in magnezijem. Odveč pa ne bodo niti čisto praktični pripomočki, kot sta termometer in fiziološka raztopina za čiščenje nosu. 

- Zdravila za lajšanje bolečin - ta pridejo prav zlasti v primeru glavobola, zobobola, bolečin v sklepih in mišicah ter pri manjših poškodbah. Nihče si namreč zimskega oddiha ne želi preživeti zgolj v hotelski postelji.

- Zdravila za lajšanje prebavnih tegob - Spoznavanje novih in osupljivih krajev med potovanjem je za razdražljiv želodec včasih lahko preveč vznemirljivo. Med potovanjem lahko na vaša prebavila vplivajo sprožilni dejavniki, ki so jim še neznani, kot so nove sestavine, obroki, ki niso popolnoma segreti ali ulična hrana, pripravljena v dvomljivih higienskih pogojih. Ti dejavniki lahko v želodcu povzročijo neudobje, še posebej, če je pri vas diagnosticirana težava s prebavo, kot je funkcionalna motnja prebavil. Proti driski bo v največjo pomoč medicinsko oglje, ostale prebavne tegobe pa lahko učinkovito lajšate z zdravilom  Iberogast®, ki izkorišča moč izvlečkov edinstvene kombinacije devetih zdravilnih rastlin. 

Gre za naravno zdravilo, ki deluje hitro in hkrati lajša različne prebavne simptome. To so bolečine in krči v trebuhu, občutek sitosti, teže in napihnjenosti, napenjanje, zgaga in splošna slabost. Vsaka od skrbno izbranih zdravilnih rastlin ima posebno zdravilno učinkovino, ki ciljno deluje na različne vzroke prebavnih simptomov. Zdravilo Iberogast® je na voljo v obliki peroralnih kapljic, ki se enostavno popijejo z malo tekočine. Zdravilo Iberogast® je primerno tako za otroke od šest let dalje kot za odrasle. Otroci od 6. do 12. leta lahko vzamejo 15 kapljic trikrat na dan, odrasli in mladostniki od 13.leta dalje pa 20 kapljic trikrat na dan.  Zdravilo Iberogast®  razredčite z nekaj tekočine (npr. vodo, čajem ali sokom) in ga popijte pred ali med obrokom. 

Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

- Zaščita pred soncem – na morju je uporaba kreme z visokim zaščitnim faktorjem nekaj samoumevnega, nič manj pomembna pa ni niti na smučanju. V hribih je namreč UV-sevanje intenzivnejše, sončni žarki pa se na snegu močno odbijajo in lahko izjemno hitro ožgejo kožo. Za izpostavljene in občutljive dele telesa je obvezna krema z zaščitnim faktorjem 50+, za manj občutljive pa bo dovolj 20. 

- Zaščita oči – veter, hladen zrak ter aktivno preživljanje prostega časa lahko povzročijo suhe in utrujene oči. Zato velja imeti v  potovalni lekarni tudi kapljice za vlaženje suhih in utrujenih oči. Bepanthol® kapljice za oči vsebujejo dve naravni snovi, hialuronsko kislino in dekspantenol, ki razdraženemu očesu nudita takojšnje olajšanje.

- Prva pomoč – nesreča nikoli ne počiva, zato naj bo vsaka potovalna lekarna opremljena s pripomočki za oskrbo odrgnin, žuljev in manjših ran. Sem denimo sodijo vodoodporni obliži različnih velikosti, posebni obliži za žulje, razkužilo, sterilna gaza, mazilo za rane, škarje, pinceta in različni povoji. Zdravilo Bepanthen® Plus je antiseptično dermalno pršilo, ki pospešuje celjenje površinskih ran in preprečuje okužbo. 

Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Potovalna lekarna naj bo vedno skrbno spravljena v eni torbi in naj bo, kar se da zavarovana pred vremenskimi vplivi, sploh vlago in vročino. Pomembno je, da so zdravila shranjena v originalnih embalažah in nimajo pretečenega roka uporabe. Posebno pozornost velja nameniti mazilom, kapljicam in pršilom, saj se rok trajanja začne odštevati od takrat, ko so bili prvič odprti. Na pot vedno vzemite samo tiste izdelke, ki jih poznate in ste jih že preizkusili. Dopust namreč ni čas za eksperimentiranje z novimi preparati. O zdravilih, ki jih je priporočljivo vzeti s seboj na dopust, se lahko posvetujete tudi z zdravnikom ali farmacevtom in tako poskrbite za popolno potujočo lekarno, s katero bo vaš dopust resnično brezskrben.

Sponzorirana objava

CH-20211130-169

 

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602