Vizita.si
Niso vse diete varne in učinkovite!

Zdravje

Diete, ki se jih nikar ne lotite

Ni.J.
21. 01. 2012 08.00
1

Preden pomislite na to, da bi se lotili katere izmed diet in tako izgubili tistih nekaj odvečnih kilogramov, dobro premislite, kako se boste lotili hujšanja. Katerim dietam se je bolje izogniti?

Niso vse diete varne in učinkovite!
Niso vse diete varne in učinkovite!FOTO: iStockphoto
Diet, ki obljubljajo nemogoče, je nešteto, prav tako pa tudi diet, s katerimi je možno doseči nemogoče. A vendar so te diete lahko nesmiselne, škodljive in celo nevarne, zato se jim je treba še kako izogibati.

Surova dieta

Surova dieta temelji na uživanju nepredelane in presne prehrane, predvsem sadja, zelenjave, semenk, oreščkov in stročnic. Ljudje, ki jo prakticirajo, so prepričani, da vsa živila, ki so ogreta nad 45 °C, izgubijo vse encime, ki zagotavljajo pozitivne učinke teh živil na zdravje. In čeprav se večina dietetikov strinja, da je uživanje minimalno obdelanih živil, predvsem sadja, zelenjave in žit, koristno, je znano tudi, da obdelava dejansko poveča učinkovitost nekaterih hranilnih snovi, predvsem fitohranil, in preprečuje učinkovanje nekaterih škodljivih sestavin. Poleg tega vas bo uživanje presne hrane močno udarilo po žepu, saj so tovrstna živila draga, veliko ljudi pa na tovrstnih dietah ne zdrži dolgo, saj je izbira živil relativno majhna, njihov okus pa večini nič kaj prijeten. Pri slednjih je tako učinek diete nasproten, saj se po zaključku hujšanja zakopljejo med tista živila, ki so jih med dieto najbolj pogrešali in kaj kmalu pridobijo vse izgubljene kilograme, skupaj z 'obrestmi'. Čeprav je s surovo dieto mogoče izgubiti kar nekaj kilogramov, se morate zavedati, da kuhana hrana ni nič kaj bolj kalorična, če jo boste pravilno pripravljali – na malo ali brez maščobe. Uživajte torej raznoliko hrano, surovo in kuhano, pri tem pa pazite, koliko maščobe in sladkorja uporabljate.

Dieta hCG ni dokazano varna, predvsem pa so pri njej sporne injekcije hormona hCG in prenizek vnos kalorij.
Dieta hCG ni dokazano varna, predvsem pa so pri njej sporne injekcije hormona hCG in prenizek vnos kalorij. FOTO: iStockphoto
Dieta hCG

Dieta hCG temelji na nizkem vnosu kalorij, običajno od 500 do 800 (2090 kJ–3359 kJ) na dan, v kombinaciji z injekcijami nosečniškega hormona, človeškega horionskega gonadotropina oziroma hCG. V prvi vrsti se je pri tem treba zavedati, da je škodljiva prav vsaka dieta, pri kateri je dnevni vnos kalorij manjši od 1000 (4184 kJ), pri tako nizkem vnosu energije pa bi shujšali tudi, če si ne bi ob tem vbrizgavali hormona hCG. Zlato pravilo hujšanja pa pravi, da hitreje, kot boste izgubili kilograme, hitreje se bodo ti kasneje nazaj nakopičili, zato je ta dieta povsem nesmiselna. Sporne pa so tudi injekcije hormona hCG, saj znanstvenikom ni uspelo dokazati, da bi utegnil biti ta hormon varen, če ga telo ne proizvaja naravno takrat, ko ga dejansko potrebuje – torej med nosečnostjo.

Čiščenje organizma

Čiščenje organizma z limoninim sokom, javorjevim sirupom in kajenskim poprom je vedno bolj popularno. Mešanico je treba piti večkrat na dan, ob tem ne uživati ničesar drugega, razen nesladkanega zeliščnega čaja zvečer in dveh decilitrov slane vode zjutraj. Čiščenje naj bi trajalo deset dni, na ta način pa naj bi očistili črevesje in organizem toksinov. Ker dieta predvideva vnos od 650 do 1300 kalorij (2700 kJ–5440 kJ), ob tem pa vsebuje premalo beljakovin, kalcija, železa in cinka, pa strokovnjaki opozarjajo, da tovrstnega čiščenja ni priporočljivo izvajati več kot dan ali dva. Dodajajo, da osebe, ki hujšajo na ta način, morda res hitro izgubijo nekaj telesne teže, a to tudi takoj po zaključku diete pridobijo.

Dieta z zeljno juho

Čeprav obstaja več verzij te diete, je vsem skupno, da je treba sedem dni zaporedoma v neomejenih količinah jesti posebno zeljno juho, mešanico zelja, korenčka, zelene, paradižnika, paprike in čebule. Ker dieta predvideva uživanje tekoče hrane, bogate s hranilnimi snovmi, pravzaprav ni tako slaba, a vendar se je boste težko držali, če imate težave z uživanjem iste hrane po več dni zaporedoma. Poleg tega boste hitro pridobili nazaj vso izgubljeno težo, če po zaključku diete ne boste pazili na to, kaj uživate in v kakšnih količinah.

Uživanje izključno beljakovin škodi ledvicam in jetrom, pomanjkanje ogljikovih hidratov pa povečuje tveganje za srčni infarkt.
Uživanje izključno beljakovin škodi ledvicam in jetrom, pomanjkanje ogljikovih hidratov pa povečuje tveganje za srčni infarkt.FOTO: iStockphoto

Dukan dieta

Dieta temelji na štirih stopnjah. Pri prvi z uživanjem beljakovin telo pripravite na hujšanje, pri drugi stopnji, ki traja en mesec, izgubljate težo, pri čemer ne smete zaužiti nič ogljikovih hidratov, dovoljeno pa je vsak drugi dan beljakovinam dodajati nekaj surove ali kuhane zelenjave. Ko preidete v tretjo stopnjo, beljakovinam postopoma dodajate ogljikove hidrate, enkrat tedensko pa si lahko privoščite tudi obrok po želji, četrta in hkrati zadnja stopnja pa nato traja celo življenje in predvideva vztrajanje pri zmernih količinah raznolike prehrane, en dan v tednu pa se morajo nujno na vašem jedilniku znajti izključno beljakovine. Dieta se v raziskavah ni izkazala za učinkovito, poleg tega pa tudi za zdravju škodljivo. Uživanje izključno beljakovin namreč obremenjuje ledvice in jetra, pomanjkanje ogljikovih hidratov pa lahko povzroči zamašitev arterij in poveča tveganje za srčni infarkt.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602