Pregledujte si znamenja
Ena najbolj smrtonosnih oblik raka je kožni rak, melanom, ki je še posebej pogost pri ženskah. Največkrat vznikne iz že obstoječih znamenj, zato jih je treba skrbno spremljati. Vsak teden tako temeljito preglejte svoje telo, še posebej, če je vaša polt svetlejša, koža pa občutljivejša ali pa redno uporabljate solarije in se veliko sončite, največ pozornosti pa posvetite tistim znamenjem, ki so nepravilne oblike, so asimetrične, spreminjajo barve in so v premeru večje od svinčnika. Če opazite kakršno koli spremembo, obiščite zdravnika, prav tako pa se k zdravniku odpravite tudi, če na koži opazite kakšne razjede ali rane, ki so nastale iz nejasnega vzroka in/ali se ne zacelijo.
Koža je naš največji organ, z nje pa lahko razberemo marsikaj – od pomanjkanja hranilnih snovi pa do nekaterih bolezni. Redno si pregledujte zgibe za koleni, na rokah ter pod pazduho. Rdeči in srbeči izpuščaji lahko kažejo na ekcem. Rdeče, okrogle ali ovalne lezije so lahko znak lišajev, stotine drobnih rdečih 'pikic' pa lahko pomeni vročinski osip. Izsušena koža je lahko znak dehidracije, določenih zdravstvenih stanj, hormonskih sprememb, poškodb zaradi UV-sevanja ali uporabe napačnih izdelkov za nego kože. Če odkrijete torej kožne spremembe, obiščite zdravnika in poiščite vzrok. Medtem pa za zdravje kože poskrbite z uživanjem zdravih omega-3 maščobnih kislin, avokada in lanenih semen, ki kožo vlažijo od znotraj navzven.
Merite si obseg pasu
Merjenje obsega pasu vam lahko dobesedno reši življenje, je pokazala raziskava, ki so jo opravili v Dallasu. Tovrstno početje naj bi bilo celo pomembnejše od tehtanja. Večji kot je vaš obseg, večje je namreč tveganje za bolezni srca, četudi je vaša telesna teža normalna. Za ženske naj bi bil nevaren obseg trebuha večji od 90 centimetrov. Maščobne obloge okoli trebuha boste zmanjšali z redno telesno aktivnostjo, izogibanjem ogljikovim hidratom in uživanjem pustega mesa – perutnine in rib.
Imate pogosto modrice?
Nagnjenost k modricam je največkrat genetsko pogojena, seveda pa so lahko modrice, ki se pojavljajo pogosto in brez večjega vzroka, lahko znak bolezni jeter, kot na primer ciroze ali hepatitisa, v ekstremnih primerih pa tudi levkemije. Lahko pa so modrice tudi posledica jemanja zdravil za redčenje krvi, aspirina ali steroidov, pri starejših ljudeh pa šibkosti kapilar, ki zlahka počijo in povzročijo podkožno krvavitev. Z uživanjem sadja in zelenjave, ki predstavljajo bogat vir vitamina C in bioflavonoidov (pomaranče, jagodičevje, grozdje, zelene stročnice), lahko zmanjšate pogostost modric.
Vam nedrček ustreza?
Premajhen, pretesen ali kakor koli neustrezen nedrček lahko povzroči nekaj zdravstvenih težav. Lahko je vzrok za napetost mišic, lahko omejuje dihanje in celo spodbudi razvoj sindroma razdražljivega črevesja. Nedrček, ki ga nosite, naj bo tako vedno udoben, mehek, z naramnicami, ki nudijo dovolj opore in se ne zažirajo v kožo. Če je vaša koža pod nedrčkom kjer koli odrgnjena, tudi ob spodnjem robu košarice, zamenjajte nedrček.
Izboljšajte telesno držo
Slaba drža ne obremenjuje le vaše hrbtenice in povzroča bolečin, temveč utesnjuje dihala in s tem povzroča glavobole, stres in utrujenost. Vodi lahko celo v anksioznost in depresijo, saj se sveža kri in hormoni sreče, endorfini, stežka prebijejo do možganov. V službi, doma, kjer koli že ste, tako ne pozabite na zravnano držo. Vsake toliko vstanite od mize in se zavestno zravnajte, razmigajte ramena, vrat in glavo.
Naj se voda ne kopiči v telesu!
Veliko žensk trpi zaradi kopičenja vode v telesu, še posebej v času pred menstruacijo, ko se spreminja hormonsko ravnovesje. A vendar tovrstno zadrževanje vode ni prav nič zaskrbljujoče. Zaskrbljujoče je, če traja dlje časa in ne izgine. Takrat je lahko znak diabetesa, bolezni ledvic ali jeter. Otekanje je intenzivnejše v vročem vremenu, še dodatno pa se lahko okrepi, če smo pod stresom, uživamo veliko ogljikovih hidratov, alkohola in je naše delo stoječe. Izogibajte se torej prehrani, ki je bogata z ogljikovimi hidrati, sladki in slani hrani, uživajte čim več vlaknin, sadja in zelenjave. Povečajte tudi telesno aktivnost. Če nič ne pomaga, obiščite zdravnika.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV