Vizita.si
Antibakterijsko delovanje črne kave tipa Coffea canephora učinkovito uničuje zobne obloge, ki so glavni povzročitelj zobnega kariesa in bolezni dlesni.

Zdravje

Odkrili nov pozitiven učinek črne kave

K.B.
11. 06. 2014 11.00
0

Skodelica črne kave vas lahko obvaruje pred zobno gnilobo, so odkrili brazilski strokovnjaki. Njihova raziskava je pokazala, da redno pitje določene vrste črne kave uničije zobne obloge in vas tako varuje pred zobnim kariesom.

Antibakterijsko delovanje črne kave tipa Coffea canephora učinkovito uničuje zobne obloge, ki so glavni povzročitelj zobnega kariesa in bolezni dlesni.
Antibakterijsko delovanje črne kave tipa Coffea canephora učinkovito uničuje zobne obloge, ki so glavni povzročitelj zobnega kariesa in bolezni dlesni.FOTO: iStockphoto
Pijte črno kavo in ustavili boste zobno gnilobo, so predlagali strokovnjaki iz univerze v Rio de Jeneiru. Nove raziskave so pokazale, da določen tip kavnih zrn vsebuje antibakterijske učinkovine, ki uničijo zobne obloge in preprečijo razvoj kariesa. Strokovnjaki so na mlečnih zobeh testirali izvleček vrste kavnih zrn imenovanih Coffea canephora – tip zrn, ki predstavlja 30 odstotkov svetovne porabe kave. Odkrili so, da izvleček kave aktivno uničuje bakterijske biofilme, ki povzročajo zobne obloge in lahko povzročijo zobno gnilobo.
Pitje nesladkane črne kave vas lahko obvaruje pred zobno gnilobo.
Pitje nesladkane črne kave vas lahko obvaruje pred zobno gnilobo. FOTO: Profimedia

Vodja razsikave Andréa Antonio je za britanski Mail Online povedal: ''Zobne obloge so kompleksen biofilm in še vedno predstavljajo ključni vzrok za zobno gnilobo in bolezni dlesni. Tako vedno iščemo naravne sestavine v hrani in pijači, ki imajo pozitiven učinek na zdravje ustne votline.''

Strokovnjaki so s pomočjo bakterij iz sline na darovanih mlečnih zobeh kultivirali obloge, ki se običajno razvijejo na zobeh in povzročajo karies. Nato so zobe redno izpostavljali razstopini, ki je vsebovala izvlečeh kavnih zrn tipa Coffea canephora in opazovali, kaj se dogaja z mehkimi bakterijskimi oblogami (biofilmom). Pokazalo se je, da je njihovo antibakterijsko delovanje uničilo obloge. Strokovnjaki menijo, da je vzrok za to morda v močnih antioksidantih polifenolih v kavi, a da bi dokazali direktno povezavo, bo potrebno nadaljnje testiranje. Rezultati razsikave so bili objavljeni v medicinskem žurnalu Letters in Applied Microbiology.

Kljub vsemu pa so strokovnjaki še opozorili, da s pitjem kave ne gre pretiravati, saj bi lahko dosegli nasprotni učinek. ''Čeprav gre za spodbudne rezultate, moramo poudariti, da se lahko pojavijo tudi težave s prekomerno porabo kave, vključno z madeži na zobeh in vplivi kislosti na zobno sklenino. Če svoji kavi dodajate veliko sladkorja ali smetane, bodo verjetno vsi pozitivni učinki kave na zdravje zob izničeni,'' je še pojasnil Andréa Antonio.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662