Vizita.si
Zdrav zajtrk spodbudi delovanje hormona, ki uravnava krvni sladkor.

Zdravje

Sploh veste, zakaj bi ga morali pojesti?

Lina Eržen
20. 09. 2012 07.57
2

Neštetokrat slišimo, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, da si moramo zanj vzeti čas prav vsako jutro. Pa veste, zakaj je tako? Se zavedate, kako vpliva na vaše telo?

Zjutraj pozajtrkujte in tako spodbudite delovanje presnove ter zapolnite izpraznjene zaloge energije.
Zjutraj pozajtrkujte in tako spodbudite delovanje presnove ter zapolnite izpraznjene zaloge energije.FOTO: iStockphoto

Če ne jeste zajtrka, se nikar ne izgovarjajte, da nikoli nimate dovolj časa. Koliko minut vam vendar lahko vzame, da kosmiče prelijete z mlekom ali da polnozrnati kruh prekrijete z rezino sira? Po daljšem postu, ki ga telo ima med spancem, je pomembno, da spet zaužijete nekaj za telo nujno potrebnih hranil in tako ponovno zaženete prebavo, ki bo imela čez dan še veliko dela, ter se opremite z energijo, s katero lahko bolje pripravljeni stopite novim izzivom nasproti. Če zajtrka ne uživate, se že jutri odločite vstati petnajst minut prej.

Beljakovine in vlaknine vas bodo zasitile do kosila.
Beljakovine in vlaknine vas bodo zasitile do kosila. FOTO: iStockphoto

Pozneje boste manj lačni

Če zajtrk preskočite, ker menite, da boste tako čez dan manj lačni, saj se bo telo navadilo manj jesti, se začnite zavedati, da organizem ne deluje tako. Do kosila boste že sestradani, zato boste pojedli veliko več, kot je normalno. Ker boste imeli prazen želodec, vas bodo lažje premamile nezdrave, mnogo bolj kalorične možnosti. Najverjetneje boste morali kaj prigrizniti že pred kosilom, ne da bi lahko sedli za mizo in obrok zaužili v miru. Veliko več boste povrhu pojedli za večerjo, ravno ko bi se pravzaprav lahko prisilili, da jeste manj. Telo namreč gorivo potrebuje čez dan, in ne zvečer, ko se tako kot vi upočasnjuje in posledično hrano pogosteje shrani kot maščobne blazinice. Da bi se zjutraj res zasitili za čim dlje, posezite po kombinaciji beljakovin in vlaknin. Če boste dan že začeli tako zdravo, se boste takšnih navad veliko lažje držali tudi pozneje.

Lažje boste shujšali oziroma se boste težje zredili

Raziskava Univerze v Coloradu je pokazala, da je kar 78 odstotkov tistih, ki so uspeli shujšati in želeno težo nato tudi obdržati, uživalo zajtrk prav vsak dan, kar 90 odstotkov pa jih je zajtrk uživalo vsaj petkrat tedensko. Študija Univerze v Minnesoti je pet tisoč moških in žensk spremljala kar 18 let. Njihova dognanja so bila naslednja. Tisti, ki so zajtrkovali vsak dan, so se skoraj za polovico manj pogosto ukvarjali s čezmerno težo, imeli so tudi manj maščobe okoli trebuha. Na Univerzi v Essexu so preučevali navade otrok ter ugotovili, da so že otroci, ki ne zajtrkujejo, bolj pogosto pretežki. Kolikokrat jih vpisujemo na najdražje tečaje, pozabimo pa jih spodbuditi, da se navadijo prehranjevati zdravo.

Zdrav zajtrk spodbudi delovanje hormona, ki uravnava krvni sladkor.
Zdrav zajtrk spodbudi delovanje hormona, ki uravnava krvni sladkor. FOTO: iStockphoto

Vaša presnova bo delovala hitreje

Tudi presnova čez noč počiva in zajtrk njeno delovanje spet zažene. Ko ste lačni, se v telesu poveča količina hormona grelina, presnova pa se ustrezno upočasni. Če zjutraj ne boste jedli, pravzaprav ne boste ničesar zaužili tudi po petnajst ur, kar se že sliši slabo. Količina grelina bo previsoka, vaša presnova upočasnjena. Telo potrebuje hrano tudi, da spodbudi delovanje mnogih drugih procesov, ki bodo dolgo časa prav tako potekali okrnjeni. Ne bo se, denimo, izločalo dovolj encimov, ki sodelujejo pri presnavljanju maščobe. Zaradi vsega tega je preprosteje, če se sprijaznite, da je vaš organizem narejen tako, da mora zjutraj jesti. Če si boste vsako jutro pripravili zdrav zajtrk, si boste lahko privoščili tudi posladek. Prav na začetku dneva je, če se sicer prehranjujete zdravo, namreč najbolj priporočljivo potešiti željo po sladkem. Telo bo do večera veliko lažje predelalo vse, kar je škodljivega.

Imeli boste več energije

Navadite se zajtrkovati v eni uri po tem, ko vstanete. Tako boste svoje telo opremili z gorivom, ki vam bo dalo energijo. Zapolnili boste namreč izpraznjene zaloge glikogena. Na Šoli za javno zdravje Johns Hopkins Bloomberg pravijo, da se boste posledično lažje osredotočali, hitreje delali ter imeli več vzdržljivosti in moči. Bolje se boste počutili po vsakem zajtrku, vendar se boste delovnih nalog veliko lažje lotevali, če boste zaužili hrano, ki je bolj zdrava. Izberite torej polnozrnati kruh in kosmiče, manj mastne mlečne izdelke, sadje in oreške. Da bi svojo raven energije nato vzdrževali, si privoščite obrok na vsake tri do štiri ure, a najpozneje dve uri prej, preden zvečer ležete v posteljo.

Vaša raven krvnega sladkorja bo bolj uravnotežena

Na Univerzi v Minnesoti so ugotovili tudi, da imajo tisti, ki jedo zajtrk vsak dan, za 34 odstotkov manj možnosti, da jih prizadene sladkorna bolezen. Če po tem, ko že tako niste jedli čez noč, hrane ne zaužijete niti zjutraj, lahko to poslabša delovanje hormona inzulina, ki zmanjšuje količino glukoze v krvi. Posledično lahko raven krvnega sladkorja čez dan veliko bolj niha oziroma ga inzulin po vsakem nadaljnjem obroku veliko težje dovolj učinkovito zmanjšuje. Takšne motnje v presnovi lahko povzročijo kopico drugih zapletov tako s srcem in ožiljem kot tudi z očmi, mehurjem in ledvicami.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 643