Vizita.si
Umetna sladila so v marsičem, kar naj bi bilo brez sladkorja.
Zdravje

Tako umetna sladila vplivajo na vaše možgane in postavo!

L. E.
12. 08. 2016 09.56
9

Ker imajo umetna sladila malo oziroma skoraj nič kalorij, po njih pogosto posežejo tisti, ki so na dieti. A avstralska študija je pokazala, da to morda ni najboljša ideja in da bi bilo najpametneje povsem pozabiti na sladek okus.

Umetna sladila so v marsičem, kar naj bi bilo brez sladkorja.
Umetna sladila so v marsičem, kar naj bi bilo brez sladkorja.FOTO: Thinkstock
Umetna sladila naj bi na določen način vplivala na možgane.
Umetna sladila naj bi na določen način vplivala na možgane. FOTO: Thinkstock

Študija raziskovalcev z univerze v Sydneyu je pokazala, da umetna sladila niso najboljša rešitev, če moramo izgubiti kakšen kilogram, ki obremenjuje naše zdravje. Raziskovali so, kako umetna sladila vplivajo na možgane in ugotovili nekaj precej nepričakovanega.

Milijoni ljudi po vsem svetu vsak dan uživajo umetna sladila, kot so aspartam, kalijev acesulfam, neotam, natrijev ciklamat in saharin. Ker vsebujejo zelo malo, praktično nič kalorij so priljubljeni pri tistih, ki so na dieti. A študija je pokazala, da redno uživanje umetnih sladil lahko povzroči hiperaktivnost, nespečnost, povečano intoleranco na glukozo. Poleg tega se poveča potreba po sladkih živilih. Še več – umetna sladila naj bi povečevala apetit. Kar 30 odstotkov več kalorij naj bi uživali tisti, ki redno uživajo umetna sladila. Znanstveniki so ugotovili, da umetna sladila menjajo način, na katerega možgani zaznavajo sladek okus. Povečajo intenzivnost zaznavanja in telo si želi samo še več sladkega.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Povzeto: .. .Zaradi aspartama človek hlepi po ogljikovih hidratih, zato se začne rediti. Formaldehid se kopiči v maščobnih celicah, predvsem na bokih in stegnih. Nič čudnega, da nekateri ljudje tako težko shujšajo oziroma jim to sploh ne uspe. .. Ko temperatura aspartama preseže 30 °C, se lesni alkohol (metanol) v njem spremeni v formaldehid, nato pa v mravljično kislino, ki povzroči presnovno acidozo. (Gre za strup, ki ga najdemo v želu rdečih mravelj). Znaki zastrupljenosti z metanolom spominjajo na simptome multiple skleroze... Simptomi »aspartamske bolezni«, torej kronične zastrupitve z metilnim alkoholom, so neverjetno pestri, mednje pa sodijo: slepota, tinitus, odrevenelost udov, mišični krči, nerazločen govor, nejasen vid, bolečine v sklepih, glavoboli, tesnobnost, vrtoglavica, izguba spomina,... Zdaj lahko vidite, kako hitro lahko pacient v zgodnjih fazah zastrupljenosti z aspartamom prejme napačno diagnozo multiple skleroze, Alzheimerjeve bolezni, možganskega tumorja ali zgolj nevroze... Prvi poskusi, s katerimi so ugotavljali varnost aspartama, so razkrili izjemno pogostost možganskih tumorjev pri živalih, ki so jih hranili s snovjo, ki so jo pozneje na trg poslali pod imenom NutraSweet (pri nas se mnogi verjetno še spomnijo izdatno oglaševanega sladila Natreen)...
Povzročajo celo demenco.
Povzročajo celo demenco. Tega pa ni napisanega.
Annual deaths due to Aspartame or Sucralose: 0. Annual deaths related to excess sugars: Millions.
Marjan Širaj 14. 08. 2016 11.35
Včeraj gledal oddajo o sladilih in brez stranskih učinkov je bila samo Stevia,tudi Saharin ni zdrav.
JanezNovakJohn 14. 08. 2016 12.20
Stevija. Najbolje je brez vsega. Človek od sladkega in ne samo sladkorja zelo hitro postane odvisen.
Hudimana, prihaja pa tudi Sweetmyx, nevarnejši strup o omenjenih v prispevku, za povrh pa ga tolmačijo kot prehranski aditiv, kar pomeni da ga ni treba navesti na embalaži.Sweetmyx je hujši od aspartama in natrijevega glutaminata skupaj. Pomislite kam to vodi in koliko je še podobnih primerov. Problem so zakoni, ki dajejo prednost kapitalu. Toda ker je Senomyx izjavil, da gre ‘samo’ za prehranski aditiv, zakonodaja pa take aditive predstavlja kot nekaj nepomembnega, saj gre to bolj na roko prehranskim korporacijam, ki nato lahko stlačijo v prehransko verigo karkoli, se bo Sweetmyx lahko uporabljal brez posebnih preverjanj, ali je varen in kaj v telesu še povzroča. Sploh pa kaj recimo povzroča na dolgi rok ali v kombinaciji z drugimi kemikalijami, s katerimi nas umetni izdelki prehranske industrije tudi še osrečujejo. Izdelovalcu pa tudi ni treba navesti, katere sestavine vsebuje – saj zakon poskrbi, da je to poslovna skrivnost – oziroma kam ga bodo dodajali. Res čudovito. Zadošča, če izdelovalec kar sam zatrdi, da je Sweetmyx varen … ker on tako pač meni. Korporativni profit je važnejši od človeškega zdravja in življenja.
Najbolje je uživati doma pripravljeno hrano, nič industrijsko predelanega, nič rafiniranega... tudi brez sladkorja in strupenih umetnih sladil se da lepo živeti in ne boste verjeli - tudi shujšati brez stradanja...
Niso se ugotovili ali umetni sladkor vpliva na nase zdravje, ker nimamo sploh se dolgorocnih raziskav. Zaenkrat se niso ugotovili negativnega vpliva. Ta raziskava je bila delana na posameznikih s prekomerno tezo, ki so na dieti, zato uporabljajo umetna sladila. Ljudje imajo ze zaradi debelosti povecano intoleranco na glukozo in umetna sladila nimajo nic pri tem. Je pa res da pri nekaterih, sladilo povzroci zeljo po sladkem, vendar je to odvisno od posameznika.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049