Vizita.si
Redno umivanje rok bo zmanjšalo tveganje za okužbe z nalezljivimi boleznimi.

Zdravje

Kako umivanje rok ščiti pred boleznimi?

S.C.
26. 01. 2012 08.01
0

Umivanje rok nam vzame tako malo časa, hkrati pa ima številne pozitivne učinke na naše zdravje. Ne samo da na ta način odstranimo umazanijo z rok, preprečimo lahko tudi marsikatero nalezljivo bolezen.

Redno umivanje rok bo zmanjšalo tveganje za okužbe z nalezljivimi boleznimi.
Redno umivanje rok bo zmanjšalo tveganje za okužbe z nalezljivimi boleznimi.FOTO: iStockphoto

Redno in predvsem pravilno umivanje rok ima zelo pomembno vlogo pri ohranjanju našega zdravja. Poleg tega, da odstranimo vso umazanijo, ki se je nabrala na rokah ob dnevnih aktivnostih, namreč preprečimo tudi širjenje nalezljivih bolezni, ki se prenašajo že s samim dotikom druge osebe. Ko si manemo oči, brišemo nos ali jemo, vnašamo v telo škodljive mikroorganizme, zaradi katerih potem zbolimo. Gripa, bronhitis, meningitis ter hepatitis A so le nekatere izmed bolezni, ki jih lahko z umivanjem rok preprečimo ali vsaj zmanjšamo možnost za okužbo.

Otroke že od malih nog navadite, da si morajo redno umivati roke.
Otroke že od malih nog navadite, da si morajo redno umivati roke. FOTO: iStockphoto
Med mikroorganizme prištevamo bakterije, viruse, glive in praživali, ki jih s prostim očesom ni mogoče videti. Na celotni površini naše kože, še posebno na rokah, ker jih tudi najpogosteje uporabljamo, se nahaja na tisoče takšnih mikroorganizmov. Ob vsakodnevnih obveznostih prehajajo iz okolja na našo kožo, mi pa jih raznašamo naprej, med drugim tudi v lastno telo, na primer skozi oči, kožo, nos ali usta. Ravno zaradi tega je umivanje rok pred jedjo nujno. Ti mali povzročitelji bolezni namreč s hrano potujejo skozi celoten prebavni trak in nam povzročajo številne preglavice.

Pravilno umivanje rok

Pred umivanjem rok odstranite prstane in ostali nakit, roke zmočite pod tekočo toplo vodo, nato dozirate milo, najboljše je tekoče, ter ga nanesete po celotni površini dlani in zapestja, ne pozabite tudi na predele med prsti in pod nohti. Celoten potek umivanja rok naj traja od 20 do 30 sekund.

S hrano v telo vnašamo zdravju škodljive mikroorganizme.
S hrano v telo vnašamo zdravju škodljive mikroorganizme. FOTO: iStockphoto

Mokre roke lahko posušite pod toplim zrakom, kar je ponavadi mogoče v javnih toaletah, najbolje pa je uporabiti bombažno brisačo, priporočljivo je celo, da ima vsak član družine svojo, ki jo redno menja. Če se nahajate nekje, kjer voda in milo nista dostopna, imejte pri sebi čistilne robčke in si z njimi obrišite roke. Najbolj idealno pa bi bilo, da si po klasičnem umivanju roke razkužite še z dezinfekcijskim sredstvom.

Čeprav naj bi bilo za umivanje najboljše antibakterijsko milo, najnovejše raziskave kažejo, da temu ni tako, saj naj bi pripomoglo k razvoju bakterij, odpornih na antibiotike. Večina antibakterijskih sredstev, s katerimi si umivamo roke, namreč vsebuje triclosan, sestavino, ki sicer ubije slabe bakterije, žal pa tudi dobre, poleg tega pa ubija tudi človeške celice.

Kdaj si umiti roke?

Nujno si je treba umiti roke pred pripravo hrane, pred jedjo ali jemanjem zdravil, preden si vstavite leče v oči in tudi preden se dotaknete sveže rane. Prav tako si morate roke umiti po pripravi hrane, uporabi stranišča, dotikanju živali, previjanju otroka, zdravljenje ran, čiščenju stanovanja, obuvanju čevljev, pravzaprav po vsakem "umazanem" opravilu. Naj vam umivanje rok pride v navado in tudi otroke naučite, da bodo že v zgodnjih letih sami na ta način začeli skrbeti za svoje zdravje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602