Obstajajo dokazi o uporabi tamponov že v času Egipčanov iz 15. stoletja pred našim štetjem. Leta 1929 je dr. Earle Haas patentiral prvi moderen tampon, katerega je nekaj let kasneje odkupila Gertrude Tenderich ter ustanovila podjetje Tampax. Danes več kot polovica žensk po vsem svetu vsaj nekajkrat v življenju uporablja tampone.
Tamponi so običajno sestavljeni iz mešanice bombaža in rajona, ki sta vpojna in biokompatibilna materiala. Biokompatibilnost je oznaka za lastnost materiala, ki zagotavlja, da je material lahko prisoten v telesu brez da bi povzročal negativno reakcijo.
Kaj je študija odkrila?
V študiji je bilo raziskanih 30 tamponov 14 blagovnih znak z različnimi stopnjami vpojnosti, in prav v vseh kategorijah je bila odkrita prisotnost kovin. Koncentracije kovin so se razlikovale glede na to, kje so bili tamponi kupljeni (ZDA, EU ali Združeno kraljestvo), ekološki v primerjavi z neorganskimi in glede na blagovne znamke. V neorganskih tamponih je bila najdena večja koncentracija svinca, medtem ko je bila v organskih tamponih odkrita višja raven arzena.
Kako so se kovine znašle v tamponih?
Študija pravi, da bi kovine lahko prešle v tampone na več različnih načinov. Možno je, da so surovine kot sta bombaž in rajon, med proizvodnjo absorbirala kovine iz onesnažene vode, zraka ali prsti.
Druga možnost za prisotnost kovin pa je namerno dodajanje belila, pigmenta in antibakterijskega sredstva, do česar pride v proizvodnem procesu.
Kakšna so tveganja?
Čeprav smo dnevno vsi podvrženi nizkim ravnem strupenih kovin, študija kaže, da so ženske lahko nagnjene k večjemu tveganju zaradi uporabe teh izdelkov. Izpostavljenost kovinam povečuje tveganje za demenco, neplodnost, sladkorno bolezen in raka. Poškodujejo lahko jetra, ledvice in možgane, puščajo posledice na srčno-žilnem in živčnem sistemu, prav tako pa škodujejo tudi zdravju mater in razvoju ploda.
Kljub dejstvu, da ima koža vagine večji potencial za absorpcijo kemikalij kot koža na drugih delih telesa, so raziskovalci pojasnili, da zaenkrat še ne morejo potrditi, ali najdene težke kovine lahko prodrejo v telo in ali je uporaba tamponov nevarna za redne uporabnice.
Presenetljivo je, da kljub priljubljenosti tamponov po vsem svetu, na tem področju do sedaj ni bilo opravljenih veliko raziskav. Upamo lahko, da se bo s tem odkritjem to spremenilo.
Vizita e-novice
Vir: medicalnewtoday.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV