Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?

GINEKOLOGIJA IN PORODNIŠTVO

Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?

N.R.A.
25.07.2023, 5:00
0

Spontani splav je spontana izguba nosečnosti pred 20. tednom. Približno 10 do 20 odstotkov znanih nosečnosti naj bi se končalo s spontanim splavom. Toda dejansko število je verjetno višje, ker se veliko spontanih splavov zgodi zelo zgodaj v nosečnosti – preden ženska sploh ve, da je noseča.

Spontani splav je razmeroma pogosta izkušnja, vendar to dejstvo ženskam ne olajša okoliščin. Večina spontanih splavov se zgodi, ker se plod ne razvija po pričakovanjih oz. kot bi se moral. 

Vrste spontanih splavov

Zdravnik oz. ginekolog vam lahko diagnosticira naslednje vrste spontanih splavov:

Spontani splav: Izgubili ste nosečnost, vendar se ne zavedate nujno, da se je to zgodilo. Ni simptomov spontanega splava, vendar ultrazvok potrdi, da plod nima srčnega utripa.

Nosečnost
Nosečnost / FOTO: Shutterstock

Popoln splav: Izgubili ste nosečnost in vaša maternica je prazna. Dobili ste krvavitev in ste izločili fetalno tkivo. Vaš zdravnik lahko potrdi popoln spontani splav z ultrazvokom.

Ponavljajoči se spontani splav: So trije zaporedni spontani splavi. Prizadene približno odstotek žensk.

Grožnja splava: Vaš maternični vrat ostane zaprt, vendar krvavite in doživljate medenične krče. Nosečnost običajno poteka brez nadaljnjih težav. Vaš zdravnik vas bo bolj pozorno spremljal do konca nosečnosti.

Neizogiben spontani splav: Krvavite, imate krče in maternični vrat se je začel odpirati (širiti). Lahko vam uhaja amnijska tekočina. Verjeten je popoln spontani splav.

Spontani splav
Spontani splav / FOTO: Shutterstock

Simptomi spontanega splava

Večina spontanih splavov se zgodi pred 12. tednom nosečnosti. Morda se nujno ne zavedate, da imate spontani splav. Znaki in simptomi spontanega splava lahko vključujejo:

- krvavitev, ki napreduje od rahle do močne, lahko pride tudi do sivkastega tkiva ali krvavih strdkov,

- krče in bolečine v trebuhu (običajno hujši od menstrualnih krčev),

- bolečino v križu, ki se lahko giblje od blage do hude,

- zmanjšanje simptomov nosečnosti.

Najpogostejši simptomi anemije v nosečnosti
PREBERI ŠE

Najpogostejši simptomi anemije v nosečnosti

Če opazite katerega od teh simptomov, se nemudoma obrnite na svojega ginekologa. Svetovali vam bodo, da pridete v ordinacijo ali na urgenco. Večina žensk, ki ima v prvem trimesečju madeže ali krvavitve iz nožnice, lahko uspešno zanosi in donosi.

Kaj povzroča spontani splav?

Kromosomske nepravilnosti povzročijo približno 50 odstotkov vseh spontanih splavov v prvem trimesečju (do 13 tednov) nosečnosti. Kromosomi so drobne strukture v celicah vašega telesa, ki nosijo vaše gene. Geni določajo vse človekove telesne lastnosti, kot so pripisan spol, barva las in oči ter krvna skupina.

8 zgodnjih znakov nosečnosti
PREBERI ŠE

8 zgodnjih znakov nosečnosti

Med oploditvijo, ko se jajčece in seme združita, se združita dva niza kromosomov. Če ima jajčece ali semenčica več ali manj kromosomov kot običajno, bo imel plod nenormalno število le-teh. Ko oplojeno jajčece raste v plod, se njegove celice večkrat delijo in razmnožujejo. Nenormalnosti med tem procesom vodijo tudi do spontanega splava.

Večina kromosomskih težav se pojavi po naključju. Zakaj se to zgodi, ni povsem znano. Več dejavnikov lahko povzroči spontani splav:

- okužba,

- hormonska neravnovesja,

- nepravilna implantacija oplojenega jajčeca v vašo maternično sluznico,

- starost,

- nenormalnosti maternice.

Nosečnost
Nosečnost / FOTO: Adobe Stock

- vaš maternični vrat se začne odpirati prezgodaj v nosečnosti,

- dejavniki življenjskega sloga, kot so kajenje, pitje alkohola ali uživanje rekreativnih drog,

- motnje imunskega sistema,

- huda ledvična bolezen,

- bolezni ščitnice,

- sevanje,

- huda podhranjenost.

Ni znanstvenih dokazov, da stres, vadba, spolna aktivnost ali dolgotrajna uporaba kontracepcijskih tablet povzročajo spontani splav. Ne glede na vašo situacijo je pomembno, da se ne krivite za spontani splav. Večina spontanih splavov nima nobene zveze z nečim, kar ste storili ali niste storili!

Težave z geni ali kromosomi

Večina spontanih splavov se zgodi, ker se plod ne razvija po pričakovanjih. Približno 50 odstotkov spontanih splavov je povezanih z dodatnimi ali manjkajočimi kromosomi. Najpogosteje so težave s kromosomi posledica napak, do katerih pride po naključju, ko se zarodek deli in raste, ne pa težav, podedovanih od staršev.

Kaj se dogaja s telesom nosečnice?
PREBERI ŠE

Kaj se dogaja s telesom nosečnice?

Kako boleč je spontani splav?

Spontani splavi so pri vsaki ženski drugačni. Nekatere ženske imajo boleče krče, medtem ko imajo druge krče, podobne menstrualnim. Vrsta spontanega splava, ki ga imate, lahko vpliva tudi na vašo stopnjo bolečine. Na primer, če imate doma popoln spontani splav, boste morda imeli več ali manj bolečine kot oseba, ki je imela izostali spontani splav ali kirurški poseg za končanje nosečnosti.

Nosečnost
Nosečnost / FOTO: Dreamstime

Kateri so dejavniki tveganja za spontani splav?

Dejavnik tveganja je lastnost ali vedenje, ki poveča možnost, da oseba razvije bolezen ali stanje. Dejavniki tveganja za spontani splav vključujejo:

Vaša starost: Študije kažejo, da je tveganje za spontani splav 12- do 15-odstotno pri ljudeh v 20. letih in naraste na približno 25 odstotkov pri ljudeh do 40. leta. Večina s starostjo povezanih splavov se zgodi zaradi kromosomske nepravilnosti.

Zgodovina spontanih splavov: Če ste ga že imeli, imate 25-odstotno možnost, da boste imeli še en spontani splav (odstotek je le malo višji kot pri ženski, ki še ni imela spontanega splava).

Zdravstvena stanja: Določena zdravstvena stanja, kot so neurejena in nenadzorovana sladkorna bolezen, okužbe ali težave z maternico ali materničnim vratom, povečajo možnost spontanega splava.

O dejavnikih tveganja za spontani splav se posvetujte s svojim ginekologom. Po pregledu vaše zdravstvene anamneze se lahko pogovorite o vašem tveganju.

Koliko žensk ima spontani splav?
Koliko žensk ima spontani splav? / FOTO: AdobeStock

Koliko žensk ima spontani splav?

Med 10 in 20 odstotkov vseh znanih nosečnosti se konča s spontanim splavom. Večina spontanih splavov (80 odstotkov) se zgodi v prvih treh mesecih nosečnosti (do 13 tednov nosečnosti). Manj kot pet odstotkov spontanih splavov se zgodi po 20 tednih nosečnosti. Stopnja spontanih splavov je lahko višja, če upoštevate spontane splave, ki se zgodijo kmalu po implantaciji. Oseba se morda ne zaveda, da je noseča, ker krvavi približno v času menstruacije. Temu pravimo kemična nosečnost.

Kaj NE povzroči splava?

Rutinske dejavnosti, kot so te, ne povzročijo spontanega splava:

- vadba, vključno z visoko intenzivnimi dejavnostmi, kot sta tek in kolesarjenje,

- spolni odnos,

Je nosečnost po 40. letu dobra odločitev?
PREBERI ŠE

Je nosečnost po 40. letu dobra odločitev?

- delo pod pogojem, da niste izpostavljeni škodljivim kemikalijam ali sevanju: Pogovorite se s svojim zdravnikom, če vas skrbijo tveganja, povezana z delom.

Spontani splav zapleti

Krvavi madež in blago nelagodje sta pogosta simptoma po spontanem splavu. Nekatere ženske, ki spontano splavijo, lahko razvijejo okužbo v maternici. Temu pravijo septični splav. Znaki in simptomi te okužbe vključujejo:

- vročino,

- mrzlico,

- občutljivost spodnjega dela trebuha,

- izcedek iz nožnice z neprijetnim vonjem.

Lahko splav preprečite?
Lahko splav preprečite? / FOTO: Adobe Stock

Lahko splav preprečite?

Pogosto ne morete storiti ničesar, da bi preprečili spontani splav. Preprosto se osredotočite na skrb zase in za svojega otroka:

- Poiščite redno predporodno nego.

- Izogibajte se znanim dejavnikom tveganja za spontani splav, kot so kajenje, pitje alkohola in uživanje prepovedanih drog.

- Če imate kronično bolezen, sodelujte s svojo zdravstveno ekipo, da jo obdržite pod nadzorom.

Ali lahko zanosite po spontanem splavu?

Večina žensk (87 odstotkov), ki imajo spontani splav, ima pozneje normalno nosečnost in porod. Spontani splav ne pomeni nujno, da imate težave s plodnostjo. Ne pozabite, da se večina spontanih splavov zgodi zaradi kromosomske nepravilnosti, ne zaradi nečesa, kar ste storili.

Nosečnost
Nosečnost / FOTO: Shutterstock

Kako hitro lahko zanosite po spontanem splavu?

Odločitev o tem, kdaj začeti ponovno poskušati zanositi, je med vami, partnerjem in morda tudi ginekologom. Večina ljudi lahko ponovno zanosi po eni 'normalni' menstruaciji.

Pomembno je, da si po spontanem splavu vzamete čas za fizično in čustveno ozdravitev. Na voljo je svetovanje, ki vam pomaga pri soočanju z izgubo. Skupina za podporo ob izgubi nosečnosti je lahko tudi dragocen vir za vas in vašega partnerja. Vprašajte svojega ginekologa za več informacij o svetovanju in podpornih skupinah. Predvsem pa ne krivite sebe za spontani splav! Vzemite si čas za žalovanje.

8 sprememb, ki se lahko zgodijo v menstrualnem ciklu po štiridesetem letu
PREBERI ŠE

8 sprememb, ki se lahko zgodijo v menstrualnem ciklu po štiridesetem letu

Kaj storiti v primeru več spontanih splavov?

Če ste imeli tri spontane splave zapored, se posvetujte s svojim ginekologom o izvedbi testov, da bi ugotovili osnovni vzrok. 

Izguba nosečnosti je lahko zelo težka preizkušnja, ki vsebuje vrtiljak neprijetnih čustev. Čustveno zdravljenje po spontanem splavu je pogosto težje in dolgotrajnejše kot fizično zdravljenje. Vzemite si čas, ki ga potrebujete za žalovanje. Pogovorite se s svojim partnerjem, prijatelji in družino o svojih občutkih. Obkrožite se z ljudmi, ki vas podpirajo, ali poiščite strokovno svetovanje, ki vam bo pomagalo obvladati izgubo.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

Viri: mayoclinic, my.clevelandclinic & webmd