Vizita.si

BILO

Zdrav Lajf 11. 06. 2021 06.00

To so navade, s katerimi si uničuješ lase

Pogosto mislimo, da dobro skrbimo za svoje lase, in se niti ne zavedamo, kako škodljive so nekatere navade.

Novice 04. 06. 2021 07.40

Katarina Čas, kot je še niste videli

O Katarini Čas smo v preteklih letih veliko slišali, predvsem o tem, kako žanje uspehe v tujini. Med drugim je iz prve roke ugotovila, kako je videti snemanje v glamuroznem Hollywoodu, kjer je bila postavljena ob bok Leonardu DiCapriu, snemala je tudi z legendarnim Alom Pacinom. Tak življenjski slog pa s seboj prinaša tudi veliko stresa. Zdaj, ko se simpatična svetlolaska vrača pred kamere slovenskih ustvarjalcev, smo z njo poklepetali o tem in kaj jo je naučila globalna pandemija covida-19.

Prehrana 24. 05. 2021 06.00

5 ritualov, ki lahko povsem spremenijo vaše življenje!

Če določen čas delate iste stvari, postanejo del navade, vaš ritual. Jasno je, da niso vse navade dobre, a če so globoko zakoreninjene v vašo podzavest, se jim boste le stežka uprli. Zato je pomembno, da se zavestno trudite v svoje življenje vnesti tudi čim več zdravih ritualov. Predstavljamo pet takih, ki bodo obogatili vaš vsakdan in vaše življenje spremenili na bolje.

Naslovnica 21. 05. 2021 06.00

Rastlinska prehrana – kaj vsebuje in kje jo najdemo?

Ste že slišali za rastlinsko hrano in njene koristi za človeka, planet in živali? Danes je to tema št. 1 v svetu prehrane, zdravja in okoljevarstva, zato je pomembno, da razumete, zakaj in kako je ta prehrana postala pomembna.

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Naslovnica 18. 05. 2021 11.23

Vitamin D nadomeščajte vse leto

Dokazano je, da vitamin D pomembno vpliva na delovanje imunskega sistema, zato že vse od začetka epidemije covida-19 o njem potekajo številne raziskave in strokovne razprave. Ker večini slovenskega prebivalstva tega vitamina primanjkuje, strokovnjaki svetujejo, da ga nadomeščamo vse leto. Zaradi sodobnega načina življenja namreč tudi v toplejših mesecih na soncu ne preživimo tistega dela dneva, ko so sončni žarki dovolj močni za zadostno tvorbo vitamina D.

Duševne motnje 18. 05. 2021 06.00

11 simptomov anksioznih motenj

Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Duševno zdravje 14. 05. 2021 06.00

Pesimistična naravnanost ima močan vpliv na naše zdravje

Tisti, ki so podvrženi negativnimi misli in pesimistični naravnanosti, naj bi po novejši študiji imeli večje tveganje za razvoj koronarnih srčnih bolezni. Poglejmo si, kaj še razkriva študija.

POPovi zdravniki 07. 05. 2021 10.07

Izliv semenske tekočine z drobnimi kristalčki

Med zadnjima dvema izlivoma semenske tekočine sem opazil zelo drobne kristalčke rjavorumene barve. Pred tem teh težav nisem imel. Zanima me, kaj bi to lahko bilo.

Prehrana 07. 05. 2021 06.00

Kaj se zgodi, če uživate preveč beljakovin?

Beljakovine so nujno potrebne za normalno funkcioniranje našega telesa, vseeno pa lahko, kot pri vseh drugih stvareh v življenju, tudi tukaj pride do pretiravanja.

POPovi zdravniki 06. 05. 2021 15.09

Sključena drža

Imam vprašanje glede drže 90° pri svoji tašči. Leta 2019 je padla in si poškodovala vretence (mislim da L1). Dobila je opornico. Na kontroli je bilo ugotovljeno, da je vretence v redu zaraščeno.

Odnosi in spolnost 06. 05. 2021 06.00

Koliko seksa je preveč in kakšne so posledice? To pravijo strokovnjaki

Povprečna odrasla oseba ima spolne odnose 54-krat na leto, torej enkrat na teden, kaže študija iz leta 2017. Velikokrat se šalimo, da spolnih odnosov ne more biti preveč, zgolj premalo. Ampak ali je to res?

Prehrana 05. 05. 2021 06.00

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''

William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

Alternativa 04. 05. 2021 10.27

Prim. prof. dr. Zmago Turk, dr. med.: Gre za to, da je v integrativni medicini izjemen potencial

Zagotovo ste že slišali za alternativno medicino, manj verjetno pa je, da poznate tudi integrativno in komplementarno medicino. V poplavi informacij – preverjenih, pa tudi tistih nepreverjenih – nas je zanimalo, katere metode in oblike komplementarnega zdravljenja so sploh preverjene in znanstveno potrjene ter katere ne, navsezadnje pa, kako je to področje urejeno pri nas. Govorili smo s prim. prof. dr. Zmago Turkom, dr. med. revmatologije in akupunkturologom, ki velja za začetnika in enega največjih zagovornikov komplementarne medicine pri nas.

Naslovnica 04. 05. 2021 06.00

Testi na protitelesa za Covid-19 za domačo uporabo zaznajo tudi prisotnost protiteles po cepljenju

Pred časom so se v naših lekarnah pojavili testi na protitelesa za Covid-19 za domačo uporabo uglednega švicarskega podjetja LOMINA. Z njimi smo lahko preverili ali smo bili do sedaj že v stiku z virusom in ali se je naše telo nanj odzvalo s tvorbo protiteles. Po novem pa lahko z novo serijo testov, preverimo tudi ali je naše telo začelo tvoriti protitelesa po cepljenju.

Naslovnica 04. 05. 2021 06.00

Razvili revolucionarno zdravju prijazno razkužilo za roke in površine

Danes živimo v nenavadnem obdobju, na katerega se moramo zaradi epidemioloških razmer zelo hitro prilagajati. Človeštvo se spopada z mnogimi neznankami. Mnoge med nami bega, kakšna bo prihodnost človeštva. Bomo še lahko živeli normalnost, ki smo jo poznali pred leti? Bo lahko človek človeka še objel brez prisotnosti mask, cepiv in razkužil? Se bomo sploh še lahko družili v večjem številu in v zaprtih prostorih? Na nekatera vprašanja si prizadevajo odgovoriti tudi v slovenskem podjetju EKO GEA iz Šempetra v Savinjski dolini, v katerem so poiskali rešitve, ki so ljudem prijaznejše za zdravje.

Prehrana 03. 05. 2021 06.00

10 najboljših živil za ženske v srednjih letih

S staranjem se naš metabolizem upočasni, začnemo izgubljati mišično maso, prav tako pa se spreminja raven hormonov, kar povečuje naše možnosti za kopičenje maščob na trebuhu. Uživanje hrane, bogate z antioksidanti, vam lahko poleg redne vadbe pomaga pri zatiranju lakote in hrepenenja po sladkem, hkrati pa izboljša vaše splošno zdravje. Dr. Sarah Mirkin, pisateljica, ki se ukvarja z dietami in prehrano za ženske v srednjih letih, je za preventivo navedla svoja najljubša živila za ženske, starejše od 40 let.

Nasmeh zdravju 30. 04. 2021 06.00

Obstaja hrana, ki resnično povečuje spolno poželenje?

Od nekdaj je veljalo, da naj bi določena hrana povečevala spolno poželenje, a kot poudarja tudi nutricionistka v nadaljevanju, je dejstvo, da nobeno živilo samo po sebi tega ni zmožno storiti.

Zdravje 28. 04. 2021 08.07

To lahko naredite za svoje zdravje

Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2021 06.00

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''

Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Alternativa 22. 04. 2021 06.00

8 rastlin, ki lahko pomagajo pri virusnih okužbah

Zdravilne lastnosti eteričnih olj so že dolgo znane, zlasti v zimskih mesecih. Številna med njimi so se znašla pod lupo sodobnih znanstvenikov.

Psiha 20. 04. 2021 06.00

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''

Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Alternativa 19. 04. 2021 06.00

Kaj je kiropraktika in kako deluje?

Med ljudmi, ki iščejo alternative za lajšanje bolečin v hrbtu, večina izbere zdravljenje s kiropraktiko. Kaj je kiropraktika, kako deluje in predvsem, kaj je v ozadju te veje alternativnega zdravljenja?

Alternativa 15. 04. 2021 06.00

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi

Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.

Psiha 15. 04. 2021 06.00

Ko se ti zdi, da nimaš nikogar in se nihče ne zmeni zate ... Kako se spoprijeti z občutki osamljenosti?

Ta občutek naj bi se vse pogosteje pojavljal pri mlajši populaciji. Kaj lahko narediš sam, kdaj je dobro, da poiščeš pomoč, predvsem pa, česa se moraš zavedati?

Alternativa 12. 04. 2021 06.00

Rastlina, ki je veliko več kot zgolj dekoracija za dom

V starem Egiptu je bila poznana kot rastlina 'nesmrtnosti', kako nam pa lahko pomaga danes v sodobnem življenju?

Nasmeh zdravju 08. 04. 2021 06.00

Gašper Kramar: Prišel je trenutek, ko je bilo treba narediti spremembo

Ko je govora o velikih življenjskih spremembah, predvsem pa prelomnicah, v katere se včasih podamo sami, včasih pa nas vanje potisne življenje, vemo, da so te vse prej kot enostavne.

Zdravje 08. 04. 2021 06.00

Pri krvavitvi nikar ne delajte tega!

Krvavitev iz nosu se pri otrocih in odraslih pojavlja v enaki meri, pogosto pa že sam pogled na kri povzroči paniko, čeprav vsi vemo, da ta simptom ni nujno nevaren.

Naslovnica 07. 04. 2021 06.00

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne

Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

Simptomi in bolezni 02. 04. 2021 05.45

To so vzroki in načini zdravljenja nosnih polipov

Polipoza nosu je znana že tisoče let. Je razmeroma pogosta bolezen, vendar medicina še vedno išče ustrezen terapevtski pristop, saj se zdi, da se pri tovrstnem stanju ne odzivamo vsi ljudje enako.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049