Do

Prihaja poletje! Pazite se glivic!
Topli pomladni in vroči poletni dnevi, ki se nam bližajo, so kot nalašč primerni za razvoj glivic. Tako smo jim v tem obdobju še posebej izpostavljeni, predvsem na skupnih kopališčih, telovadnicah, zdraviliščih in v hotelih. Kako se pred njimi zavarujemo in kako jih zdravimo, smo povprašali dermatologinjo dr. Metko Adamič.

BEZEG
Bezeg so včasih imenovali tudi »zdravilna skrinjica kmečkih ljudi«. Gre namreč za zelo zdravilno rastlino, ki so jo cenile že naše babice. Pomaga pri sladkorni bolezni, nižanju vročine in prehladih, senenem nahodu, vzpodbuja delovanje znojnic, čisti kri...

Liposukcija ne sme biti zamenjava za hujšanje
Liposukcija nikakor ne pomeni hujšanja, pač pa odstranitev določene količine nakopičenega maščevja v podkožju in izboljšanje oblike telesa. Dr. Uroš Ahčan, kirurg, ki se ukvarja s plastično, rekonstrukcijsko in estetsko kirurgijo ter z zdravljenjem opeklin, nam je razložil, kakšne so prednosti in slabosti liposkucije.

Uživajte v aromatičnem bezgu!
Najprej smo odkrivali, kako zdrav je bezeg, pri katerih zdravstvenih težavah je najbolj učinkovit ter kdaj in kako ga lahko nabirate. Da boste bezeg lahko preizkusili tudi v praksi, vam ponujamo nekaj nasvetov, kako si ga lahko pripravite.

Mišičasti moški imajo manj možnosti, da zbolijo za rakom
Znanstveniki so s pomočjo raziskave, v kateri so daljši čas spremljali življenjski stil različnih moških, ugotovili da so tisti, ki imajo več mišične mase manj ogroženi pred rakom.

Za lepe sanje in miren spanec
Dvajsetega marca po vsem svetu obeležujejo Svetovni dan spanja in na ta način opozarjajo na pomen spanja in negativne učinke nespečnosti, za katerimi naj bi po svetu trpelo kar 30 do 45 odstotkov ljudi.

Zdrs medvretenčne ploščice
Zdrs medvretenčne ploščice oziroma hernija diskusa pomeni, da je del degenerativno spremenjene hrustančne medvretenčne ploščice zdrsnil iz svojega položaja in pritisnil na hrbtenjačo ali živčno korenino.

Se nam končno obeta zdravilo za raka?
Britanski znanstveniki so razvili virus, ki v telesu pokonča rakotvorne celice, pri tem pa ne poškoduje zdravih. Smo končno dobili zdravilo proti raku?

Razlik v zdravju med socialnimi sloji je vedno več
Zdravje celotne populacije v svetu in tudi v Sloveniji se izboljšuje, vendar se pri tem zdravje nekaterih skupin iz višjih socioekonomskih skupin izboljšuje hitreje. Zaskrbljujoče je, da se razlike na področju zdravja še naprej povečujejo.

Klima: Osvežitev ali zdravstvene težave?
Čeprav je šele maj, je že pasje vroče! Zato je klima še kako dobrodošla, še posebej v razgretih avtomobilih ali prostorih, ki so ves dan izpostavljeni soncu. Vendar pa je pri uporabi klimatskih naprav kljub temu potrebna določena mera previdnosti.

Kako 'preživeti' osebni poraz?
Šolsko leto se izteka, in prav to obdobje je eno najbolj stresnih predvsem za študente in dijake. Ne le, da imajo ogromno dela z oddajanjem še zadnjih izdelkov, izpiti in kontrolnimi nalogami, številni v tem obdobju doživijo tudi osebni poraz, če si na primer prislužijo popravni izpit.

Ne boste verjeli: kremni jogurt je bolj kaloričen od jagodne pite!
Če želite v poletje zakorakati vitki in seveda zdravi morate upoštevati nekaj pravil. S preprostimi prijemi lahko vnos kalorij zmanjšate in tako izgubite nekaj odvečnih kilogramov.

SMREKOVI VRŠIČKI
Da v domači lekarni ne smejo manjkati smrekovi vršički, so vedeli že zdravilci v starih časih. Sirup iz smrekovih vršičkov še danes velja za enega najboljših pomagal pri zdravljenju prehlada in kašlja.

Sončni žarki so nevarni
Ko je vaša senca krajša od telesa, se ne sončite, saj lahko prevelika izpostavljenost soncu povzroči kožnega raka, poškodbe oči in oslabi imunski sistem.

VIDEO: Recept Nuše Derenda za srečen zakon
V Sloveniji se po trinajstih letih zakona loči vsak tretji par. Nuša in Frenk Derenda pa sta skupaj že 23 let. Na njunem domu v Artičah smo izvedeli, kakšen je njun recept za uspešno zvezo.

Bodite pozorni na oznake GDA
Evropska komisija je zaradi naraščajočega števila ljudi s čezmerno telesno težo že pred leti dala pobudo, da bi na živilih predpisala obvezno označevanje hranilne vrednosti s t. i. oznakami GDA. Pri nas se je za takšno označevanje odločilo 12 podjetij.

Rak jajčnikov
Rak jajčnikov običajno prizadene ženske v meni, lahko pa se pojavi tudi pri mlajših ženskah.

Jagode za bleščeč nasmeh in lepo kožo
Jagode lahko uživate na tisoč in en način. A to še ni vse. Izvrstne so tudi za nego vaše kože. Vračajo ji sijaj, prožnost in čistijo pore. Več kot odlične so za mozoljasto kožo. Poskusite pa lahko tudi z romantičnim razvajanjem v jagodni kopeli in ne boste verjeli; z jagodami si lahko umijete zobe.

Ste tudi vi obsedeni z zdravo prehrano?
Ortoreksija ali obsedenost z zdravo prehrano je glavna značilnost novejše motnje prehranjevanja. Poplava informacij o tem, kaj je zdravo in kaj ne, je pomagala ustvariti ljudi, ki so obsedeni z vsem, kar je zdravo. Tudi pri tej motnji, kot pravi sociologinja Dragica Sternad, gre za boj s samim seboj.

JAGODA
Le kdo si v teh toplih dneh ne bi privoščil osvežilnih jagod?! Saj ta slasten sadež ni le okusen, ampak tudi zdravilen. Redno uživanje jagod namreč vrača koži sijaj, deluje odvajalno in čistilno ter krepi celoten organizem.

V zraku visoka koncentracija cvetnega prahu trav
Po podatkih inštituta za varovanje zdravja bo v lepem vremenu v zraku srednje visoka do visoka koncentracija cvetnega prahu trav, medtem, ko bodo koncentracije trpotca, divjega kostanja, kislice, koprive in večje količine iglavcev, nizke.

Koncentracija cvetnega prahu se bo povečala
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja bo od 22 do 28 aprila v zraku srednje visoka do visoka koncentracija cvetnega prahu hrasta, bora, smreke in v mestih platane, nizka koncentracija gabra, oreha, vrbe, bukve in lokalno divjega kostanja.

7 vitaminov, brez katerih ženska ne more živeti
V lekarnah je na voljo veliko različnih vitaminskih pripravkov in prehrambenih dopolnil, zato se je težko odločiti, katere med njimi bi morali izbrati in kateri bi nam res pomagali. Ponujamo vam izbor sedmih vitaminov, ki bi jih ženske morale jemati!

KOPRIVA
Koprivo so že od nekdaj uporabljali za čiščenje organizma, pospeševanje presnove in izločanje strupenih snovi iz telesa. Učinkovito deluje na sečne poti in odvaja vodo iz telesa. Njena lastnost je tudi ta, da znižuje krvni sladkor in pomaga pri revmatičnih bolečinah. Povezana pa je tudi s številnimi vražami.

Špinačo zamenjajte z bolj zdravo koprivo
Spomladanski čas je kot nalašč primeren za čiščenje organizma. To lahko storite z uživanjem koprivnega čaja ali drugih jedi iz kopriv. Z uživanjem koprive boste namreč svoje telo do poletja spravili v formo. Rezultat bo odlično počutje in čudovit zunanji videz.

Piknik malce drugače
Topli spomladanski dnevi so kot nalašč, da se odpovemo kuhinjskim loncem in si privoščimo piknik v naravi. Da pa vas ob koncu dneva ne bo tiščalo v trebuhu, si privoščite še kakšno družabno igro, kot denimo partijo badmintona ali pa se zapodite za žogo. Ponujamo vam nekaj opozoril za bolj 'zdrav' piknik.

Z odprtjem kopališč se poveča število okužb
Poletje se bliža, 16. maja pa bo svoja vrata odpirlo kar nekaj kopališč. Spet boste lahko uživali ob vodi in seveda v vodi. Da pa se veselje ne bo spremenilo v nočno moro, morate poskrbeti, da ne staknete kakšne okužbe.

Saj ni res! S kašljanjem izstrelite kar 20 000 virusov
„Roko pred usta,“ kot so nam govorili starši ni ravno dober nasvet, saj v njo izkašljate vse viruse. Te pa denimo z dotiki prenašate naprej. Najboljše je, če kašljate v robček ali v rokav. Tega se zagotovo spomnite naslednjič, ko boste kihnili ali kašljali. Pri tem namreč v zrak izstrelite kar 20 000 virusov.

VIDEO: Kako se zavarujete pred klopnim meningitisom?
Topli dnevi so na plan zvabili sprehajalce, pa tudi klope, ki vas lahko okužijo s klopnim meningitisom. Virusno vnetje osrednjega živčevja lahko pusti resne zdravstvene posledice, tudi paralizo. Pred njim se lahko zavarujete s cepljenjem in primerno zaščitno obleko ter repelenti, svetuje infektolog dr. Branko Šibanc.

Možganska kap
Možganska kap je posledica poškodbe dela možganov zaradi nezadostne preskrbe s kisikom.