Naj

Črevesje po 40. letu: kako obnoviti ravnovesje mikrobioma s 5 ključnimi navadami
Zdravje črevesja ni pomembno le za prebavo – vpliva na imunski sistem, razpoloženje, težo, raven energije in celo hormonsko ravnovesje.

Vitamin D, kortizol in vaša prebava: nevaren trikotnik, ki vas spomladi izčrpava
Sonce nas spomladi končno pogosteje pogreje, dnevi so daljši, narava se prebuja – a kljub temu se marsikdo počuti utrujen, brezvoljen, razdražljiv in brez energije.

Zdravniki osupli: Moški je 50 let jedel samo hamburgerje – rezultat vas bo šokiral
Neverjetna zgodba 71-letnika, ki je pojedel že več kot 35.000 Big Macov! Čeprav zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na nevarnosti hitre prehrane, je presenetljivo dobro zdravje upokojenega moškega dokaz, da morda ni vse tako črno-belo. Odkrijte njegovo nenavadno pot do rekordnega dosežka.

10 vsakodnevnih navad, ki krepijo duševno odpornost otrok (ne glede na njihovo starost)
Otroci danes odraščajo v svetu, kjer se vsakodnevno soočajo s številnimi izzivi – od šolskih pritiskov, socialnih primerjav do vplivov digitalnega okolja.

Preprosta meritev lahko reši življenje
Ko se večino časa sicer počutimo dobro, a smo morda kdaj utrujeni ali nas boli glava, to pogosto pripišemo stresu, neprespanosti ali starosti. Redko pomislimo, da bi bil vzrok za to lahko visok krvni tlak. Ker se pogosto ne kaže z opozorilnimi znaki, ga zlahka spregledamo. Redno merjenje krvnega tlaka je zato ena najpreprostejših, a dobrih navad, ki jih lahko vpeljemo v svoje življenje.

Zmernost na pikniku: tako boste uživali kot še nikoli
Piknik pomeni sproščenost, druženje, dobro hrano in stik z naravo. A hkrati pogosto prinese tudi preobilico sladkih pijač, mastnih jedi in prenajedanja, zaradi česar se lahko prijetno doživetje hitro konča z napihnjenostjo, utrujenostjo ali celo prebavnimi težavami.

Spomladansko sonce: kako se zavarovati pred sončnimi žarki?
Ko se po dolgi zimi pojavijo prvi sončni žarki, je občutek prijetne topline na koži pogosto nekaj, česar se veselimo vsi. A spomladansko sonce je lahko varljivo in pogosto podcenjeno.

Ne gre za dieto: to je edini način hujšanja, ki res deluje
Ljudje, ki želijo shujšati, lahko na spletu najdejo minsko polje nasprotujočih si nasvetov z neskončnim nizom novih diet in tako imenovanih vdorov. Spletna stran NHS priporoča sedem stvari, ki bi jih morali narediti, če poskušate shujšati - in štiri stvari, ki se jim morate izogibati.

Osteopenija in osteoporoza: vse, kar morate vedeti
Zdravje kosti pogosto postane tema pogovora šele, ko se pojavi bolečina, zlom ali diagnoza. A dejstvo je, da se izguba kostne gostote pri mnogih začne že v srednjih letih, popolnoma neopazno.

'Preveč stresno življenje imam' – kako se soočiti z njim?
V prejšnjem članku (link) smo ugotavljali, ali doživljaš pozitiven ali negativen stres; z drugimi besedami, ali te stres omejuje v življenju in pri soočanju z zahtevami okolja. Če doživljamo preveč negativnega stresa, to hitro postane hud problem, ki lahko vodi tudi v izgorelost (link). Čeprav stresa nikoli ne moremo povsem odpraviti, saj je globoko zakoreninjen in evolucijsko pogojen, lahko najdemo konkretne, učinkovite strategije, ki nam pomagajo pri razvoju boljšega odnosa do dela.

10 nasvetov za posameznike, ki delate z osebami z demenco
Življenje z demenco prinaša številne izzive, tako za osebo, ki jo doživlja, kot za njene svojce. Ključnega pomena je razumevanje, potrpežljivost in prilagojeno ravnanje. Vsekakor pa vse omenjeno nikakor ni lahko.

Notranji svet otrok: kako prepoznati stisko, še preden jo otrok izrazi
Otroci pogosto ne znajo ali ne zmorejo jasno izraziti svojih čustev, zlasti kadar gre za tesnobo, žalost, občutek nemoči ali stisko.

Kdaj je stres še normalen in kdaj postane nevaren?
Stres je naravni odziv, ki nas je pri življenju ohranjal tisočletja. Ko so se naši predniki še potikali po savani, je ravno stres – sploh pa odziv boja ali bega – omogočil, da smo se hitro odzvali na nevarnost in zbežali (ali pa se borili s situacijo). Sodobni svet pa je vse skupaj obrnil na glavo; kar je nekoč pomagalo, zdaj po nepotrebnem omejuje naše življenje in ogroža naše zdravje. Kaj je torej dober stres in kaj nevaren stres in, najpomembneje, kako se boriti proti njegovim škodljivim učinkom?

6 minut branja zmanjša ravni stresa za kar 68 odstotkov!
Ste vedeli, da je branje superhrana za vaše možgane, saj izboljšuje kognitivne funkcije, zmanjšuje stres, krepi spomin in osredotočenost ter širi besedni zaklad. Koristi pa ima tudi na vaše fizično in čustveno zdravje.

Zakaj najstniki izgorevajo?
Izgorelost med mladimi narašča; kar smo še nedavno povezovali s krutim korporativnim okoljem in nerealnimi službenimi pritiski, je danes realnost marsikaterega najstnika.

'Otrokom je treba prisluhniti in jim privzgojiti občutek za empatijo, pripadnost in sodelovanje'
11. in 12. aprila je v Žalcu potekalo tretje srečanje pedagoških delavcev desetih osnovnih šol, ki sodelujejo v pilotni fazi projekta Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi.

Zmerno z jagodičevjem: Koristi in pasti uživanja jagod
Jagodičevje, kot so jagode, je odličen vir vitaminov in antioksidantov, a kljub svojim koristim, je pomembno uživati jih zmerno.

Vztrajen kašelj: razkrivamo najpogostejše vzroke in kako ga obvladati
Ste že kdaj doživeli vztrajen kašelj, ki kar ni hotel izginiti? Dr. Ahmed, zdravnik splošne medicine, razkriva najpogostejše vzroke za to nadlogo, od virusnih okužb do refluksa in postnazalnega kapljanja. Spoznajte preproste, a učinkovite domače metode za lajšanje simptomov in kdaj je nujno obiskati zdravnika.

Premagovanje strahu pred testi: Praktični nasveti za boljše rezultate
"Zaupajte vase in v svoje zmožnosti," piše na testni poli, tvoja glava pa je prazna, čeprav si se več tednov prej obsesivno učil? Če si pred ali med testom že občutil razbijajoče srce, potne dlani in, najhuje, popolnoma prazno glavo, potem si že občutil testno anksioznost; občutek tesnobe, nedefiniranega strahu, ki te preplavi v testni ali izpitni situaciji. Gre za normalen odziv tvojih možganov - in da se ga premagati.

Tri tehnike sproščanja, ki resnično delujejo pri mladih
Joga in pol ure meditacije na dan? Večina mladih se ob misli na to zgrozi; kako naj sedim pol ure s svojimi mislimi, če se ne morem na nič osredotočiti niti za pet minut?

Šola kot varno zavetje: Zgodbe, ki gradijo na prijaznosti
Projekt Od Alje do Žana v šolah spodbuja medsebojno pomoč in prijaznost. Zgodbe učiteljev prikazujejo, kako majhne geste ustvarijo prijaznejše okolje, pomagajo pri premagovanju stisk in gradijo mostove med otroki. Vključujejo primere dobre prakse in poudarjajo pomen podpore v šolskem okolju.

Vsakodnevna rutina, ki vam tiho uničuje sklepe (in kako jo spremeniti)
Sklepi so temelj gibanja in stabilnosti, a jih pogosto začnemo ceniti šele, ko se pojavijo bolečina, togost ali omejena gibljivost. Težava je, da številne škodljive navade ponavljamo dan za dnem – ne da bi se zavedali, kako resno vplivajo na zdravje naših sklepov.

Kaj naredite po obroku? Morda delate napako!
Izogibanje prhanju, dremežu in drugim navadam po obroku lahko bistveno vpliva na vašo prebavo.

Imate povišan holesterol in uživate jajca?
V svetu prehranskih nasvetov se že desetletja govori o povezavi med uživanjem jajc in povišanim holesterolom. Pa so jajca res glavni krivec za visoke ravni holesterola v našem telesu?

Zdravje možganov: lahko zmanjšamo tveganje za demenco in kako?
Skrb za možgane je ključna za ohranjanje zdravja in dobrega počutja. Naučite se, kako zmanjšati tveganje za demenco in izboljšati delovanje možganov. Dr. Grant svetuje o spremembah v življenjskem slogu, vključno z zdravo prehrano, zadostnim spancem, vadbo in druženjem. Odkrijte praktične nasvete za boljšo osredotočenost, spomin in splošno kognitivno funkcijo.

7 pokazateljev, da imate zdravo prebavo in uravnoteženo črevesje
Zdrava prebava je več kot redno izločanje – je znak uravnovešenega mikrobioma, dobre absorpcije hranil in učinkovite presnove. Črevesje ni le prebavni organ, temveč pomemben imunski, nevrološki in hormonski center. Kot piše Mayo Clinic, stanje črevesja vpliva tudi na razpoloženje, težo in celo kognitivne funkcije.

Nenadna smrt v spanju: Vzroki in dejavniki tveganja
Nenadna smrt v spanju je lahko posledica različnih zdravstvenih stanj, kot so srčni zastoj, ki je najpogostejši vzrok, obstruktivna spalna apneja, epilepsija in možganska kap.

Kljub preizkušanju različnih diet, vadb in zdravil ni mogla shujšati.
Neuspešno hujšanje lahko ima presenetljiv vzrok: neravnovesje v črevesnem mikrobiomu. Ženska je poskusila številne diete in vadbe, a šele analiza črevesja je razkrila zakaj se kilogrami niso stopili. Strokovnjaki svetujejo spremembo življenjskega sloga za ponovno naselitev črevesja z koristnimi bakterijami.

Ne spreglejte! Kako prepoznati, kdaj otrok potrebuje pomoč (tudi če ne pove)
Otroci pogosto izražajo stiske na načine, ki niso vedno očitni. Ta članek razkriva tri ključne znake, ki jih morajo starši in skrbniki opaziti – spremembe v vedenju, fizični simptomi in težave s spanjem ali prehranjevanjem. Razumevanje teh signalov je prvi korak k nudenju podpore in pomoči otrokom, ki se soočajo z izzivi.

Razkrivamo: Katera priljubljena omaka je najbolj škodljiva?
Raziskava razkriva, katera omaka predstavlja največjo grožnjo za zdravje. Visoka vsebnost sladkorja in soli kečap uvršča na prvo mesto najbolj nezdravih omak. Majoneza in tatarska omaka imata prav tako svoje pasti, zlasti zaradi vsebnosti maščob. Če se odločite za omake, je zmernost ključnega pomena za ohranjanje zdrave prehrane.