danke

Preverite, kdo ste
Želite imeti večji nadzor nad tem, h katerim boleznim ste nagnjeni? Vas zanima, kakšne so vaše predispozicije za razvoj raka? Ali veste, kako se vaše telo glede na vaš genetski zapis odziva na zdravila? Veste, kakšen življenjski stil je tisti, ki vam daje možnosti za zdravo in dolgo življenje?

Preverite, kakšni so vaši telesni potenciali
Vsi, ki vas zanima, kaj je zapisano v vaših genih, se lahko prijavite na našo nagradno akcijo Kdo sem? in se potegujte za glavno nagrado paket DNK prihodnosti. Ta razkriva, ali ste nagnjeni h kakšni bolezni, kakšni so vaši telesni, umski potenciali in odziv vašega telesa na določena zdravila.

Kdo sem?
Danes ob 15.00 smo zaključili z zbiranjem prijav na nagradno akcijo Kdo sem?, kjer bomo enemu izmed bralcev podarili DNK Paket prihodnosti. Zmagovalca bomo razglasili v torek 13. novembra.

So za to krivi geni?
Za vašo prekomerno telesno težo so v resnici lahko krivi tudi geni. V študiji, ki so jo opravljali kar 20 let, so preučevali vpliv gena APOA2 in ugotovili, da se nekateri ljudje zaradi nasičenih maščob lahko zredijo veliko hitreje kot drugi.

Ocenite svoje zdravje kar v udobju lastnega doma
Obisk pri zdravniku je le redko prijetne narave, tudi če gre zgolj za povsem običajen pregled. Prav zaradi tega so strokovnjaki za vas pripravili spisek številnih metod, s katerimi lahko kakovost vašega zdravja ocenite kar v udobju lastnega doma.

Poznate zdravilne učinke jogurta?
Mnogi še kako obožujemo slasten okus jogurta, a le redko pomislimo tudi na številne zdravilne učinke, ki jih ta ponuja. Ste vedeli, da lahko z le enim obrokom na dan preprečimo pojav mnogih nevarnih bolezni?

Veste, kako do ravnega trebuščka?
Sanjate o ravnem trebuščku, pa kljub hujšanju ne dosežete tega ideala? Potem preverite, če sploh veste, kateri so tisti pravi koraki do lepega trebuščka.

V slavni družini nesreča ne počiva
James Redford, sin znanega igralca Roberta Redforda, je za las ušel smrti. Kar dve leti se je boril s hudimi bolečinami, pomoč pa je poiskal šele, ko je o svojih simptomih slišal govoriti po televiziji.

VIDEO: Preverite, ali ste zboleli za rakom debelega črevesja
Za rakom debelega črevesja in danke vsako leto zboli okrog 1400 ljudi, število obolelih pa se hitro veča. Ker bolezen nima značilnih simptomov, je izjemno pomembno, da se odzovete programu Svit in opravite test na prikrito krvavitev v blatu.

Kako preprečiti razvoj raka?
Za rakom pri nas letno zboli okoli 13 tisoč ljudi, približno 5700 pa jih zaradi ene od oblik te bolezni umre. Ob tednu boja proti raku strokovnjaki zato opozarjajo predvsem na zdrav življenjski slog, s katerim se je mogoče izogniti marsikateri obliki te velikokrat smrtonosne bolezni.

Pravočasno prepoznajte najpogostejše oblike raka
Število umrlih za rakom bi se lahko bistveno zmanjšalo z boljšo ozaveščenostjo, h kateri prav gotovo spada tudi prepoznavanje simptomov. Zgodnejša diagnoza namreč pomeni tudi večjo možnost preživetja.

Učinkovito nad zaprtje
Kdaj nas muči zaprtje? Ko je blato trše in njegovo odvajanje oteženo ter manj pogosto. Zdravi odrasli ljudje naj bi blato odvajali od trikrat dnevno do trikrat tedensko, majhni otroci nekaj pogosteje.

Veste dovolj o raku materničnega vratu?
Med 21. in 28. januarjem poteka letos že šesto leto zapored evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu pod okriljem Evropske zveze proti raku materničnega vratu (ECCA). Na srečo se v Sloveniji vsako leto znižuje število žensk, ki zbolijo za RMV, kar je zagotovo posledica vse večje ozaveščenosti, rednih pregledov in cepljenja.

Izognite se najbolj smrtonosnim rakom!
Najpogostejši raki niso vedno najbolj smrtonosni, a vendar se iz leta v leto zvišuje tako število rakavih bolnikov kot tudi smrti kljub vedno boljši diagnostiki in zdravljenju. Kako preprečiti in pravočasno odkriti najbolj smrtonosne oblike raka?

Rak, ki ga ne morete prepoznati in niti preprečiti
Nevroendokrini tumorji so nevarna in ljudem precej neznana oblika raka. Ker so začetni znaki bolezni neznačilni, je postavitev diagnoze izredno zahtevna, a prav zgodnja diagnoza znatno poveča možnost preživetja bolnika.

Laži, ki jih najpogosteje izrečemo zdravniku
Čeprav je zdravnik tisti, ki bi mu morali popolnoma zaupati in je pravzaprav za nas bolje, da mu povemo resnico, pa se pogosto zgodi, da mu kdaj kaj 'pozabimo' povedati. In katere so stvari, ki jih zamolčimo celo zdravniku?

Prepoznajte prve simptome možganskega tumorja!
Medtem ko je mogoče nevarno bulo na dojki ali modih zatipati in nevarno kožno znamenje videti, je možganski tumor skrit pred vašimi očmi. Kako torej vedeti, da v možganih nastaja nevarna tumorska tvorba? Kakšni so znaki, na katere morate biti pozorni?

Doc. dr. Boštjan Mlakar, dr. med.
Abdominalni kirurg in proktolog, ki letno opravi več kot 500 operacij, med katerimi prevladujejo operacije zadnjika, danke, širokega črevesa, kile in žolčnih kamnov.

Zakaj se redimo?
Zadnja raziskava potrošniških navad je pokazala, da lahko že samo ime prehranskega izdelka močno vpliva na našo odločitev, ali ga bomo kupili ali ne. Imena, ki se zdijo bolj zdrava, tako privabijo več potrošnikov in tega se prodajalci dobro zavedajo.

Pet vsakodnevnih navad, ki lahko povzročajo težave
Vsi vemo, da so kajenje, prekomerno uživanje alkohola, mastna hrana, premalo gibanja tisto, kar lahko sčasoma močno načne naše zdravje. A tudi nekatere na prvi pogled povsem nedolžne vsakodnevne navade nam lahko povzročijo preglavice.

Kako ublažiti stranske učinke zdravljenja raka?
Pri zdravljenju rakavih bolezni se zelo pogosto pojavljajo stranski učinki, ki močno vplivajo na kakovost življenja bolnika in uspešnost zdravljenja. Kateri so najpogostejši in kako naj se bolnik spopade z njimi?

Katere zdravstvene težave povzroča pisarniško delo?
Če je vaše delo takšno, da večino časa presedite in le poredko vstanete, potem na vas preti nekaj nevarnosti, pravijo raziskovalci. Preverite, katere so to!

Dejstva o raku, ki jih je dobro poznati
Vsako leto za različnimi oblikami raka zboli kar 12.000 Slovencev, umre pa jih nekaj več kot 5500. Tako se rakava obolenja uvrščajo med najpogostejše vzroke smrti pri nas. Več o tem, kako se izogniti rakavim obolenjem in kdo jim je najbolj izpostavljen, nam je povedala vodja Registra raka izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta.

Trije najpogostejši raki pri ženskah
Statistike kažejo, da je med ženskami pri nas še vedno najpogostejši rak dojke, na drugem mestu je rak kože, na tretjem debelega črevesja in danke. Pri uspešnem premagovanju bolezni pa je ne glede na tip rakavega obolenja ključnega pomena pravočasno prepoznavanje znakov in ustrezno zdravljenje.

Kolorektalnemu raku se lahko popolnoma izognete!
Črevo, zadnjica in izločanje so tema, o kateri se v našem kulturnem okolju ne govori veliko, kar je najverjetneje eden od razlogov, da ljudje s tovrstnimi težavami v Sloveniji ne gredo k zdravniku, dokler niso težave zares hude.

Štirje najpogostejši raki pri moških
Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Koliko rdečega mesa lahko pojemo?
Čeprav je rdeče meso bogat vir železa, pa lahko prekomerno uživanje vodi do bolezni srca in ožilja ter raka, opozarjajo britanski nutricionisti. Koliko rdečega mesa torej lahko zaužijemo?

Jogurt – najstarejši mlečni izdelek
Jogurt velja za najstarejši mlečni izdelek, saj je bil prvič omenjen že pred 7000 leti. Kljub temu da ga poznamo že toliko časa, pa njegove zdravilne lastnosti postajajo prepoznavne šele v zadnjih desetletjih. Zakaj je jogurt tako zdrav?

Zoperstavite se raku z ustrezno preventivo
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je rak najpogostejši vzrok smrti na svetu. Namen letošnjega svetovnega dneva boja proti tej bolezni je opozoriti na širjenje bolezni in na pomen preventive, zgodnjega odkrivanja ter zdravljenja.

Moški, preverite, kateri zdravniški pregledi so nujni!
Prepričati moškega, naj obišče zdravnika, je približno enako težko, kakor premakniti goro. Menijo, da pregledov ne potrebujejo, prav zato pa tudi pogosteje umirajo za določenimi boleznimi, ki so scer popolnoma ozdravljive.