del

Ostanite zdravi to zimo s temi vitalnimi vitamini
Tisto, kar pozimi vnesete v svoje telo, je lahko prav tako pomembno kot tisto, kar vanj nanesete. Hranila pomagajo telesu normalno delovati in ga ščitijo pred različnimi virusi in bakterijami. Še posebej pomembno je, da se osredotočimo na vitamine.

Ste vedeli, da se lahko preležaninam izognete?
Nepremičnost, nesposobnost zaznavanja bolečine ali pritiska na kožo, slabo prehranjevanje, zmanjšan vnos tekočine in dehidracija telesa, nezmožnost nadzorovanja izločanja blata in vode so najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek preležanin. Prepoznajte simptome preležanin.

Se vaši možgani starajo hitreje, kot je običajno?
Možgani so še vedno dokaj neraziskano polje znanosti. Znanstveniki in strokovnjaki nenehno preučujejo njihovo delovanje, razloge za različne bolezni in poškodbe, preprostih odgovorov pa včasih ni lahko najti.

Kaj se zgodi z vašim telesom, če vsak dan jeste oreščke?
Kdaj ste nazadnje uživali oreščke? Če je bilo dolgo časa nazaj, razmislite in preberite, zakaj bi jih morali vplesti v svojo prehrano!

Vaginalni mozolji – miti in resnice
Veliko žensk jih ima, a malo jih o tem govori na glas. Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o mozoljih tam spodaj.

Nepogrešljivi živili za krepitev imunskega sistema
Vkorakali smo v hladnejši del leta, v katerem se seveda vsi trudimo ohranjati svoje zdravje na optimalni ravni, pri čemer bi v prvi vrsti moral gledati in paziti na prehrano. Kako in s katerimi živili lahko okrepimo svoj imunski sistem?

Kaj je res in kaj ni, ko je govora o uživanju mesa?
Z nobeno stvarjo v življenju ni dobro pretiravati. Seveda enako velja tudi za meso, predvsem pa z zrezki. Slednji so hrana, ki je bogata s hranili, vendar pa vsekakor obstaja nekaj potencialnih slabosti, če jih uživamo preveč.

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?
Sestavni del ortodontske terapije je retencija oziroma vzdrževanje doseženega premika zob in ohranjanje njihove nove postavitve.

Zakaj ob hladnejšem vremenu začnejo boleti sklepi?
Ste kdaj pomislili, zakaj v sklepih rado začne boleti prav s padcem temperatur? Kako konkretno hladne temperature vplivajo na sklepe, kako je hladno vreme sploh povezano s povečano bolečino? Čeprav jasnih in konkretnih raziskav na to temo še ni dovolj, se zdravniki strinjajo, da obstaja kar nekaj teorij. Poglejmo si tiste najpogostejše.

Katere čaje bi morali piti za znižanje visokega pritiska?
Ste vedeli, da morda lahko nekateri čaji pomagajo znižati krvni tlak in so zelo zdravi za zdravje srca in ožilja?

Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?
Ste se kdaj vprašali, kako možgani vplivajo na črevesje in obratno, kako črevesje vpliva na možgane?

Raziskovanje lastne identitete: kdo sem in kam grem?
Najstniška leta so obdobje, ko se postavljajo temelji za vašo prihodnost. To je čas, ko se pogosto vprašate, kdo ste in kam želite iti v življenju. Raziskovanje lastne identitete postane ključnega pomena, saj vam pomaga razumeti sebe, svoje vrednote, interese in cilje.

Spregovorila, da bi pomagala drugim
Selena Gomez je večkrat spregovorila o svojih duševnih težavah, vključno z bipolarno motnjo, anksioznostjo in depresijo. V nedavnem intervjuju za revijo Vogue je delila, kako se sooča s svojimi duševnimi izzivi in poudarila pomembnost komunikacije. Selena trdi, da ji koristi pogovor z mlajšo sestro Gracie, ki ji prinaša svež in pozitiven pogled na svet.

Martinov praznik: tradicija, vino in druženje
Martinov praznik je dan, ki ga praznujejo v mnogih delih sveta, zlasti v Evropi. To je čas, ko se ljudje zberejo, da bi obeležili svetega Martina, zaščitnika vina in vinogradov. Praznik martinovanje ima bogato zgodovino in številne tradicije, ki segajo nazaj v srednji vek.

Rok Pavlič: Kaj naredi odličnega plastičnega kirurga?
V srcu slovenske lepotne medicine je ime, ki ni pogosto v medijskem središču, a je kljub temu med najbolj priznanimi – plastični kirurg Rok Pavlič. Raziskali smo, kako se je perspektiven študent odločil za svojo karierno pot, ki jo danes opravlja že več desetletij, in zakaj mu zaupa na stotine pacientk. Kaj torej naredi odličnega plastičnega kirurga?

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!
Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

'Slaba hrana ne obstaja!'
Zagotovo ste že slišali za 'kulturo diet' in njene škodljive posledice. Verjetno tudi veste, da popolno odpovedovanje eni hrani, enemu živilu ali skupini živil navadno vodi v ekstremna vedenja, ko pač enkrat posežemo po tovrstni hrani. O tem, zakaj ni nobeno pretiravanje dobro, še manj ekstremizem, zakaj se moramo enkrat za vselej odreči kulturi diet in zakaj slaba hrana sploh ne obstaja, je spregovorila tudi Stefani Sassos, ki je za Good Housekeeping napisala čudovito besedilo, ki ga povzemamo v nadaljevanju.

''Med operacijo možganov sem bil popolnoma buden''
Harry Forestell, voditelj CBC News New Brunswick at Six, je za cbc.ca napisal osebno izpoved. Zaradi Parkinsonove bolezni so mu operirali možgane, med samo operacijo pa naj bi bil popolnoma buden. Poglejmo si njegovo izpoved.

15 znakov, ki kažejo, da imate zamašen limfni sistem
Limfni sistem ni dobro poznan, a je izjemno pomemben del telesa. V telesu imamo namreč dvakrat več limfne tekočine kot krvi. Limfni tekočini pa rečejo tudi drugi krvni obtok. Tu je nekaj znakov, ki kažejo, da bi morali prečistiti svoj limfni sistem.

Ganljiva izpoved: ''Nisem samo preživela, sem zmagovalka''
Christini Miner je za womenshealthmag razkrila, zakaj se ni odločila za rekonstruktivno kirurgijo in zakaj ni želela prsnih vsadkov po odstranitvi dojk. Njeno glavno sporočilo je, predvsem ženskam, da ne potrebujejo vsadkov, da bi se počutile lepo. Mi pa poudarjamo, da je to vsekakor odlična izbira za vse ženske, ki jih ne želijo, nikakor pa ni nič narobe, če se zanje odločite! Toda poglejmo si Christinino zgodbo.

Je tudi vas v zadnjih dneh doletelo to?
Pričelo se je obdobje, v katerem so na področju splošnega zdravja vse oči uprte v imunski sistem. Bo zdržal pritiske virusov in bakterij? Nas bo uspel obvarovati pred boleznimi? To je v prvi vrsti odvisno od nas samih. Pa ne toliko od tega, kako izdatno se založimo s prehranskimi dodatki, z vitamini in raznimi napitki, temveč predvsem od našega odnosa do lastnega organizma. Kako torej še pravočasno prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema in kako poskrbeti, da bo ponovno obratoval s polno paro?

'Ženske postanemo s staranjem nezaželene, moški pa šarmantni, četudi smrdijo'
Pevka Nina Badrić je komentirala današnja merila lepote. Verjame, da so današnja mlada dekleta pod izjemnim pritiskom plastičnih operacij zaradi standardov na Instagramu.

Pomembna novica za študente
Prvi mesec novega študijskega leta je skorajda za nami in večina že ima vsaj približno ustaljen urnik predavanj in vaj. To pomeni, da je sedaj že precej jasno, koliko časa ti vzamejo študijske obveznosti, in na podlagi tega si lahko izdelaš načrt drugih aktivnosti, s katerimi si boš zapolnil/-a študentsko življenje. Ena najbolj perspektivnih možnosti je zagotovo študentsko delo, ki ne predstavlja samo začetka poti v finančno samostojnost, temveč lahko pomembno vpliva tudi na tvojo karierno pot. Kako se torej pravilno lotiti iskanja študentskega dela?

6 razlogov, zakaj telo zadržuje vodo, in kako jo izgubiti
Napihnjenost je včasih lahko posledica zadrževanja vode v telesu. Poglejmo podrobneje, kdaj in zakaj pride do tega pojava.

Nekdanja supermanekenka spregovorila o večletni borbi z rakom
Nekdanja svetovna manekenka Linda Evangelista je v nedavnem intervjuju delila več informacij o svojem zdravstvenem stanju. Štiri leta po operaciji, julija lani, so ji diagnosticirali raka na prsni mišici. V pogovoru je odkrito spregovorila o težavah, ki so sledile, vključno s kemoterapijo, radioterapijo in uporabo zdravil.

Kako vam lahko trend s TikToka pomaga pri duševnem zdravju?
Jungovska psihologija, poimenovana po švicarskem psihologu Carlu Gustavu Jungu, je ena osrednjih teorij o človeški psihi. Njegova teorija se osredotoča na razumevanje posameznikove osebnosti, notranjih konfliktov in poti do osebne rasti. Seveda je v zadnjem času tudi družbeno omrežje TikTok preplavil koncept 'dela s sencami' (ang. shadow work) in z njim dela na sebi. Kaj slednji zajema, je dober, slab, na kaj bi morali biti pozorni?

Kako ustaviti nepotrebne skrbi in začeti živeti v sedanjem trenutku?
Skrbi in stres so običajen del življenja, toda prekomerna skrb in tesnoba lahko negativno vplivata na naše duševno in telesno zdravje. Kako se torej ustaviti in začeti živeti v sedanjem trenutku?

Prehrana pri povišanem holesterolu – na kaj paziti, čemu se izogibati?
Povišan holesterol je ena od najpogostejših težav v sodobni družbi, ki lahko vodi do srčnih bolezni, ateroskleroze in drugih resnih zdravstvenih težav. Vendar pa lahko z uravnoteženo prehrano in spremembo življenjskega sloga zmanjšamo tveganje za bolezni.

'Vztrajnostni tek je kot prispodoba za življenje, korak sledi koraku''
Tukaj je težko pričakovani drugi del intervjuja s tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom. V tokratnem intervjuju o ustrezni hidraciji in prehrani, pripravljenosti, poškodbah in še marsičem. Vabljeni k branju.

Stvari, ki vam jih govori vaša tesnoba, a niso resnične
Naši možgani so izjemen organ, ki mu ni para. Hkrati pa organ, ki lahko včasih deluje proti nam, s tem, ko nam morda 'govori' stvari, ki niso nujno resnične. Posebej to velja za in pri posameznikih, ki se borijo s tesnobo.