di

Z otrokom nikoli na sonce brez zaščite!
Otroške kože do dopolnjenega prvega leta ne izpostavljajte sončnim žarkom! Če se temu ne morete izogniti, pa otroka obvezno zaščitite s primernim sredstvom!

Glavobol je lahko opozorilo
Glavobol pozna vsak. Blag do zmeren glavobol lahko s protibolečinskimi zdravili lajšate sami. Zavedati pa se morate, da lahko opozarja na hujše zdravstvene težave, zlasti kadar se stanje kljub zdravljenju ne izboljša ali se celo poslabša. Takrat je obisk pri zdravniku nujen.

Kaj je bolečina in kako se spopadamo z njo?
Bolečina je eden najpogostejših simptomov bolezni in poškodb. Nekatere vrste bolečin, ki nujno ne zahtevajo posveta z zdravnikom, lahko omilimo tudi sami z zdravili proti bolečini, ki jih lahko kupimo v lekarnah brez recepta.

Nosečnice v poletni vročini
Poleti se lahko temperature dvignejo tudi nad 30 stopinj. Takrat vsi iščemo senco in "dihamo na škrge", nosečnice pa vročino prenašajo še težje.

Jogurt lahko olajša vnetje nožnice
Glivično vnetje nožnice je ena izmed najpogostejših okužb pri ženskah. Do 25. leta starosti ima občasno glivično vnetje kar polovica žensk. Vnetje zdravimo z zdravili, ki jih predpiše ginekolog, pomagamo pa si lahko tudi z jogurtom!

Kozmetika za moške
Vse več moških se zaveda, da je videz kože odvisen od tega, kako zanjo skrbijo, zato se vse pogosteje odločajo za nakup kreme za obraz.

SLIVA
Slive vsebujejo veliko antioksidantov in drugih pomembnih snovi, zato veljajo za odlično hrano za živce, izboljšujejo prebavo in pomagajo odvajati vodo iz telesa. Slive, ki jih poznamo že skoraj 2000 let, prihajajo iz Azije.

ŠETRAJ
Šetraj so uporabljali že stari Grki in Rimljani in ga zanesli po vsej Evropi. Vsebuje eterična olja, ki so ga dodajali različnim dišečim vodam, kopelim in uporabljali kot parfum, pomešan s sivko in rožmarinom.

LUBENICA
Lubenica je eden izmed najbolj priljubljenih poletnih sadežev. Je izjemno zdrava, osvežilna, ima zelo malo kalorij in učinkovito čisti organizem. Uživate jo lahko surovo, v sadni solati. Blagodejne učinke lubenice pa so poznali že v zgodovini.

SIVKA
Dopust na Sredozemlju v poletnem času je kot nalašč za nabiranje sivke. Ko jo posušite, jo lahko uporabljate celo leto.

S sivko nad akne!
Sveže in dišeče sivkino olje je pravi balzam za dušo in telo. Lahko ga pripravite sami, shranite v okrasno stekleničko, ki vam krasi kopalnico, ali ga poklonite, kot ljubko darilo.

Jagode za bleščeč nasmeh in lepo kožo
Jagode lahko uživate na tisoč in en način. A to še ni vse. Izvrstne so tudi za nego vaše kože. Vračajo ji sijaj, prožnost in čistijo pore. Več kot odlične so za mozoljasto kožo. Poskusite pa lahko tudi z romantičnim razvajanjem v jagodni kopeli in ne boste verjeli; z jagodami si lahko umijete zobe.

Za bolnike vedno manj časa
Pogovarjali smo se z Andrejo Krpan, medicinsko sestro, ki skrbi za bolnika dobesedno. Ko potrebuje kozarec vode, ko mu je treba zamenjati pleničko, ga umiti, počesati, nahraniti … Dela vseh sedem dni na teden, v treh izmenah.

ČEMAŽ
Se radi sprehajate? Potem izkoristite priložnost in med sprehodom odtrgajte še nekaj lističev izjemno zdravilne rastline, ki raste skoraj po vseh gozdovih in travnikih v Sloveniji. To je čemaž, rastlina, ki je po vonju in zdravilnih učinkih zelo podobna česnu.

VIDEO: Preživite praznike bolj zdravo!
Prav zaradi prazničnih jedi imajo v tem času mnogi težave s prebavili, z bolečinami v trebuhu in z zgago, ki jo največkrat povzroči orehova potica. Če so orehi tudi za vas pretežki, si letos za spremembo omislite pehtranovo potico.

Makrobiotika: Hrano izbiramo glede na letni čas
Posebna pozornost makrobiotične prehrane je namenjena morskim algam, miso juhi ter polnovrednemu obroku. Ti telo napolnijo z energijo in zdravjem.

Vzpostavimo ravnovesje z makrobiotiko
Z makrobiotično prehrano, boste zlahka ustvarili zdravo ravnovesje v telesu. Ker makrobiotika temelji na jin jang načelu, s tem poudarja tudi povezanost letnih časov z našim organizmom.

Škodljivost soli v prehrani
Slovenija se z 12 do 13 gramov porabe soli na dan uvršča med večje porabnike soli v Evropi in presega priporočeni dnevni vnos.