izobraževanje

Ksenija Šelih Martinec, dr. med.
Ginekologinja, ki ima s področja ginekologije in porodništva že skoraj dvajset let izkušenj ter si je znanje pridobivala na priznanih mednarodnih šolah in kongresih. Poleg tega svoje znanje širi še na področje osteoporoze in medicinske estetike.

Veste dovolj o raku materničnega vratu?
Med 21. in 28. januarjem poteka letos že šesto leto zapored evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu pod okriljem Evropske zveze proti raku materničnega vratu (ECCA). Na srečo se v Sloveniji vsako leto znižuje število žensk, ki zbolijo za RMV, kar je zagotovo posledica vse večje ozaveščenosti, rednih pregledov in cepljenja.

Darja Nagode, hipoterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave
Darja Nagode je nevrofizioterapevtka, ki izvaja individualno razvojno-nevrološko obravnavo otroka (učenje pravilnih vzorcev gibanja) ter individualno učenje njegovih staršev za pravilno negovanje in sodelovanje z njim.

Preverite, ali ste izpostavljeni tveganju za osteoporozo
Osteoporoza je tiha in zahrbtna bolezen, za katero praktično ne vemo, dokler si prvič ne zlomimo katere od kosti. Kako se pred boleznijo zaščititi in kako z njo živeti, smo povprašali Dušo Hlade Zore, dr. med., predsednico Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije.

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

Mag. Sergej Kajumov, dr. med.
Iridiolog, ki se s pomočjo iridodiagnostike in elektroakupunkture po dr. Vollu ukvarja z zgodnjim odkrivanjem vzrokov bolezni ter z zdravljenjem s pomočjo izopatije in homeopatije.

Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
Psihiatrinja, ki se ukvarja z diagnostiko in zdravljenjem psihičnih bolezni pri odraslih.

Tatjana Puc Kous, dr. med.
Gastroenterologinja, ki se že več kot 20 let ukvarja z zdravljenjem bolezni prebavil in jeter odraslih. Trenutno je edina v Sloveniji, ki opravlja 24-urno meritev kislosti v želodcu pri odraslih in vstavlja silikonske želodčne balone za hujšanje.

Maruska Reiter, dr. med.
Homeopatinja in aromaterapevtka, sicer specialistka za anestezijo in intenzivno medicino na kliniki na Dunaju, ki v svoje redno delo na področju intenzivne medicine integrira tudi aromaterapijo.

Doc. dr. Boštjan Mlakar, dr. med.
Abdominalni kirurg in proktolog, ki letno opravi več kot 500 operacij, med katerimi prevladujejo operacije zadnjika, danke, širokega črevesa, kile in žolčnih kamnov.

Tanja Križaj
Fizioterapevtka, katere delo obsega predvsem zgodnjo terapijo dojenčkov z motnjo v razvoju drže in gibanja. Vodi terapije otrok in izobraževanje staršev za pravilno ravnanje z njihovimi otroki (handling).

V UKC LJ dobili sodoben simulacijski center
V ljubljanskem kliničnem centru so bogatejši za sodoben simulacijski center, namenjen izobraževanju in usposabljanju vseh zdravstvenih profilov.

V srce so ji vbrizgali lepilo!
Ko so zdravniki odkrili, da ima Jamie na srcu ogromen tumor, ki se je začel razraščati celo zunaj srca, ji niso mogli pomagati ne tako, da bi tvorbo operativno odstranili, ne s presaditvijo srca. Ko so že mislili, da ni nobenega upanja več, se je eden od njih spomnil na nenavadno rešitev – lepilo, s katerim bi tumor preprosto zalepili.

Smučajo kljub okvari vida
Čeprav je smučanje na prvi pogled šport, ki naj ne bi bil primeren za ljudi z okvaro vida, se v Sloveniji s tem športom aktivno ukvarja kar nekaj slepih in slabovidnih.

Ob odkritju diabetesa ukrepajte takoj!
Pri sladkorni bolezni je pomembno, da bolniki čim bolje poznajo bolezen in jo znajo nadzorovati. V Sloveniji imajo na voljo kar nekaj institucij, na katere se lahko obrnejo, poleg tega pa jim je na razpolago tudi DIA-FON, svetovalni telefon za vse diabetike.

Kontracepcija je skupna odgovornost
Mednarodna raziskava je pokazala, da v večini tako fantje kot dekleta menijo, da gre za skupno odgovornost, je v pogovoru za STA dejala ginekologinja Bojana Pinter. Pri 17 letih ima polovica mladostnikov že spolne odnose, dodaja.

Poznavanje simptomov limfoma rešuje življenja!
Limfom je sicer zahrbtna bolezen, a je ob pravočasnem odkritju v glavnem ozdravljiva. Kako pravočasno prepoznati simptome in dovolj zgodaj začeti z zdravljenjem, nam je razložila dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
Psihologinja, ki se pri svojem delu se srečuje z otroki in mladostniki, ki imajo najrazličnejše težave, ter njihovimi starši.

Hrana bi morala biti nadzorovana
Kakovost hrane na naših prodajnih policah je iz dneva v dan bolj vprašljiva. So podatki, ki jih ima na voljo kupec, resnični? Glede na uporabo pesticidov, kemikalij, obsevanja hrane in drugih prehranskih dodatkov je dandanes težko reči, da jemo zdravo.

Bolniki in stroka za ustanovitev sklada za zdravljenje redkih bolezni
V Evropi poznajo več kot 4500 različnih redkih bolezni. Gre večinoma za dedne bolezni, v Sloveniji na primer za posamezno boleznijo oboleva po nekaj bolnikov.

Jamie Oliver v boju proti debelosti
Jamie Oliver je prejel nagrado za svoj trud, da bi ljudje sprejeli bolj zdrav način prehranjevanja in kuhanja. Jamie se namreč trudi zmanjšati število predebelih ljudi, ki vsako leto raste.

Šamana, zdravilca in svečenika
Jelka in Drago Zorman sta velika mojstra reikija, posebna zdravilca in šamana. Nista jima tuji psihokineza, regresija, hipnoza, eksorcizem, hoja po žerjavici, kristali in najrazličnejše preobrazbe telesa in duha.

Zakaj moški plačujejo za seks?
Raziskovalci, ki si želijo zaustaviti trgovino z belim blagom in preprečiti prostitucijo, raziskujejo, zakaj moški plačujejo prostitutkam za spolne usluge. Preberite, do kakšnih ugotovitev so prišli!

Kako se soočiti s strahom pred izgubo službe?
Strah pred izgubo službe je v zadnjih časih vse bolj razširjena problematika. O tem, kako se kaže, kako se je s strahom treba soočiti in kako sprejeti morebitno odpoved, smo se pogovarjali s psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Danica Avsec, dr. med.
Anesteziologinja in specialistka intenzivne medicine, ki opravlja nalogo direktorice Zavoda RS za presaditve organov in tkiv.

Umetna prekinitev nosečnosti
"Zdravniki bi radi naredili kar se le da malo splavov. Najraje nobenega. Toda ženske morajo imeti pravico do splava," pravi dr. Sašo Drobnič.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Razlik v zdravju med socialnimi sloji je vedno več
Zdravje celotne populacije v svetu in tudi v Sloveniji se izboljšuje, vendar se pri tem zdravje nekaterih skupin iz višjih socioekonomskih skupin izboljšuje hitreje. Zaskrbljujoče je, da se razlike na področju zdravja še naprej povečujejo.

Dojenje in umrljivost dojenčkov
Pričetek z dojenjem v prvi uri po porodu lahko v veliki meri prepreči umrljivost dojenčkov.