kaj

Poletno sadje, ki ga vsi obožujemo, je odlično za naše zdravje
Že dolgo vemo, da češnje in drugo koščičasto sadje zagotavljajo vrsto osnovnih vitaminov in mineralov. Toda tu je še nekaj razlogov, da poskrbite, da so na vašem jedilniku.

Prostočasne dejavnosti in aktivnosti, s katerimi se lahko zaposliš to poletje
Poletje je čas počitnic, ko šolarji in dijaki uživate v zasluženem oddihu od šolskih obveznosti. A kaj hitro lahko postane dolgčas, kajne? Poglejmo si, kako si lahko krajšate čas.

Naj vam nikar ne pokvarijo poletja
Nekateri se skrajno veselijo poletnega časa, drugi malo manj. Razlog so seveda tudi poletne alergije, med katerimi je najbolj težavna seveda alergija na sonce. Kako si lahko pomagamo, kaj moramo vedeti o poletnih alergijah in predvsem, kako se lahko zaščitimo?

Zato vas imajo 'komarji' raje kot druge
Imate občutek, da vas komarji pikajo bolj kot druge ljudi? Za tem morda dejansko stoji znanstveni razlog.

Ekstremna vročina lahko privede do nepričakovanega simptoma
Določena zdravstvena tveganja, ki jih prinese poletje, so nam znana – sončne opekline, vročinski udar in denimo dehidracija. Manj pogosto pa govorimo o precej pogosti težavi in simptomu, ki se pojavi, ko narastejo temperature – driski.

Kakšne so prednosti tuširanja s hladno vodo?
Zagotovo ste, če ste prisotni na takšnih ali drugačnih družbenih omrežjih, v zadnjih mesecih zasledili trend tuširanja s hladno vodo.

10 znakov, da imaš lažnega prijatelja
Tvoj najboljši prijatelj mora biti tvoj največji 'oboževalec', ne največji tekmec. In obratno! Pravo prijateljstvo pomeni, da se s človekom razumemo, ga sprejemamo, smo za njegove uspehe veseli in znamo biti z njim tudi v bolj neprijetnih situacijah. Kako vedeti, da prijateljstvo ni pravo?

Kaj narediti, ko vas opeče sonce – jogurt, soda ali aloe vera?
Najboljša je preventiva – zadrževanje v senci v najbolj kritičnih urah, krema za sončenje in veliko hidratacije. Toda če pride do najhujšega in vas opeče, kaj izbrati? Kaj pomaga? Hitrih rešitev kot pri vsem ostalem v življenju ni.

Kaj pravi znanost o tako imenovani protivnetni dieti?
Kronično vnetje je povezano s povečanim tveganjem za kronične bolezni, kot so diabetes in bolezni srca. Živila, ki so bogata z antioksidanti ali omega-3 maščobnimi kislinami, naj bi bila protivnetna. Kaj je torej res in kaj ni pri tako imenovani protivnetni dieti?

Ste jezni in se ne morete pomiriti? Pomaga vam lahko ta trik
Že od nekdaj so se ljudje trudili odkrivati tehnike obvladovanja jeze. Sodobne tehnike vemo, da vključujejo najrazličnejše metode – vadbo na boksarski vreči, umetnostne načine in druge. Navsezadnje pa lahko trik najdemo tudi v japonski kulturni tradiciji.

Koraki za preprečevanje raka, s katerimi lahko začnete že danes
Kakšne in katere navade pomagajo preprečevati raka? Na vse seveda ne moremo vplivati sami, veliko navad pa nam lahko vsekakor pomaga! Spletni portal healthista razkriva spremembe življenjskega sloga, ki dokazano preprečujejo raka.

Tudi fantje imajo svoje negotovosti, te so ene izmed njih
Oba spola sta včasih negotova glede svojega videza in svoje privlačnosti. A če priznamo ali ne, na fante pri tem velikokrat pozabljamo. Da, tudi oni imajo svoje negotovosti in čas je, da o tem spregovorimo.

Zato poleti potrebujemo več vode
V teh vročih in soparnih mesecih je naša najpomembnejša skrb ustrezna hidratacija telesa. Naše telo poleti potrebuje več tekočine kot običajno, da ohrani svoje normalno delovanje in se učinkovito sooči z izzivi visokih temperatur. Zakaj je sploh potrebne (ustrezna) tekočina?

Kako zdrava je mikrozelenjava?
Ste že slišali za mikrozelenjavo? Poznate njeno sestavo, hranila in kaj vse vsebuje? Poglejmo si bolj podrobno, predvsem pa, kako zdrava je ta vrsta zelenjave.

Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?
Spontani splav je spontana izguba nosečnosti pred 20. tednom. Približno 10 do 20 odstotkov znanih nosečnosti naj bi se končalo s spontanim splavom. Toda dejansko število je verjetno višje, ker se veliko spontanih splavov zgodi zelo zgodaj v nosečnosti – preden ženska sploh ve, da je noseča.

Navade ljudi, ki skoraj nikoli niso utrujeni
Če se nam pogosto dogaja, da se počutimo utrujeni, brezvoljni, čustveno ali mentalno izčrpani, je zdaj idealen čas, da spremenimo svoje navade, zaradi katerih smo samo še bolj utrujeni. Pri tem pa nam bodo zagotovo pomagali spodnji nasveti, ki jih običajno upoštevajo tisti, ki kar prekipevajo od življenjske energije. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj se zgodi, če vsak dan jemo sladoled?
Tudi vi obožujete sladoled? Kaj se zgodi, če ga jemo vsak dan?

10 naravnih sestavin, ki pomagajo odgnati komarje
Doma narejeni repelenti proti komarjem lahko pomagajo odgnati žuželke. Treba pa je omeniti, da lahko nekatere naravne sestavine povzročijo draženje, če imate občutljivo kožo, zato previdno.

10 znakov, da ste v zdravem odnosu s seboj
Če bi vam rekli, da naštejete vse ljudi, ki jih imate radi, koliko časa bi trajalo, da bi omenili tudi sebe?

Veste, kaj je indeks UV?
Poleg dnevnih temperatur vremenska poročila običajno vsebujejo UV opozorilo za določen čas. Toda, kaj indeks UV dejansko pomeni, kaj lahko iz njega razberemo in zakaj je tako pomemben?

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno
Vročinska izčrpanost, ki lahko vodi do vročinskega udara, je lahko smrtno nevarno stanje, ki pa se mu največkrat lahko izognemo! Glede na to, da se približujemo vročemu poletju, je pomembno, da se zavedamo pomena preventive!

Kaj se zgodi, če ne jemo zajtrka?
Vsi vemo, da naj bi bil zajtrk najpomembnejši obrok dneva, toda, ste se vprašali, zakaj?

Vnetje debelega črevesa, ki povzroča drisko
Mikroskopski kolitis je vnetje debelega črevesa, ki povzroča dolgotrajno vodno drisko. Motnja je dobila ime po dejstvu, da je treba tkivo debelega črevesa pregledati pod mikroskopom, da bi ga identificirali, saj je tkivo lahko videti normalno s kolonoskopijo ali fleksibilno sigmoidoskopijo.

Ste že slišali za to bolezen?
Bolezni shranjevanja glikogena so skupina redkih dednih stanj, ki lahko povzročijo pogosto nizek krvni sladkor, mišično oslabelost in poškodbe jeter.

V tem primeru jutranja slabost ni normalna
Med nosečnostjo je jutranja slabost povsem običajna in neškodljiva. Četudi je lahko precej neprijetna, običajno izzveni v 12 tednih nosečnosti. Hiperemeza gravidarum pa je skrajna oblika jutranje slabosti, ki med nosečnostjo povzroča hudo slabost in bruhanje. Ni običajna, niti normalna in pogosto zahteva bolnišnično zdravljenje.

To naj bi bile najslabše pijače za naše zdravje
Če morda še gledamo, kaj jemo, pa smo mnogokrat premalo pozorni na to, kaj vse spijemo. Veliko dodatnih kalorij, predvsem pa nezdravih, v telo vnesemo tudi z raznoraznimi napitki.

Poletje je idealen čas, da se lotiš tega
Saj veš, kako čez šolsko leto jamramo, da nimamo časa za velike projekte, umetnost ali preproste stvari, ki bi se jih radi lotili? Poleti pa imamo navadno kar naenkrat ogromno časa, a na koncu se rado zgodi, da ne naredimo kaj preveč, kajne? Naj bo to poletje drugačno.

Spreminjanje nefunkcionalnih vzorcev – kje začeti?
Ko je govora o lastnostih, ki se prenašajo skozi družinsko drevo, imamo največkrat v mislih telesne značilnosti, poklice, talente ... Manjkrat pa pomislimo na navade, obrambne mehanizme, načine čustvovanja in vzorce odnosov, ki nam v veliki meri krojijo življenje. Na srečo lahko z ustrezno obliko dela na sebi nefunkcionalne (destruktivne in negativne) vzorce presežemo in tako preprečimo, da bi jih prenašali na naslednje generacije.

Razmišljate o operaciji zmanjšanja prsi?
Operacija zmanjšanja prsi, znana tudi kot redukcijska mamoplastika, odstrani maščobo, tkivo dojke in kožo iz prsi. Tistim s (pre)velikimi prsmi lahko operacija zmanjšanja prsi olajša nelagodje in izboljša videz. Ne, ne gre se zgolj za 'estetsko' težavo, temveč imajo lahko ženske s (pre)velikim oprsjem težave tudi z denimo hrbtenico, vratom, rameni, trebušnimi mišicami in drugim.

Kaj je struktura in zakaj jo potrebuješ?
Kaj lahko letos narediš drugače, da poletje ne bo šlo preprosto mimo tebe? Česa se moraš lotiti, za kaj se zavzemati? O tem je tokrat v prvem videu ta mesec spregovoril naš Oskar.