navzven

Soodvisni odnosi: Zakaj lepa dekleta ljubijo barabe?
Odnosi z drugimi so že od nekdaj kompleksni, prežeti z najrazličnejšimi čustvi, vzdušjem, doživljanjem in igrajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje. Poznamo več vrst odnosov, ampak zagotovo je eden od najbolj »uničujočih« soodvisni odnos, v katerem bomo vedno znova podoživljali vso preteklo bolečino. Kako jo premagati?

Kakšno je življenje z visoko funkcionalno depresijo?
Posameznik, ki se bori z visoko funkcionalno depresijo, doživlja veliko simptomov velike depresije, vendar so ti nekoliko manj izraziti. To osebi omogoča, da v veliki meri normalno opravlja vsakodnevne obveznosti, hodi v službo, študira, skrbi za družino in ima normalne socialne stike. Navzven lahko deluje brez posebnosti, se pa bori v svoji notranjosti.

Kako v svojem življenju prepoznati toksične ljudi?
Če se ozremo čez ramo in pogledamo v preteklost, lahko ugotovimo, da skozi različna življenjska obdobja ljudje k nam prihajajo in odhajajo. Le redki so tisti, ki nas spremljajo skozi vse življenje in so z nami v dobrem in slabem.

Kaj vaša krvna skupina pove o vaši osebnosti?
Na Japonskem menijo, da lahko krvna skupina marsikaj pove o vaši osebnosti in temperamentu. Čeprav znanstveniki te teorije ne podpirajo, pa so takšna napovedovanja prihodnosti in osebnosti v deželi vzhajajočega sonca vse bolj priljubljena.

Žrtve samozaničevanja in občutki manjvrednosti
Življenje nam na poti postavlja nešteto ovir, izzivov in preizkušenj, a nobena ni tako velika kot tiste, ki si jih ustvarjamo sami. Samosabotaža se zgodi, ko se logični, zavestni um ne zmore ustrezno soočiti s podzavestjo. Slednja predstavlja tisti kritični notranji glas, ki nas zadržuje na mestu in otežuje naša prizadevanja. To vključuje vsa vedenja ali misli, ki nas oddaljujejo od tistega, kar si v življenju najbolj želimo. »Nisi dovolj dobra/sposobna/pametna/privlačna.« »Tega ne boš nikoli dosegel.« »To je prevelik zalogaj zate.« Se tudi sami kdaj zalotite, kako vam vztrajno prigovarja tihi glasek?

7 zlatih pravil konstruktivnega prepiranja
Bodimo iskreni – tudi ko vstopimo v zvezo z nekom, ki se nam zdi pravi princ na belem konju ali sorodna duša, ki smo jo čakali vse življenje, se bomo še vedno prepirali Morda ne čisto na začetku, ko se še cedita med in mleko, sčasoma pa zagotovo. Dlje časa ko smo z nekom v zvezi, več stvari nas začne pri njem motiti. Prepiramo se zaradi banalnosti, kot so dvignjene straniščne deske, razmetano perilo, kdo bo peljal ljubljenčka na sprehod, pa tudi zaradi težjih tem, ki pridejo skupaj z družinskimi razprtijami, razkorakih v vrednotah in življenjskih željah. Življenje naše odnose vedno preizkuša z različnimi izzivi, način soočanja s težavami in pogled na nesoglasja pa sta tista, ki določata, ali bo naša zveza obstala. Najbolj srečni pari so tisti, ki težav ne pometajo pod preprogo in se ne bojijo konfliktov, temveč jih uporabijo sebi v prid.

Psihosomatski pristop do bolečin v rokah
Bioenergetičarka Biserka Blašković je za Miss Zdrava obrazložila psihosomatski pristop do bolečin v rokah. Pravi, da z rokami izražamo svoja čustva in situacije, ki jih skozi besede ne moremo obrazložiti. Če nam nekdo ni všeč, potem podzavestno prekrižamo roki in se na ta način zaščitimo pred vplivom njegove energije, medtem ko se v stiku z bližnjimi osebami odpremo in jih objemamo. Kadar je kdo uspešen in kreativen na nekem področju, zanj rečemo, da ima »zlate roke«.

6 navad, ki spodkopavajo srečno življenje
Pogosto nam vsakdan prečkajo knjige in članki, v katerih beremo o napotkih za srečno življenje. Kaj početi in česa ne. Kako razmišljati in kako osvajati nove navade. A premalokrat se zavedamo, da je potrebno včasih na življenje pogledati iz druge perspektive – takšne, ki nam odstre nov pogled na odnose, situacije, sebe. Tokrat smo se lotili pogleda na svet z vidika nesrečnih in nezadovoljnih ljudi, saj nam je iz drugačnega zornega kota resnica včasih veliko bolj razumljiva in jasna.

Opozorili na osem tipov bradavic in na kaj je treba paziti
Strokovnjaki so razkrili osem različnih tipov prsnih bradavic in pokazali, kaj je povsem normalno. Bradavice so lahko majhne, velike, obrnjene navznoter in poraščene, a vam zato ni treba nič skrbeti. A če se bradavica spremeni in je bila nekoč obrnjena navzven, nato pa se obrne navznoter, je bolje obiskati zdravnika. Tu je še nekaj opozorilnih znakov.

Zakaj vaša koža ni sijoča in kako to spremeniti?
Po koncu zime je koža pogosto brez sijaja, bolj pusta in na videz utrujena. Sami radi opišete, da je videti brez energije. Zakaj? Kurilna sezona, mraz, suh zrak, pomanjkanje vlage in še bolj pogost vzrok pomanjkanje maščobe (lipidne komponente v koži) pustijo posledice tako na videzu kože kot dogajanju v globljih plasteh. Predvsem, če kože niste oskrbeli po koncu poletja. Kaj mislim s tem? V poletnem času se koža zaradi škodljivih zunanjih vplivov stara najhitreje in ko pridemo z dopusta, je pravi čas, da saniramo vse morebitne primanjkljaje in pa fotopoškodbe oz. posledice izpostavitve UV-sevanju. Danes so na voljo posebni protokoli neg, ki so kreirani prav za kožo, ki je bila izpostavljena soncu in jih je priporočljivo narediti vedno po prihodu z dopusta. Letos smo še sploh v posebni situaciji, ko obisk salonov za nego kože ni bil možen in je marsikdo moral prekiniti zimske načrte neg za obnovo kože. V tem primeru svetujem, da še več pozornosti posvetite negi kože doma in dodate tudi dodatne izdelke za nego.

Izvedeli ste, da je za hudo obliko raka zbolel vaš prijatelj. Kaj storiti?
Rak zagotovo poseže na vsa področja človekovega življenja. Človekov položaj v skupnosti se spremeni, kadar zboli za rakom. Sem spadajo medosebni odnosi, razmišljanje o lastni karieri, razmišljanje o življenju. Gre namreč za celostno področje. Kako in na kakšen način nuditi podporo bolniku pri rehabilitaciji, nam je svetovala dr. Vesna Radonjič Miholič, specialistka klinične psihologije.

Oblike perfekcionizma: Ko je le popolno dovolj dobro
"Če sem videti popolno in vse naredim popolno, se lahko izognem ali zmanjšam boleče občutke sramu, sodbe ali krivde," pravi eno od razmišljanj, povezanih s perfekcionizmom, ki je v težjih oblikah samodestruktiven in zasvajajoč sistem prepričanj. Izkazalo pa se je, da perfekcionizem ni nujno usmerjen le navznoter, ampak tudi navzven, v nekaterih primerih naj bi bil celo pogojen z zunanjim pritiskom.

6 razteznih vaj, ki bi jih morali narediti vsak dan
Vsi dobro poznamo trenutke, ko se moramo le dobro pretegniti, denimo zjutraj v postelji ali po večurnem sedenju. Že z blagimi raztegi mišic lahko poskrbimo za boljše počutje, predvsem ker nam raztezne vaje pomagajo, da ublažimo napetosti v telesu. Tu je nekaj razteznih vaj, ki bi jih morali narediti vsak dan za boljše počutje.

Ko težave s taščo prerasejo v zakonske konflikte
Odnosi so lahko še kako komplicirani, sploh ko se dotaknemo relacije med izvirno družino partnerja in partnerskim odnosom. Če smo bolj natančni – ponavadi so ravno tašče (in v precej manjši meri tasti) tiste, ki lahko pošteno zamajejo trdnost nekega razmerja. In tako kot so odnosi lahko zelo izpolnjujoči, na drugi strani prav zaradi te problematike prinašajo številne izzive. Kaj storiti, ko se v vajin odnos prikrade tašča, ki nima niti trohice razumevanja in sočutja, ali pa jo celo tare ljubosumje?

Bi pravočasno prepoznali Alzheimerjevo bolezen?
Specialistka nevrologije dr. Milica Kramberger nam je razložila, da je napredovanje te sicer neozdravljive bolezni mogoče občutno upočasniti, če je le odkrita pravočasno.

Kako premagati sramežljivost?
Najprej se moraš zavedati, da je sramežljivost dejstvo, ki ga lahko spremeniš. Ljudje smo namreč svobodna bitja in ta svoboda nam omogoča, da spremenimo svoje vedenje v kolikor nam to ni všeč.

Nasveti za lažje skupno bivanje družine v samoizolaciji
Zaradi določenih ukrepov, med katerimi je tudi delo od doma in začasna ukinitev pouka v vzgojnoizobraževalnih ustanovah, smo primorani spremeniti tempo svojega življenja. Večina delavnih družin se namreč zaradi polnega urnika prej ni pogosto videvala. Zjutraj so vsi člani družine hiteli po svoje, dan je potekal v službah ali šolah in vrtcih, le dve do tri ure zvečer so ostale za družino. Kaj pa zdaj?

Zaradi koronavirusa preventivno opustite kajenje
Zdravniki vsem kadilcem svetujemo, da nemudoma opustite kajenje. Tobačni dim ohromi migetalke v dihalnih poteh, ki skrbijo za čiščenje nečistoč, tudi virusov, iz dihal navzven. Za COVID-19 je značilen dvofazen potek bolezni, so na uradnem facebook profilu opozorili Mladi zdravniki Slovenije.

Psihiatrinja svetuje, kako pomagati mladostniku v stiski
Čas, ko mladostnik postaja odrasel človek, je poln čeri, ki se jim ni vedno lahko ogniti, zato ni nič čudnega, da jih v tem občutljivem obdobju toliko zadene vsaj ob kakšno. Kako priskočiti na pomoč, smo se pogovarjali s psihiatrinjo dr. Arijano Turčin.

Preprosto se znebite napihnjenosti
Zdrav prebavni sistem je ključnega pomena za zdrav organizem in za to, da smo polni energije. Britanska nutricistka Robyn Youkilis pojasnjuje, kako se lahko na naraven način znebite napihnjenosti, bolečin zaradi prebave in neugodja v trebuhu.

Jeza močno vpliva na naše zdravje in kakovost življenja
Vsaka minuta jeze nam ukrade 60 sekund sreče, pravi misel Ralpha Emersona. Ste kdaj razmišljali, kolikokrat in na kakšen način je jeza prisotna v vašem življenju? Ste med tistimi, ki se venomer jezijo ali med onimi, ki jih le redko katera stvar vrže iz tira? Če spadate med prve, je pomembno jezo ozavestiti, najti načine, kako se z njo spoprijeti in jo predelati. Jeza namreč močno vpliva na naše zdravje in kakovost življenja nasploh.

Tourettov sindrom ima približno dva tisoč Slovencev
Tourettov sindrom ali sindrom Gilles de la Tourette je kompleksna nevrološko-psihiatrična motnja, za katero so značilni nehoteni telesni gibi ali tiki ter nenadzorovani vokalni glasovi. Gre za motnjo, ki se kar trikrat pogosteje pojavlja pri dečkih, kot pri deklicah. S tiki se običajno pokaže v otroštvu, ponavadi med šestim in osmim letom. Tourettov sindrom pa ima približno 2000 Slovencev.

Kaj je v ozadju psihološke manipulacije?
Pogosto slišimo izjave, kot so: kako spreten manipulator je! Ali pa: tako nas manipulira, da sploh ne vemo, kdaj in kako. Velikokrat se zgodi, da je manipulator tako pretkan, da sploh ne vemo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Vsak si želi uresničiti svoje želje, cilje in hrepenenja, vendar manipulatorji uporabljajo pri tem neprimerne metode. Pa vi, ste se že kdaj počutili zmanipulirane? Kaj sploh je manipulacija, kako jo delimo in kje se sploh začne, preverite v spodnjem zapisu.

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'
Projekt 'Nismo same', ki si ga je omislila novinarka Ivana Kalogjera, da bi izkazala podporo vsem ženskam, ki so zbolele zaradi malignih bolezni, je med drugimi izpostavil tudi zgodbo mlade Alexandre Domuz Žerič. Njena pripoved se vas bo dotaknila, na drugi strani pa vam bo ponudila upanje in navdih.

6 alternativnih načinov zdravljenja vnetja sinusov
Vnetje sinusov lahko močno vpliva na naše vsakodnevno življenje, saj prinaša hude glavobole in slabo počutje. Tu je 6 alternativnih oblik, ki lahko pomagajo pri zdravljenju vnetih sinusov.

Prebujanje zatrtih in nedovoljenih čustev
Čustva so naš notranji kompas, ki nam kaže, kaj je za nas dobro in kaj ne. Namesto da vlagamo energijo v izogibanje, nadzor in zanikanje svojih občutkov, se jih moramo naučiti poslušati. Bolj ko si dovolimo začutiti vse, kar se poraja v nas, lažje se naučimo odzivati zdravo in učinkovito.

Razkrili žalostni razlog za smrt komaj 28-letnega Tima
V omanski prestolnici Muškat so lani 20. aprila našli truplo mladega svetovno znanega švedskega zvezdnika, DJ Aviciija. Njegova smrt je bila vse do zdaj zavita v tančico, ko se je njegov oče odločil spregovoriti o vzrokih, ki so njegovemu sinu končali življenje.

Izbira primerne proteze in nedrčka po izgubi dojk je zelo pomembna
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli 10 moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre.

Poškodba nosnega pretina
Štefan Spudič, otorinolaringolog in cervikofacialni kirurg

Prepoznajte in odpravite vnetje sinusov
Sinusi blažijo tlak, ki nastaja pri vdihu in izdihu, opravljajo vlogo resonatorja pri govoru in petju, zelo radi pa se tudi vnamejo. O vnetju sinusov smo se posvetovali s specialistom otorinolaringologom dr. Štefanom Spudičem.