oddelka

V UKCL odprli vrata južnega dela kardiološkega oddelka
Z odprtjem južnega dela Kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike so v ljubljanskem Kliničnem centru pridobili 32 postelj. To bo razbremenilo delo na oddelku ter občutno skrajšalo čakalne dobe na invazivne preiskave, pravijo v Kliničnem centru.

Malček, ki bi ga lahko ubil že prehlad
Ko je bil mali Reece star komaj pol leta, so zdravniki odkrili, da boleha za redko imunsko boleznijo in da je njegov obrambni sistem tako oslabljen, da bi ga lahko ubil že prehlad. Tako je tri mesece živel v sterilnem mehurčku, potem pa mu je na pomoč priskočil oče.

Cepite se proti nevarnim bakterijam – pnevmokokom!
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe in so med drugim vzrok za to, da kar 60 odstotkov otrok do prvega leta starosti zboli za akutnim vnetjem srednjega ušesa. S pravočasnim cepljenjem je otroke in seveda tudi odrasle mogoče učinkovito in uspešno zaščititi.

Visok krvni tlak – ubijalec številka ena na svetu
Približno 66 odstotkov odraslih Slovencev ima težave s povišanim krvnim tlakom. Ta je delno deden, delno pa posledica našega življenjskega sloga in navad. O tem, kako ostati zdrav in kako živeti s povišanim krvnim tlakom, smo povprašali specialistko internistko asist. mag. Jano Brguljan Hitij.

Katera vadba ustreza vašemu slogu?
Ni res, da je za vse primerna enaka oblika vadbe. To je namreč potrebno prilagoditi fizičnim sposobnostim in življenjskemu stilu. Preverite, katera oblika vadbe je najprimernejša za vas!

Manj invazivna metoda operacije zloma hrbtenice
Pred nekaj dnevi so na Kliničnem oddelku za travmatologijo Kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana prvič operirali pacienta z nestabilnim zlomom ledvene hrbtenice z novo manj invazivno metodo.

Kako spanje vpliva na možgane?
V današnji ''24-urni'' družbi, kjer se vsak dan poslužujemo najrazličnejših poživil, da bi le zdržali čim dlje budni in opravili številne naloge, ki smo si jih zadali za ta dan, se pogosto zgodi, da to počnemo prav na račun kakovostnega spanca. A to se nam lahko kaj hitro vrne.

Večina žensk bi znova žrtvovala svojo dojko
Raziskovalci priznane ameriške klinike Mayo so naredili raziskavo med ženskami, ki so se odločile za preventivno odstranitev dojke v upanju, da se rak dojke ne bo pojavil ali povrnil. Zanimalo jih je, ali so leta pozneje obžalovale svojo odločitev.

Kontracepcijski vsadek, ki deluje kar tri leta!
Vas vsakodnevno jemanje kontracepcijskih tabletk zaradi pozabljivosti spravlja v obup? Potem prihaja prava rešitev za vas – kontracepcijsko sredstvo, ki vam ga vstavijo pod kožo in učinkuje tri leta!

Cepljenje - varen in učinkovit ukrep
Med 23. in 30. aprilom poteka evropski teden cepljenja. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje ob tem opozarjajo, da je cepljenje preizkušen, varen in učinkovit ukrep za preprečevanje nalezljivih bolezni.

Že pri 7 letih na lepotni operaciji
7-letnica bo kmalu lahko spela svoje lase v čop in začela nositi uhane. To sta dve stvari, ki jih še pred tednom dni ne bi nikoli želela storiti, saj so bila njena ušesa štrleča, ona pa tarča posmeha.

Slovenci razvili nov način rekonstrukcije dojke
Cilj rekonstrukcije dojke je zagotoviti uspešnost operacije, preprečiti odmiranje tkiva in zagotoviti čim večjo simetrijo dojk. Vse to omogoča slovenski izum, ki je plod sodelovanja kirurgov in strokovnjakov s Fakultete za strojništvo.

Znebite se strij pred poletjem
Vam je spomladi in poleti neprijetno pokazati noge in trebuh, ker imate strije? Pomagate si lahko z biodermogenezo, ki učinkovito, na naraven način in popolnoma neboleče odstranjuje strije.

Nov sistem zdravljenja raka tudi pri nas!
Na ljubljanskem Onkološkem inštitutu je za zdravljenje raka v rabi vrhunski radioterapevtski sistem Novalis Tx, ki je veliko naprednejši in učinkovitejši od drugih radioterapevtskih naprav.

S sodobnimi posegi do krajšega okrevanja
Če se v Kliničnem centru še vedno neuspešno borijo z dolgimi čakalnimi vrstami, jim po drugi strani zaradi novih metod zdravljenja, ki so bolnikom bolj prijazne, uspeva krajšati čas okrevanja bolnikov po operacijah.

Uredništvo Marketing magazina razveseljuje otroke
Uredništvo revije Marketing magazina je s pomočjo sponzorjev zbralo 4.900 evrov za nakup novih postelj na otroškem oddelku Dermatološke klinike. Poleg tega so hospitalizirane otroke razveselili še s predstavo in slikanicami.

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap
Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

Imate kronično ledvično bolezen?
Pred jutrišnjim svetovnim dnevom ledvic je Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije opozorila, da ima vsak deseti odrasel človek kronično ledvično bolezen. Ta poteka tiho in neopazno ter je prav zato pogosto neodkrita. A vse do konca tega tedna imate možnost, da v zdravstvenih domovih po Sloveniji izkoristite brezplačno testiranje za ta obolenja.

Vsak 10. Slovenec ima okvarjene ledvice!
V Sloveniji za kronično ledvično boleznijo zboli vsaka deseta odrasla oseba. Ker so pri ledvičnih bolnikih bolezni srca vzrok za 20-krat do 30-krat večjo smrtnost, je letošnji svetovni dan ledvic namenjen ozaveščanju ljudi o povezavi med kronično ledvično boleznijo in boleznimi srca in ožilja.

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'

Po naključju odkrili zdravilo proti plešavosti
Za plešaste moške je na vidiku novo upanje. Kot kaže, bomo kmalu dobili zdravilo za zdravljenje plešavosti. Odkrili so ga povsem naključno, ko so testirali, ali snov astressin-B vpliva na želodčne težave, ki jih povzroča stres.

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?
Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.

Pomurci dobili težko pričakovano magnetno resonanco!
Splošna bolnišnica Murska Sobota je bogatejša za novo magnetno resonanco, s katero bo dnevno pregledanih vsaj 13 bolnikov. Del denarja zanjo so pomagali zbrati tudi Pomurci in ljudje iz drugih delov Slovenije, za kar se vodstvo bolnišnice iskreno zahvaljuje.

Mesto, v katerem otroci zbolevajo za rakom
Vsakič, ko eden od njegovih otrok zakašlja, Dave pomisli na najslabše – na raka. Dva od njegovih otrok sta ga namreč že prebolela, najmlajša hči pa trepeta od strahu, kdaj bo zbolela.

VIDEO: Bodo imeli otroci prednost pri MRI?
Vse več je otrok, ki nujno potrebujejo slikanje z magnetno resonanco. Čakalne vrste za tovrstno preiskavo so zelo dolge. Minister za zdravje Dorjan Marušič je zato kliničnemu centru predlagal, naj imajo otroci pri slikanju z magnetom prednost.

Novo zdravljenje aortne stenoze
Aortna stenoza ali zožitev aortne zaklopke je najbolj pogosta bolezen srčnih zaklopk v zahodnem svetu, ki je brez zdravljenja usodna. Brez kirurške zamenjave zaklopke bolnik v povprečju namreč ne preživi več kot štiri leta. Težava pa se pojavi pri starejših ljudeh, saj je zanje klasična operacija lahko preveč tvegana.

V UKC LJ letos opravili že 100 rekonstrukcij dojke
Rekonstrukcija dojke s prostim prenosom tkiva iz katerega drugega dela telesa je ena najzahtevnejših operacij, pri kateri sodeluje veliko zdravstvenega osebja. In takšnih rekonstrukcij so letos v ljubljanskem kliničnem centru opravili že 100, na kar so zelo ponosi.

Porodnico med carskim rezom hudo opekli
Porod izraelske porodnice se je močno zapletel, ko je ena od iskric električnega medicinskega pripomočka na koži porodnice zanetila ogenj. Ženska je utrpela hude opekline, a je povila zdravega dečka.

Svojci alkoholikov, poiščite si pomoč
Alkoholizem je bolezen, ki ne prizadene le alkoholika, ampak v veliki meri tudi njegove svojce, ki so pogosto žrtve psihičnega in fizičnega nasilja. Prav zato je pomembno, da tudi svojci zdravijo svoje rane in si poiščejo strokovno pomoč.

Ubranite se pred rotavirusi!
Na Celjskem so v mesecu oktobru glede na pretekla leta opazili povečano število rotaviroz. Najpogosteje zbolevajo malčki do drugega leta starosti, ki bolezen tudi najtežje prenašajo. A z ustreznimi higienskimi ukrepi in cepljenjem lahko širjenje rotavirusov preprečimo.