tej

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''
Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Fotografija plaže iz 1976 šokirala ljudi – ne morejo verjeti, kako 'fit' so bili ljudje
Na družbenih omrežjih se je razširila fotografija plaže iz leta 1976. Kot so ugotovili gledalci, ki so naložili še več takšnih fotografij na različne konce spleta, imajo fotografije eno skupno stvar. Kopalci na plaži so videti veliko bolj 'fit' kot današnji ljudje.

Smučarska tekačica odkrito o svoji motnji hranjenja
Dobitnica zlate medalje v teku na smučeh se je v intervjuju za revijo People pogovarjala o svoji motnji hranjenja v želji, da bi z odkritim pristopom do te občutljive teme lahko pomagala tudi drugim.

Dejstva, ki jih moramo VSI poznati o rakavih boleznih
Včasih se človeku po branju in gledanju različnih stvari zazdi, da vse okoli nas povzroča raka. Na srečo to ne drži, tako kot tudi ne držijo nekateri najbolj znani miti o rakavih boleznih. Portal Ordinacija.hr je povzel nekaj ključnih ugotovitev strokovnjakov, v katere bi morali nehali verjeti.

6 stvari, ki se zgodijo, če in ko omejimo sladkor
Za začetek naj povemo, da je pri sladkorju kot pri vseh drugih stvareh v življenju – nič ni nujno slabo, če uživamo v mejah normale. Seveda je govora o zdravem sladkorju, ne toliko o dodanem in umetnem. Kaj se torej zgodi, če tovrstnega sladkorja uživamo preveč, in kaj, ko ga prenehamo uživati?

Kako se dobro pripraviti na maraton?
Maraton nikakor ni tek na kratke proge, priprave pa so vsekakor zahtevne.

V tem primeru ne bi smeli jesti čokolade
Čokolada je sladka razvada, ki je priljubljena po vsem svetu. Njena edinstvena aroma in okus nas pogosto vabita k uživanju. Vendar pa obstajajo nekateri ljudje, ki bi se morali izogibati uživanju čokolade iz zdravstvenih razlogov.

Najpogostejše tekaške poškodbe in kako se jim lahko izognemo
Čeprav ima tek številne koristi za naše telo in počutje, pa lahko zaradi neupoštevanja osnovnih pravil tekaškega treninga povečamo tveganje za nastanek poškodb. V nadaljevanju preverite, katere so najpogostejše tekaške poškodbe ter kako se jim lahko izognete.

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''
Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

Lahko poveča tveganje za kap za 10 do 15 odstotkov
Tveganje za kap se povečuje, več kot alkohola oseba uživa, je pokazala britansko-kitajska študija. Za povrh se s tem povečuje tveganje za povišan krvni tlak, kar je v resnici še en dejavnik tveganja za kap. Strokovnjaki opozarjajo, da je tveganje večje že pri uživanju, ki naj bi bilo zmerno.

Nasveti, ki vam bodo pomagali opustiti manj dobre navade
Vsakodnevne navade vplivajo na naše zdravje bolj, kot si mislimo, zato je mogoče zdaj skrajni čas, da prekinemo s slabimi in jih raje zamenjamo z bolj zdravimi. Dobre navade namreč prispevajo k boljšemu počutju, osebni rasti in napredku, zato je priporočljivo, da z njimi nadomestimo samodestruktivne vzorce. In če smo se odločili, da si želimo spremembe, nimamo razloga, da ne bi začeli že danes.

Otekanje, ki je lahko zelo nevarno
Številne bolezni so vsem poznane in znane. Obstajajo pa bolezni in motnje, ki so tako zelo redke, da se jih težko odkrije. A vseeno obstajajo in o njih je pomembno govoriti, predvsem pa tudi pisati. Hereditarni angioedem je motnja, za katero so značilne ponavljajoče se epizode hudega otekanja (angioedema). Najpogostejši deli telesa, kjer se razvijejo otekline, so okončine, obraz, črevesni trakt in dihalne poti.

Spolno prenosljiva okužba, ki jo povzroča bakterija
Sifilis je spolno prenosljiva okužba, ki se širi z vaginalnim, analnim ali oralnim spolnim odnosom z nekom, ki je okužen.

Lahko hoja nakazuje na različne bolezni?
Vsak od nas hodi nekoliko drugače, raziskave pa kažejo, da lahko sam slog in način hoje posameznika odkriva veliko skrivnosti o človekovem zdravju.

Kako preprečiti zaprtje na dopustu?
Poletje je v polnem razmahu in najbrž ga ni človeka, ki ne bi odšteval dneve do pričetka zasluženega letnega dopusta. Nekateri ga najraje preživljajo doma, drugi komaj čakajo, da spakirajo kovčke in se odpeljejo ali odletijo polnit baterije na razne počitniške destinacije. A pogosto ne gre vse čisto po načrtu. Okoli 40 odstotkov počitnikarjev se med oddihom namreč sooča z zaprtjem. Kaj ga povzroči in kako si učinkovito pomagati v boju proti tej najpogostejši tegobi počitnikarjev in popotnikov?

Zakaj se pojavijo bele lise na nohtih?
Bele lise na nohtih na rokah ali nogah imenujemo levkonihija, razlogi za njihov nastanek pa so različni – nastanejo preprosto zaradi udarca ali pa so pokazatelj precej resnejših težav.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Popoldanski dremež naj bi bil dober za možgane
Reden popoldanski dremež naj bi bil koristen za možgane, saj pomaga, da ostanejo dlje časa večji, kažejo ugotovitve raziskovalcev z univerze University College London.

Živila, ki so bogata z omega 3 maščobnimi kislinami
Ne uživate radi rib in morske hrane? Pomembne omega 3 maščobne kisline lahko v telo pridobite tudi z naslednjimi živili, a stroka pri tem jasno poudarja – največ omenjenih maščobnih kislin najdemo prav v ribah in ribjem olju.

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo
Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'
Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

Hči slavnega igralca je spregovorila o očetovi bolezni
Slavni igralec Bruce Willis je v letošnjem letu prejel diagnozo frontotemporalne demence, bolezni, ki povzroča spremembe v osebnosti in vedenju, zdaj pa je o boleči resnici o očetovi bolezni spregovorila še njegova hči Tallulah Belle.

Vsebina in kakovost nad všečki in ogledi?
Si kdaj pomislil, kaj objavljaš, koliko objavljaš in katere trenutke tvojega življenja je pravzaprav primerno deliti na družbenih omrežjih, posebej če imaš odprt profil? Zakaj je pomembno, da gledamo na vsebino in kakovost le-te ter se ne zmenimo za všečke in oglede? Vsak, ki je že uspešen v tej smeri – mislimo v smeri vplivništva in 'uspeha' na družbenih omrežjih – ti bo povedal enako, ker na dolgi rok je tisto, kar šteje, avtentičnost. Več o tem je tokrat spregovoril naš Oskar. Več v sveži vsebini.

Vse zdravstvene bitke, s katerimi se je borila Tina Turner
Od srce parajočega otroštva in nasilja znotraj zakona do zdravstenih težav, slavni in mogočni pevki ni bilo prizaneseno. Predvsem v zadnjih letih svojega življenja se je soočala s kopico zdravstvenih težav – od možganske kapi do raka. Poglejmo si bolj podrobno.

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj
Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.

Kaj storiti, ko se na zobeh pojavi to?
Zobni absces je vnetje, ki se pojavi v predelu kostnine, ki objema zobno korenino in vodi v nastanek otekline.

Andrej Škufca: 'Duševno zdravje je zelo pomembno'
Z novim žirantom priljubljene oddaje Slovenija ima talent smo poklepetali o zdravju na splošno, telesni aktivnosti, stresu ter duševnem zdravju. Kako pomembno je, da skrbimo za svoje telo in kako zanj skrbi Andrej Škufca?

Kako se spreminja menstruacija v 20., 30. in 40. letih?
Menstruacija se skozi življenje spreminja od trenutka, ko jo ženska dobi, to je največkrat v najstniških letih, pa vse do nosečnosti in kasneje v srednjih letih, ko navadno nastopi menopavza. Kaj točno se v ženskem telesu v povezavi z menstruacijo dogaja v 20., 30. in nato v 40. letih?

5 stvari, ki jih nikoli ne delaj zaradi drugih in za druge
V vseh odnosih so prisotni prilagajanje, usklajevanje in kompromisi. Vse omenjeno je zdrav del prijateljstva in partnerstva. Ali veš tudi, katere so stvari, ki jih nikoli ne bi smeli delati zaradi drugih in za druge?

Je lahko hipotiroidizem vzrok za nepravilen menstrualni ciklus?
Če se vaš menstrualni ciklus spreminja ali močno odstopa od povprečja, ki ste ga navajeni, je morda pametno, da obiščete svojega ginekologa. Nepravilen ciklus je lahko zgolj posledica stresa, življenjskega stila in navad, pretirane telovadbe ali pa različnih zdravstvenih stanj. Eden od njih je tudi hipotiroidizem.