Vizita.si

vpliv na zdravje

Duševno zdravje 26. 02. 2024 04.00

Zakaj 'moramo' sanjati?

Zakaj naši možgani potrebujejo sanje? Raziskave kažejo, da sanje niso le stranski produkt spanja, ampak opravljajo pomembne funkcije za naše dobro počutje. Poglejmo, kaj so zapisali na greatergood.berkeley.edu.

Zdravje 19. 02. 2024 11.51

Kako lahko izboljšano upravljanje s časom in organizacija zmanjšata stres?

V hitrem tempu sodobnega življenja, kjer se čas zdi kot omejen vir, lahko učinkovito upravljanje s časom znatno vpliva na naše splošno počutje. Eden od vidikov našega vsakdanjega življenja, ki pogosto ostaja neopažen, a igra ključno vlogo pri upravljanju s časom in zmanjševanju stresa, je organizacija naših fizičnih prostorov. V tem članku bomo zato raziskali, kako lahko izboljšano upravljanje s časom in organizacija prispevata k bolj sproščenemu in brezstresnemu življenju.

Duševno zdravje 13. 02. 2024 04.27

5 načinov, kako lahko enostavno poskrbimo za duševno zdravje

Sodoben življenjski tempo je nemalokrat krut do našega fizičnega in psihičnega zdravja. Za slednjega pa vseeno lahko poskrbimo že z malimi in preprostimi navadami. Z nekaj preprostimi spremembami v vsakdanjem življenju lahko izboljšamo svoje duševno zdravje in povečamo občutek notranjega zadovoljstva.

Zlata leta 08. 02. 2024 04.39

Osamljenost med starejšimi je vse pogostejša

Osamljenost velikokrat občutijo starejši, pa naj si bo to zaradi izgube partnerja, prijateljev, razpada družine, selitve v dom za ostarele ali zaradi fizičnih ovir, ki lahko omejijo njihove socialne stike. Prav tako pa moramo vedeti, da ne gre samo za družbeno izolacijo, ampak je dovolj že občutek, da se posameznik počuti odtujeno oziroma nepovezanega z drugimi. Več o tem pa v nadaljevanju.

Zdravje 08. 02. 2024 04.38

Lahko debelost vpliva na možgane?

Raziskovalci Univerzitetnega kliničnega centra Leiden na Nizozemskem so pregledali z magnetno resonanco narejene slike možganov kar 12 tisoč ljudi. Ugotovili so povezavo med debelostjo in večjim tveganjem za pojav sprememb v možganih, poročajo na strani Združenja radiologov Severne Amerike. Ni pa še jasno, kaj točno te spremembe povzroča ter kaj za posameznika pomenijo.

Prebava 06. 02. 2024 04.44

Se zavedate, kako zelo črevesje vpliva na fizično in psihično zdravje?

Črevesje vpliva na naše počutje, razpoloženje, navsezadnje pa na celotno fizično zdravje. Zakaj je pomembno, da skrbimo za zdravo prebavo in kako to narediti?

Zdravje 31. 01. 2024 04.29

Kaj je prekomerna pronacija?

Prekomerna pronacija je, ko se stopalni lok prekomerno sesede navzdol ali navznoter. Zdravnik temu pravijo tudi 'pes planus' ali 'fleksibilno plosko stopalo'. Splošno znano je tudi kot plosko stopalo.

Zdravje 28. 01. 2024 04.43

Vsak njen del je zdravilen, še posebej korenina

Cikorija ali navadni potrošnik je okusna rastlina, ki so jo že naši predniki uporabljali kot kavni nadomestek. Po okusu je precej podobna kavi, vendar ne vsebuje kofeina, ki pa je, kot vemo zdravju škodljiv. Gre za izjemno zdravo rastlino, ki je bila nekaj časa pozabljena, sedaj pa znova pridobiva na prepoznavnosti.

Prebava 26. 01. 2024 04.31

Tudi vam nagaja prebava, ko ste živčni?

Živčnost in stres lahko imata pomemben vpliv na delovanje prebavnega sistema. Ko smo živčni, telo preide v stanje 'boj ali beg', kar sproži fiziološke reakcije, namenjene preživetju v nevarnih situacijah. Te reakcije lahko vplivajo na več vidikov prebave.

Prebava 24. 01. 2024 04.37

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite

V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Psiha 22. 01. 2024 04.13

Kako se nehati primerjati z drugimi?

Ena od pasti, s katerimi se srečujejo mnogi najstniki, je, da primerjajo sebe z drugimi. Sodobna tehnologija, družabna omrežja in medijski vpliv lahko okrepijo ta občutek, da morate biti podobni drugim, da bi se počutili dovolj vredne. A temu nikakor ni tako. Vrednost človeka je nekje drugje.

Zdravje 20. 01. 2024 04.27

Tako mraz vpliva na naše organe

Raziskave kažejo, da mraz lahko negativno vpliva na različne organe v telesu, zlasti pri starejših ljudeh. Srce, pljuča, sklepi in drugi organi so lahko izpostavljeni večjemu tveganju zaradi nizkih temperatur.

Zdravje 17. 01. 2024 04.47

Kaj je trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?

Ljudje mislimo, da bomo s krajšanjem spanca pridobili produktivnost in podaljšali dan, v katerem nas čaka mnogo opravil, vendar dolgoročno ta miselnost v realnosti ne bo obstala. Pojavili se bodo namreč utrujenost, kronična zaspanost, pomanjkanje energije, možen pa je tudi razvoj depresije. Včasih ti dejavniki sprožijo tudi čudne kratke trzljaje v času, preden pademo v globok spanec. Kaj to pomeni?

Psiha 12. 01. 2024 04.07

9 načinov, kako lahko ohranjaš dobro duševno zdravje med ocenjevalnim obdobjem

Ko se naberejo testi, ustna ocenjevanja, dodatni projekti in morebitne še kakšne obšolske dejavnosti, vemo, da se stres še prehitro nakopiči. Kako ohranjati dobro duševno zdravje v obdobju, ko se zdi, da se nabere preveč stvari?

Psiha 27. 12. 2023 05.00

Škodljivi miti o duševnem zdravju, ki si jih v 21. stoletju ne moremo več dovoliti

Duševno zdravje ne sme biti tabu tema!

Prehrana 26. 12. 2023 05.00

Idealna hrana za ta letni čas

Fermentirana živila bi lahko označili za idealno zimsko hrano. Najbolj poznamo kislo zelje in repo. Toda fermentiranih živil je še veliko več, tako da lahko res prav vsak najde tista, ki so po njegovem okusu. Z nutricistko smo se pogovarjali, kakšni so pozitivni učinki rednega uživanja takšne hrane.

Zdravje 26. 12. 2023 05.00

Ljudje, ki živijo v zelenih območjih, naj bi se starali počasneje

Bivanje, nahajanje, navsezadnje pa, kot kažejo študije, življenje v naravi, dela čudeže za naše telo. Nedavna raziskava kaže, da nam narava ponuja boljše duševno zdravje, bolj zdravo srce in močnejši imunski sistem. Tako zelo, da nekateri zdravniki celo predpisujejo naravo kot obliko 'zdravljenja'.

Zdravje 19. 12. 2023 05.00

Je 'mrtev' zob lahko nevaren?

Mrtev zob pogovorno označuje zob, ki zaradi vnetja ali drugega dogajanja v zobnem živcu zahteva koreninsko oziroma endodontsko zdravljenje. To je postopek, ki se uporablja za ohranitev zob, kjer je živec zaradi napredovalega kariesa nepovratno vnet ali je celo že odmrl.

Prehrana 19. 12. 2023 05.00

Kako (pre)hrana vpliva na hormone?

Ali vpliva prehrana na občutljivost celic na hormonske signale, tj. na njihovo sposobnost odzivanja na hormonska sporočila? Z drugimi besedami, ali so tkiva in celice manj odporna ali bolj občutljiva na hormone v odvisnosti od določenih prehranskih sestavin, vzorcev prehranjevanja ali celotne prehrane?

Prebava 13. 12. 2023 07.07

Kako učinkovito obvladovati moderno 'bolezen' današnjega časa?

Zahteve po vedno boljših delovnih rezultatih, usklajevanje poslovnega in zasebnega življenja, stremljenje k pogosto previsoko zastavljenim ciljem, navsezadnje tudi jutranje prometne konice, ko bijemo borbo s časom – to so tipične vsakodnevne stresne situacije sodobnega človeka, ki na dolgi rok lahko predstavljajo velik izziv za naše zdravje. Da se lahko učinkovito spopademo s stresom, je treba v prvi vrsti razumeti, kako vpliva na naše telo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo nekaj zanimivih dejstev in ponujamo nabor ukrepov za obvladovanje te moderne bolezni' današnjega časa.

Lepota 22. 11. 2023 05.00

Zakaj vaši lasje pozimi 'trpijo' in kako jim povrniti sijaj?

Pogosto velja prepričanje, da zgolj poletni vroči dnevi, visoke temperature, izpostavljenost morski vodi in sončnim žarkom lahko izsušijo in škodujejo vašim lasem, vendar to ni edino obdobje, v katerem vaši lasje neizmerno 'trpijo'.

Novice 09. 11. 2023 05.00

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?

Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

Prehrana 07. 11. 2023 05.00

Je ta pripravek res naravno zdravilo proti prehladu in gripi?

Rumena ali rdeča čebula vsebujeta blagodejne spojine, kot je kvercetin. Toda ali je njihov učinek res večji, če namesto sveže čebule uživamo čebulno vodo?

Infekcijske bolezni 05. 11. 2023 05.00

Zato bi se morali cepiti proti gripi

Gripa, znanstveno imenovana influenca, je nalezljiva bolezen dihal, ki jo povzročajo virusi gripe.

Simptomi in bolezni 24. 10. 2023 05.00

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!

Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

Zdravje 12. 10. 2023 05.00

Aktivno okrevanje po možganski kapi: skrivnosti uspešne fizioterapije in samopomoči

Možganska kap je eden izmed najpogostejših vzrokov dolgotrajnih invalidnosti in smrti po celem svetu. Po preživetju možganske kapi je rehabilitacija ključnega pomena za ponovno vzpostavitev funkcionalnosti telesa. Fizioterapija igra ključno vlogo pri tem procesu, vendar pa lahko tudi sami storite veliko, da izboljšate svoje okrevanje.

Aktivno življenje 11. 10. 2023 05.00

Kakšen je pomen pravilnega dihanja pri vadbi in na sploh?

Na kaj vse dihanje vpliva?

Prehrana 10. 10. 2023 05.00

Kaj se zgodi, če jemo preveč jajc?

Jajca so eno izmed najbolj priljubljenih živil, ki so iz prehranskega vidika zelo bogata in vsebujejo številna hranila. Vendar pa je lahko njihov vpliv na zdravje zelo odvisen od nešteto dejavnikov, kot tudi od priprave in količine zaužitih jajc.

Zdravje 09. 10. 2023 05.00

Katera so ključna hranila za ohranjanje dobrega vida?

Zagotovo so vas v otroštvu večkrat spodbujali, da jejte korenje, saj boste potem bolje videli. Ta nasvet v resnici ni čisto iz trte izvit. Korenje je namreč bogat vir beta-karotena, ki se v telesu lahko spremeni v vitamin A, če ga telo potrebuje. Ravno vitamin A pa je eno od pomembnejših hranil, ki vpliva na zdravje naših oči. Seveda pa za zdrave oči in ohranjanje kakovosti vida še zdaleč ni dovolj le uživanje korenja ...

Prebava 06. 10. 2023 05.00

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'

V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049