zdravje

Kdo so milenijci in kaj je zanje značilno?
Izraz milenijci ali generacija Y se nanaša na generacijo ljudi, rojenih med začetkom 80. in poznih 90. let. Obdobje pred njimi zaznamuje generacija X, obdobje za njimi pa generacija Z. Zanje je značilno, da imajo več lastnosti, ki se precej razlikujejo od preteklih generacij.

Kako se odvaditi neskončnega premlevanja?
Premlevanje je težnja k ponavljajoči se pasivni analizi svojih težav, pomislekov in občutkov stiske, ne da bi ob tem storili kakršne koli pozitivne spremembe. Ta nezdrav vzorec prekomernega razmišljanja lahko premagamo s preprostimi koraki.

Eden najperspektivnejših nogometašev v nekdanji Jugoslaviji o tem, kako je premagal svoje težave
Emil Ledenko je bil včasih eden najperspektivnejših nogometašev v nekdanji Jugoslaviji, a je že pri dvajsetih doživel psihični in fizični zlom. Kot pravi, so mu zdravniki dejali, da mu praktično 'ni več pomoči' oziroma da je edina možnost, ki mu je preostala, operacija. Sam se je odločil za nekoliko drugačno metodo, za katero pravi, da mu je spremenila življenje.

Ana Praznik: Veliko mi pomeni predvsem notranje zdravje
Ano Praznik večina pozna po priljubljeni in srčni oddaji Delovna akcija, v kateri s svojimi mojstri lepša življenja ljudi. A Ana je, če je to sploh mogoče, še mnogo bolj aktivna v svojem življenju. Voditeljica oddaje Nasmeh zdravju Anja Markovič se je pogovarjala z njo o tem, kako skrbi za svoje zdravje in kaj ji največ pomeni. Kot smo lahko videli, sta se v Mariboru srečali dve Zasavki. Poglejte si, kako je to srečanje potekalo in kaj je Anji zaupala Ana.

5 ritualov, ki lahko povsem spremenijo vaše življenje!
Če določen čas delate iste stvari, postanejo del navade, vaš ritual. Jasno je, da niso vse navade dobre, a če so globoko zakoreninjene v vašo podzavest, se jim boste le stežka uprli. Zato je pomembno, da se zavestno trudite v svoje življenje vnesti tudi čim več zdravih ritualov. Predstavljamo pet takih, ki bodo obogatili vaš vsakdan in vaše življenje spremenili na bolje.

Od kod sploh izhajajo potrebe, prepričanja in želje glede spolnosti?
Ujemanje v spolnosti imenujemo tudi spolna združljivost ali kompatibilnost. Pogosto gre za vodilni kriterij pri ocenjevanju, kdo je ’pravi’ za nas in ali ima odnos prihodnost. Veliko pa je seveda odvisno tudi od tega, koliko partnerjema spolna dimenzija v odnosu sploh pomeni. Nekateri si odnosa brez spolnosti ne morejo predstavljati, drugim več pomeni čustvena in duhovna bližina.

Kaj se zgodi, če ne spimo dovolj?
Kot je v oddaji Nasmeh zdravju povedala dr. Leja Grošelj, kar ena tretjina Slovencev spi premalo. Toda tako kot baterija v telefonu dandanes potrebuje vsakodnevno polnjenje, tudi naše telo za normalno funkcioniranje potrebuje dovolj spanca.

Tako lahko izboljšate zrak v notranjih prostorih
Večino svojega časa preživimo v zaprtih prostorih, ob tem pa ne pomislimo, kakšen zrak pravzaprav dihamo in kako to v resnici vpliva na naše zdravje. In če bi vedeli, da vam onesnažen zrak dejansko škoduje, mogoče celo bolj kot mislite? Preverite v nadaljevanju.

Rastlinska prehrana – kaj vsebuje in kje jo najdemo?
Ste že slišali za rastlinsko hrano in njene koristi za človeka, planet in živali? Danes je to tema št. 1 v svetu prehrane, zdravja in okoljevarstva, zato je pomembno, da razumete, zakaj in kako je ta prehrana postala pomembna.

''Brez gibanja bi tako rekoč umrli''
Posebej zdaj, ko se približuje poletje in se nemalo ljudi loteva shujševalnih kur, je veliko govora o 'izklesavanju' svojega telesa za 'top formo' za toplejše dni. A gibanje, telovadba ter splošno aktivno življenje nimajo velikega pomena le v fizičnem vidiku, temveč tudi in predvsem v duševnem!

Timus – žleza, ki v mladosti vpliva na našo imunost
Timus je žleza, ki igra pomembno vlogo pri regulaciji imunskega sistema v zgodnjem otroštvu. Čez čas, v odraslosti naj bi to žlezo nadomestila maščobna tkiva, kljub temu pa si poglejmo nekaj zanimivosti o tej dokaj nepoznani žlezi.

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi
Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo
Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Gibanje na svežem zraku ima številne pozitivne učinke
Topli dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, saj ima gibanje na svežem zraku številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Zakaj si ne bi obuli pohodniških čevljev in se odpravili po endorfine kar v hribe? V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo koristili na vaši poti.

Fleksitarijanstvo – prehranjevanje brez odpovedovanja
Fleksitarijanstvo je način prehranjevanja, ki izboljšuje osebno počutje in ohranja planet. Temelji na rastlinski prehrani, vendar se ni treba popolnoma odpovedati živalskim izdelkom.

Z zdravimi jetri tudi do energije, lepše polti in manj kilogramov
Spomladansko-poletni čas je kot nalašč za razstrupljanje, še posebej, če vam primanjkuje energije, imate težave z odvečnimi kilogrami, napihnjenostjo, kožo in se na sploh počutite slabo. Zakaj ne bi letos v poletje raje vstopili lahkotno in samozavestno? Razstrupite se.

Ste že slišali za sindrom prepuščajočega črevesja?
Že Hipokrat, eden najbolj znanih zdravnikov vseh časov, je trdil, da smrt sedi v črevesju. Je črevesje res izvor številnih bolezenskih težav? Znanstveniki danes črevesje označujejo za naše druge možgane.

Se zavedate, kako pomembna je?
Samopodoba je naša lastna predstava o tem, kdo mislimo, da smo. Treba je poudariti, da se ves čas spreminja. ''Če samo pogledamo razliko med tem, ko smo slabe ali pa dobre volje, lahko vidimo, da imamo že v teh dveh situacijah različno predstavo o sebi,'' je povedala psihoterapevtka Brigita Chuuya v oddaji Nasmeh zdravju.

Pesimistična naravnanost ima močan vpliv na naše zdravje
Tisti, ki so podvrženi negativnimi misli in pesimistični naravnanosti, naj bi po novejši študiji imeli večje tveganje za razvoj koronarnih srčnih bolezni. Poglejmo si, kaj še razkriva študija.

Preverite, zakaj vas lahko boli v križu
Vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v hrbtenici, medtem ko se bolečina včasih kar noče in noče posloviti. Vzroki zanjo so lahko različni, vse pogosteje pa lahko za težave s hrbtenico krivimo tudi sodoben način življenja. To pomeni, da večino časa presedimo, se premalo gibljemo in na sploh ne naredimo dovolj zase. Zdaj je pravi čas, da to spremenimo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo vaje, ki vam bodo pomagale odpraviti bolečino v hrbtenici, hkrati pa se boste zaradi njih počutili kot novi.

Vadba doma, na prostem ali v telovadnici? To so razlike
Na žalost se še vedno borimo z virusom, ki nam je v zadnjem letu precej spremenil življenje. Vsi govorijo o tem, kako lahko zaščitimo druge, predvsem s splošnimi priporočili, premalo pa poudarjamo, kaj moramo storiti, če želimo trajno in na dolgi rok izboljšati svojo imunost. Pri tem ne govorimo samo o higieni, temveč tudi o gibanju!

Preveri, kaj barva izcedka razkriva o tvojem zdravju
Ne veš, kaj pomenijo določeni izcedki? Brez skrbi, pri večini ni razloga za paniko, posebej, če se pojavljajo pred menstruacijo ali po njej. Če pa izcedek spremljajo tudi drugi simptomi, je morda bolje, da obiščeš ginekologa!

Zato pravimo, da je smeh pol zdravja
Se kdaj smejite brez razloga? Simona Krebs učiteljica joge smeha nam je 7. oddaji Nasmeh zdravju zaupala, zakaj ni nič narobe, temveč je celo svetovano, da se velikokrat smejimo celo kar brez razloga.

Por: živilo, ki ščiti srce, prostato in debelo črevo
Spomladi vsi posegamo po spomladanskih živilih, premalokrat pa se spomnimo na odlično živilo, ki nam je tako rekoč pri roki – por. Dodajamo ga lahko številnim jedem, na primer enolončnicam, ali ga uživamo samostojno. V kombinaciji z muškatnim oreščkom pa je vsekakor zmagovalna kombinacija, ki je ne boste pozabili!

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov
Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Tako smeh vpliva na naše telo
Zakaj se smejimo, ko nas nekdo požgečka, in zakaj niso vsi ljudje žgečkljivi? Verjeli ali ne, za tem stojijo znanstvene študije.

8 simptomov tumorja hipofize
Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

Vpliv barv na čustva, vedenje in zdravje
Ali spadate med tiste, ki jih rumena barva vznemirja? Vas modra zaziba v sproščeno in mirno stanje? Se odenete v črno, ko si želite miru? Nekateri psihologi in umetniki že dolgo verjamejo, da lahko barva vpliva na razpoloženje, občutke in čustva. V nadaljevanju preverite, zakaj je barva tako močna sila v našem življenju in kakšne učinke ima na naše počutje.

Najpogostejši razlogi za nastanek različnih vrst raka
Rak se nanaša na katero koli izmed številnih bolezni, za katere je značilen razvoj nenormalnih celic, ki se nenadzorovano delijo in imajo sposobnost infiltracije in uničenja normalnega telesnega tkiva. Rak se pogosto lahko širi po vsem telesu.

Kaj se zgodi, če uživate preveč beljakovin?
Beljakovine so nujno potrebne za normalno funkcioniranje našega telesa, vseeno pa lahko, kot pri vseh drugih stvareh v življenju, tudi tukaj pride do pretiravanja.