zdravo

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino
Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

Kako 'razstrupljanje' črevesja opraviti na naraven način?
'Razstrupljanje' črevesja lahko pomaga izboljšati vaše prebavno zdravje in je lahko popolnoma varno, če z njim ne pretiravate.

Vse, kar morate vedeti o razstrupljanju
Razstrupljevalne diete res delujejo? So dobre za naš organizem? Kaj sploh je razstrupljanje? Kako, če že, se sploh lotevati razstrupljanja? V tem članku predstavljamo vse, kar morate vedeti o razstrupljanju.

Idealna hrana za ta letni čas
Fermentirana živila bi lahko označili za idealno zimsko hrano. Najbolj poznamo kislo zelje in repo. Toda fermentiranih živil je še veliko več, tako da lahko res prav vsak najde tista, ki so po njegovem okusu. Z nutricistko smo se pogovarjali, kakšni so pozitivni učinki rednega uživanja takšne hrane.

Ljudje, ki živijo v zelenih območjih, naj bi se starali počasneje
Bivanje, nahajanje, navsezadnje pa, kot kažejo študije, življenje v naravi, dela čudeže za naše telo. Nedavna raziskava kaže, da nam narava ponuja boljše duševno zdravje, bolj zdravo srce in močnejši imunski sistem. Tako zelo, da nekateri zdravniki celo predpisujejo naravo kot obliko 'zdravljenja'.

Se boste letos spet zaobljubili?
Ob koncu vsakega leta se mnogi od nas zazremo vase, premislimo o preteklem letu in si zastavimo nove cilje za prihajajoče obdobje. To tradicijo spremlja val novoletnih zaobljub, obljub, ki jih dajemo sami sebi, da bomo postali boljša verzija sebe.

Zakaj kraljevi družini to zimo grozi bolezen?
Kraljeva družina, vključno s kraljem Charlesom ter valižanskim princem in princeso, ima kot vsako leto natrpane zimske urnike.

3 dejavniki, ki najbolj škodujejo možganom
Dejavniki, ki povečujejo tveganje za bolezen srca in ožilja, slabo vplivajo tudi na možgane. Spremembe, ki jih v tem organu pustijo, so raziskovalci povezali z večjim tveganjem za demenco ali Alzheimerjevo bolezen. Nahujše posledice pustijo trije dejavniki: kajenje, sladkorna bolezen (če ni uravnana) ter povišan krvni tlak.

Že ena porcija tega sadeža bi lahko zmanjšala slab holesterol
Ste vedeli, da avokadu pravijo tudi aligatorjeva hruška ali masleno sadje? Je vrsta jagodičevja, ki raste v toplih podnebjih. Toda kako nam lahko pomaga pri zmanjševanju slabega holesterola?

Načini, s katerimi se boste izognili pridobivanju kilogramov v zimskem času
Pozimi se pogosto znajdemo v skušnjavi, da posežemo po bolj kalorični hrani in postanemo manj aktivni zaradi hladnega vremena. To lahko privede do neželene pridobitve telesne teže. Kako lahko ohranimo zdravo težo tudi v hladnejših mesecih in se izognemo pridobivanju kilogramov?

5 razlogov, zakaj je juha idealen zaveznik za zdravje in hujšanje
Juha je lahko dodatek, lahko pa jo štejemo tudi kot glavni obrok, seveda je odvisno od tega, kakšna je in kako jo pripravimo. Študije v preteklosti so pokazale, da imajo ljudje, ki redno uživajo in se prehranjujejo z juhami, manj možnosti, da bi se zredili ali pa na sploh bili obilni, v primerjavi s tistimi, ki juhe nikdar ne uživajo.

7 živil, ki spodbujajo prebavo
Zdrava prebava je ključnega pomena za splošno dobro počutje in zdravje. Dobra prebava omogoča telesu, da učinkovito absorbira hranila iz hrane, izloča odpadne snovi ter ohranja uravnoteženo prebavno funkcijo. Dodajanje naslednjih živil v prehrano lahko pomaga še dodatno spodbuditi prebavo in izboljšati zdravje prebavnega sistema.

Hrana, ki je dobra za prebavo
S pravo izbiro hrane in živil lahko pomagamo naši prebavi, da deluje in opravlja svoje delo nemoteno in brez 'zastojev'.

Neozdravljiva kronična bolezen, ki močno vpliva na vsakdanje življenje
Sladkorna bolezen je ena najpogostejših neozdravljivih kroničnih bolezni sodobnega časa. Število bolnikov se iz leta v leto zvišuje, potrjena diagnoza pa močno vpliva na vsakodnevno življenje bolnika, saj poleg predpisanih zdravil zahteva prilagoditve življenjskega sloga in redno merjenje krvnega sladkorja. V nadaljevanju zato razkrivamo, kako si lahko sladkorni bolniki kar najbolj olajšate življenje.

Srčni infarkt je bila ena najboljših stvari, ki se mu je zgodila
Antonio Banderas je leta 2017 doživel srčni infarkt, kar mu je povsem spremenilo življenje.

Nepogrešljivi živili za krepitev imunskega sistema
Vkorakali smo v hladnejši del leta, v katerem se seveda vsi trudimo ohranjati svoje zdravje na optimalni ravni, pri čemer bi v prvi vrsti moral gledati in paziti na prehrano. Kako in s katerimi živili lahko okrepimo svoj imunski sistem?

Tega pozimi nikar ne delajte
Nekatere od naslednjih napak med zimskih časom imajo lahko dolgoročne posledice na naši koži.

8 domačih pripravkov za prehlad in gripo
Ob hladnem vremenu in spremenljivih temperaturah smo vkorakali tudi v sezono prehladov in gripe. Kombinacija telesnih bolečin, povišane telesne temperature, mrzlice in zamašenega nosu je dovolj, da se počutimo popolnoma izčrpani. Kaj nam, poleg zdravil, še lahko pomaga?

Sadež, ki ga morate poskusiti
Indijanska banana, botanično znana kot Musa acuminata, je ena izmed vrst banan, ki je posebno priljubljena v Indiji in številnih drugih tropskih območjih po svetu.

Živilo, ki ga preprosto morate uživati v tem času
Kislo zelje je tradicionalna fermentirana jed, ki je znana po svojem edinstvenem okusu in številnih zdravilnih lastnostih.

Najpogostješi razlogi za zamujanje menstruacije
Mnogo žensk se sooča z obilnimi menstruacijami ali pa z nerednim ciklusom. Zakaj pride do slednjega, obstaja več razlogov.

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

Kako se zdravo prehranjevati ob vseh šolskih in obšolskih obveznostih?
Od šole, domačih nalog, športnih dejavnosti, drugih obšolskih dejavnosti in družabnih srečanj ... Ob vseh obveznostih lahko zdrava prehrana postane svojevrsten izziv. Vseeno pa je pomembno, da že v mladosti osvojite zdrave navade v povezavi s skrbjo za svoje telo, saj se ravno v najstništvu razvija in raste. Poglejmo si, kako lahko kljub vsem obveznostim poskrbite za zdrave obroke.

'Slaba hrana ne obstaja!'
Zagotovo ste že slišali za 'kulturo diet' in njene škodljive posledice. Verjetno tudi veste, da popolno odpovedovanje eni hrani, enemu živilu ali skupini živil navadno vodi v ekstremna vedenja, ko pač enkrat posežemo po tovrstni hrani. O tem, zakaj ni nobeno pretiravanje dobro, še manj ekstremizem, zakaj se moramo enkrat za vselej odreči kulturi diet in zakaj slaba hrana sploh ne obstaja, je spregovorila tudi Stefani Sassos, ki je za Good Housekeeping napisala čudovito besedilo, ki ga povzemamo v nadaljevanju.

15 znakov, ki kažejo, da imate zamašen limfni sistem
Limfni sistem ni dobro poznan, a je izjemno pomemben del telesa. V telesu imamo namreč dvakrat več limfne tekočine kot krvi. Limfni tekočini pa rečejo tudi drugi krvni obtok. Tu je nekaj znakov, ki kažejo, da bi morali prečistiti svoj limfni sistem.

6 navad za zdravo staranje
Nikoli ni prepozno, da začnete skrbeti za svoje zdravje, pomagajo pa vam lahko tudi naslednje navade, ki naj bi olajšale procese staranja.

7 navad, ki škodujejo našemu črevesju
Naš način življenja nam otežuje pravilno prebavo, pogosto ne da bi za to sploh vedeli. Naslednje prehranjevalne navade škodujejo naši črevesni flori.

V sebi lahko nosite parazita, a se tega sploh ne zavedate
Zajedavci ali s tujko paraziti so organizmi, ki preživijo na način, da živijo znotraj drugega, navadno veliko večjega organizma, ki ga imenujemo gostitelj. Ko se znajdemo v vlogi gostitelja, lahko zajedalci postanejo za nas nevarni. To nam namreč lahko povzroči hude zdravstvene težave, lahko pa so simptomi tudi tako blagi, da se sploh ne zavedamo, da nosimo v sebi parazita.

Je tudi vas v zadnjih dneh doletelo to?
Pričelo se je obdobje, v katerem so na področju splošnega zdravja vse oči uprte v imunski sistem. Bo zdržal pritiske virusov in bakterij? Nas bo uspel obvarovati pred boleznimi? To je v prvi vrsti odvisno od nas samih. Pa ne toliko od tega, kako izdatno se založimo s prehranskimi dodatki, z vitamini in raznimi napitki, temveč predvsem od našega odnosa do lastnega organizma. Kako torej še pravočasno prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema in kako poskrbeti, da bo ponovno obratoval s polno paro?

Kaj je prediabetes?
Kaj je prediabetes in kdaj lahko posumimo nanj?