zgodnja

Levkemija – kaj jo povzroča in kako jo zdravimo?
Mnogi ljudje menijo, da je levkemija rak krvi. Pravzaprav gre za raka kostnega mozga – 'tovarne' v kosteh, kjer nastajajo krvne celice. Kaj ga povzroča, kakšni so simptomi in kako jo zdravimo?

Temna stran impulzivnosti
Impulzivnost je najpogosteje opredeljena kot nenačrtovan odziv na notranje ali zunanje dražljaje, z malo ali nič razmišljanja o posledicah. Gre za nezmožnost upreti se želji, da bi ravnali v skladu s tem, kar se nam zdi v danem trenutku prav. Impulzivne osebe navadno opisujemo kot vročeglave, prehitre v dejanjih in besedah, nepredvidljive, nestabilne.

Urolog je pojasnil, kako lahko moški preprečijo raka na modih
Kariera, zakon, otroci in ostale stvari lahko moškemu povzročijo številne sive lase. Nekatere navade in stvari pa še bolj vplivajo na razvoj določenih bolezni. Za moške je ena od najnevarnejših rak na modih.

Kako demenca vpliva na življenje svojcev obolelega?
Svojci ob dolgoletni skrbi za osebe z demenco pogosto doživljajo občutke krivde, nemoči ali sramu. Za premagovanje negativnih občutij, ki sčasoma lahko vodijo v izgorelost, je nujno potrebno, da se svojci ves čas informirajo o bolezni in oblikah pomoči v skupnosti.

Nevarna bolezen, ki jo prenašajo klopi
Boreliozo ali Lymsko bolezen povzroča spiroheta Borrelia burgdorferi, katero ponavadi prenašajo drobni klopi. Na mestu ugriza klopa v človeško telo, bakterije Borelia burgdorferi prodrejo v kožo. V roku treh do dvaintridesetih dni preidejo na površino kože ter se lahko razširijo še na druge predele ali organe.

Kaj sploh je zdravo razmerje?
Odnosi so pomemben, če ne najbolj pomemben in ključen del našega življenja. Raziskave kažejo, da socialne povezave močno vplivajo na naše duševno in fizično zdravje, ljudje, ki so poročali, da imajo oz. svoje odnose dojemajo kot zdrave, pa naj bi imeli manj možnosti za razvoj določenih bolezenskih stanj – tudi psihičnih!

Brezglutenska dieta – da ali ne?
Brezglutenska prehrana je v zadnjem času še posebej priljubljena, saj vse več ljudi izloča gluten iz svoje prehrane, toda, ali je resnično škodljiv?

6 mitov o stresu
Stres je v zadnjih letih zelo pogosta tema pogovorov in zdi se, kot da predstavlja nevidnega sovražnika, ki se ga vsi zavedamo, a pogosto ne znamo z njim upravljati. A stresa ne gre posploševati, saj gre za zelo subjektivno doživljanje. Da se boste znali učinkovito spopadati z njim, izpostavljamo pogosta negativna prepričanja o stresu in načine, kako življenje uravnovesiti.

Kako prepoznamo srčno popuščanje?
V Slovenji imamo okoli 30 tisoč bolnikov s srčnim popuščanjem, medtem ko nekateri niti ne vedo, da njihovo srce ne deluje tako, kot bi moralo, in slabše počutje pripišejo drugim stvarem.

8 stvari, ki škodijo vašim jetrom
Ljudje poškodbe jeter običajno povezujejo z alkoholizmom, a obstajajo tudi drugi dejavniki, ki lahko poškodujejo ta pomemben organ v telesu. Tu je 8 izmed njih.

7 nevarnih bolezni, ki lahko prizadenejo tudi mlade ljudi
Ko smo mladi, mislimo, da smo nepremagljivi, a žal nismo. Nekatere bolezni, ki jih najpogosteje povezujemo z ljudmi v šestdesetih in sedemdesetih letih, lahko izbruhnejo celo dve do tri desetletja prej. Z rednimi pregledi in s pravimi ukrepi se lahko pred njimi zavarujete že danes.

Gubice na čelu niso vedno le odraz staranja
Na čelu lahko opazite vodoravne črte in gubice med očmi. Te se začnejo kot »izrazne gube« in jih deloma povzročijo izrazi obraza, sčasoma pa se poglobijo. Starost pa ni edini razlog za njihov nastanek. Obstaja namreč vrsta dejavnikov, ki spodbudi nastanek čelnih gubic. Kako jih preprečiti?

Začenja se sezona klopov
V zadnjem času je vsa pozornost usmerjena v obolenje s koronavirusom, vseeno pa ne smemo pozabiti tudi na ustrezno zaščito pred klopi in samopregledovanje. Sploh zdaj, ko se več gibamo v naravi.

Zgodnja menopavza se lahko pojavi tudi kot posledica čustvene poškodbe
Ljubezen je zdravilno sredstvo in terapija, ki lahko pomaga pri zdravljenju, je močna terapija, ki je bila kdajkoli ustvarjena. Če človek ne čuti ljubezni, če ima občutek, da je nepomemben, pa se lahko pojavi občutek "čustvenega umiranja".

V Sloveniji trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, petina se jih tega ne zaveda
V letu 2019, do vključno 22. novembra, je bilo v Sloveniji 25 novih diagnoz okužbe z virusom HIV, kar je bilo deset manj kot v celem letu 2018. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pri nas trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, od katerih jih približno petina ne ve za svojo okužbo.

Zakaj so bolečine hujše ponoči?
Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako poslabšali, da vam je bilo žal, da prej niste poiskali zdravniško pomoč. Preverite, zakaj se simptomi nekaterih bolezni poslabšajo prav ponoči.

Možnost preživetja po srčnem zastoju je danes trikrat večja
Ob Svetovnem dnevu oživljanja, ki ga obeležujemo 16. oktobra, po vsej Sloveniji do konca meseca poteka več kot 60 brezplačnih dogodkov o temeljnih postopkih oživljanja in uporabi defibrilatorjev, ki predstavljajo najpomembnejši korak pri ohranjanju življenj zaradi srčnega zastoja. Da je strah pred izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja odveč so na današnji novinarski konferenci pokazali tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, ki so v družbi ambasadorja Svetovnega dneva oživljanja Jureta Koširja predstavili tri enostavne korake, s katerimi vsi lahko pomagamo.

Katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?
Ste kdaj pomislili, koliko spolnih partnerjev je pred vami imela vaša boljša polovica? Ste kdaj pomislili, katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?

Najhitreje naraščajoča razvojna motnja
Avtizem je najhitreje naraščajoča razvojna motnja - pogostost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več 10x, prizadene več kot 1 % populacije.

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?
“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

Pevka presenetila s svojo objavo
Avstralska pevka Natalie Imbruglia, ki se je vsi spominjamo po pesmi 'Torn' iz devetdesetih let, je sporočila, da bo pri 44-ih letih dobila dojenčka, in sicer s pomočjo umetne oploditve in darovalca semena.

5 najpogostejših vprašanj zobozdravniku
Avstralski zobozdravnik dr. Craig Wilson je odgovoril na 5 najpogostejših vprašanj pacientov, s katerimi se sooči v svoji vsakodnevni praski. Vključno s tem, kako pogosto je treba menjati svojo zobno krtačko, kako partnerja prepričati, da gre k zobozdravniku in ali beljenje zob uničuje sklenino.

99 let ni vedela, da živi z vsemi organi na napačnem mestu
Rose Marie Bentley se je v zgodovino medicine zapisala po svoji smrti, ko so študentje medicine med obdukcijo odkrili, da je 99-letnica, ki je umrla naravne smrti, vse življenje živela z notranjimi organi na napačnem mestu.

Borelioza pri otroku
Pozdravljeni, 5 letni sin je konec februarja imel klopa za ušesom in čez en teden ga je začela boleti glavica in noge ter je dobil vročino. Na mestu vboda sem opazila rdečino, ki je bila večja kot dva...

Zgodnja okužba z Bb?
Pozdravljeni! Testirala sem se za boreliozo po Elisa metodi in Imunoblot (IFT metodi) in vas vljudno prosim za interpretacijo krvnih rezultatov: IFT - IgM - negativno; IFT - IgG - negativno; IgM proti...

Profilaksa borelioze pri otroku, analiza DNA Bb v klopu
Spoštovani dr. Šibanc. Julija je devetletni sin imel parezo obraznega živca. Dokazali so mu boreliozo. Pri 10i dozi lendacina intravenalno je doživel alergijsko reakcijo, zaradi katere je bilo zdravlj...

OSTEOPOROZA
Pozdravljeni ! Upam, da mi lahko svetujete. Stara sem 49 let, pred 2 letoma sem bila operirana zaradi rakastega tumorja na jajčniku (brez kemo in radio terapije). Pri prvem merjenju kostne gostote pr...

Ekcem hrbet
Zdravo, že 2 meseca nazaj se mi je na hrbtu pojavil manjši flekec, ki je zdaj velik že približno 2cm in bolj izrazito temne rdeče barve. Boli me ne, vendar me skrbi da bo vedno večja in da je to kaj h...

Nosečnost in zobozdravstveni posegi
Pozdravljeni! Zanima me ali je odstranjevanje dveh amalganskih zalivk na zadnjih zobeh v drugem mesecu nosečnosti škodljivo za plod brez vsakršne zaščite? Kaj pa drugi posegi na zobeh, kot so odstranj...

Rak
Spoštovani, leta 2007 sem imela diagnosticiran karcinom ascendentnega dela kolona; aprila sem bila operirana (resekcija) in decembra 2007 sem zaključila s kemoterapijo (Xeloda). Od takrat sem na 6-me...