zobe

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja
Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

10 malenkosti, ki bodo lahko vaše zdravje izboljšale v samo eni minuti
Skrb za svoje fizično in duševno zdravje je lahko naporna in dolgotrajna naloga, vendar je vsekakor vredna truda. V nadaljevanju predstavljamo nekaj preprostih malenkosti, ki vam bodo vzele le eno minuto, na vaše telo in duševnost pa bodo vplivale pozitivno.

Najpogostejši vzrok zloma zoba
Zlomljen zob je boleča izkušnja, ki jo lahko doživi vsak do nas. Razlogi za zlom so različni: od zunanjih dejavnikov, kot je poškodba, do notranjih, ki so lahko posledica nepravilne sestave sklenine – zunanjega ovoja zoba in kariesa. Veliko vlogo igra preventiva, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, kako postopati ob takem dogodku.

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?
Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Kaj se zgodi, če vsak dan pijemo gazirano vodo?
Veliko ljudi raje kot po navadni vodi posega po vodi z okusom ali gazirani vodi. Slednja naj bi prispevala k boljši prebavi in zdravju črevesja, vendar je to res? Kot vsaka stvar ima tudi gazirana voda svoje dobre in slabe plati. Na tem mestu poudarjamo, da je govora o gazirani vodi in ne mineralni.

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?
Modrostni zobje ali osmice so zadnji zobje, ki, v kolikor so prisotne zasnove, izrastejo v ustno votlino, navadno med 17. in 23. letom starosti.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?
Lepi in zdravi zobje so nekaj, kar si vsi želimo, zato jim moramo nameniti tudi malo več pozornosti. Ni skrivnost, da nanje poleg genetike, higiene in raznoraznih bakterij vpliva tudi prehrana. Slednja pa je lahko lahko bolj ali manj kariogena. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Voda z limono na tešče: Napaka, ki jo delamo prepogosto
Vsi že dobro vemo, kako zdrava navada je, da zjutraj, takoj ko vstanemo, spijemo kozarec vode z limono. A na žalost številnim ljudem zjutraj ne paše kisel okus ali pa imajo občutljive zobe ali želodec, in zato niti ne prenesejo kislih živil. Kljub vsemu to še ne pomeni, da se morate popolnoma odpovedati pitju vode z limono na tešče, še posebno če ne delate nekaterih napak.

Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?
Skrb za zdrave in čiste zobe je temeljnega pomena za naše zdravje. To vedo predvsem tisti, ki imajo težave z zobmi, takšne ali drugačne. Ko gre za beljenje zob je govora predvsem o estetskem vidiku. Pri tem imate dve možnosti – beljenje zob v ordinaciji ali nego na domu. Kaj morate vedeti o beljenju zob, zakaj in kdaj se odločiti za tak poseg?

Vse, kar morate vedeti o zobnem aparatu
Zobni aparati so pripomočki, s katerimi s premišljenim delovanjem sil odpravljamo ortodontske nepravilnosti. Takšno terapijo najpogosteje izvajamo v obdobju odraščanja, čeprav zadnja leta pridobiva na priljubljenosti tudi terapija v odrasli dobi. Vsi si namreč želimo zdravega in lepega nasmeha in s sodobnimi ter estetskimi rešitvami lahko to doseže vsak med nami.

Kako pogosto bi morali menjavati zobno ščetko?
Zobna ščetka je nujen in obvezen pripomoček za vzdrževanje ustnega zdravja. Menjavati bi jo morali dovolj pogosto, da preprečimo karies, bolezni dlesni, slab zadah in ostale nevšečnosti. Kako pogosto bi jo torej dejansko morali menjavati?

Tako veš, da je tvoja higiena slaba
Seveda si vsi mislimo, da je naša higiena dobra, če ne že popolna, ampak ali je res? Preverite.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Najpogostejša vprašanja v povezavi z zobnimi luskami in zobnimi prevlekami
Če so vaši zobje poškodovani, obarvani, nepravilno poravnani ali neenakomerno oblikovani, vam pri takšni težavi lahko med drugim pomagajo tudi zobne luske. Te so izdelane po meri, so tanke in v barvi zob. Njihov namen je učinkovito pokriti sprednjo površino za izboljšanje videza. Spreminjajo se lahko barva, oblika, velikost in dolžina lusk.

Če delate to, razmislite še enkrat
Vsi vemo, da je mleko izvrsten naravni vir kalcija, vendar se njegove koristi ne končajo pri tem mineralu. Ta vsebuje tudi beljakovine, obogatene vitamine in druge koristne snovi za naš organizem. V uravnotežene in raznovrstne obroke pa je dobro vključevati tudi druge mlečne izdelke, pri čemer naj bodo prva izbira lokalni in domači proizvodi.

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga
Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Popolna preobrazba vašega nasmeha
Dejstvo je, da naši naravni zobje niso nikoli povsem beli. Kljub temu pa precej radi zavidamo vsem, ki z naslovnic revij in zaslonov televizije kažejo bleščeč nasmeh. Lepi in svetli zobje v današnjem svetu kažejo na urejenost. Osebam pomagajo dvigati samozavest in sproščenost. Ravno zaradi tega so na področju dentalne estetike razvili številne metode, ki ljudem pomagajo k privlačnejšemu nasmehu.

Je uporaba električne ščetke res bolj priporočljiva od uporabe navadne ščetke?
Temelj dobre ustne higiene je preprečevanje prekomernega nabiranja plaka. Plak oziroma biofilm bakterij in ostankov hrane v večjih količinah lahko celo začutimo z jezikom, ker imamo po dlje časa neumitih zobeh občutek puhastih zob.

Zakaj se pojavijo rdeče pikice na nebu v ustih?
Rdeče pikice na nebu v ustih se največkrat pojavijo zaradi draženja hrane, zobne proteze ali okužbe. Večinoma minejo same od sebe, a ni nujno, da je temu vedno tako. Več o morebitnih vzrokih si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj morate vedeti o aftah?
Afte so majhne ranice, ki nastanejo v ustni votlini, najpogosteje na notranji strani ustnice. So neškodljive, vendar so lahko zelo boleče.

Higienske navade, ki bi jih moralo poznati vsako mlado dekle
Ne preskočite teh stvari, ker se vam preprosto 'ne da'.

Znate prepoznati sporočila vašega telesa?
Kašelj, krč, bolečina ... vse to so lahko znaki, da se v vašem telesu dogaja nekaj neželenega, zato se naučite prepoznati nevarne simptome, ki vam sporočajo, da morate čim prej k zdravniku. Pravočasno odkrito težavo je mogoče po navadi namreč veliko enostavneje rešiti.

Znaki, da jeste preveč 'slabe' hrane
To, kar jemo se odraža na našem počutju, na naših laseh, koži, ustih in praktično na vseh delih našega telesa. Poglejmo si najpogostejše 'simptome', ki razkrivajo, da uživamo preveč 'slabe' oz. 'prazne' hrane.

3 stvari, brez katerih to zimo ne bo šlo
Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. V kolikor želite ohraniti svoje zdravje in odličen nivo energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Zakaj moramo uživati vitamine?
13 vitaminov naj bi bilo po mnenju strokovnjakov absolutno potrebnih za naše zdravje. Mednje spadajo vitamini A,C, D, E, K in skupina vitaminov B, ki jo tvorijo tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kislina, biotin, B6, B12 in folati. Kje najdete te vitamine in zakaj so tako pomembni?

Hrana, ki jo je dobro jesti v 20, 30, 40 letih ...
V najstniških letih potrebujemo več kalcija, da si izgradimo močne kosti, v 30 letih več energije, ker imamo številne obveznosti z družino in službo, v 40 se presnova upočasni in moramo znova prilagoditi prehrano. Preverite, kaj je dobro jesti v različnih življenjskih obdobjih.

Kajenje poleg zdravja vpliva tudi na tvoj videz
Najstništvo je čas, ko si želimo poskusiti čim več stvari, hkrati pa je, če si priznamo ali pa ne, tudi obdobje, v katerem delamo veliko stvari, ki nam sploh niso všeč, samo zato, da bi se počutili del določene družbe. K tem 'določenim stvarem' sodi tudi kajenje.

Nenavadne, a uporabne vaje za krepitev možganskih celic
Preizkusite te na videz enostavne naloge za treniranje najpomembnejšega organa v našem telesu.

7 blagodejnih učinkov pitja navadne tople vode
Začnite svoj dan s kozarcem tople vode, saj bo imel prav ta na vas mnogo blagodejnih učinkov. Strokovnjaki pravijo, da bi morali v kozarec tople vode dodati tudi limono, saj je limonin sok bogat z antioksidanti, vitaminom B, vitaminom C, flavonoidi, fosforjem in kalijem.